[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

دوره آموزشی اشتغال‌زایی پرورش قارچ در ارسنجان ، روزنامه شیراز نوین

 داور یزدانی- گروه شهرستان‌ها- ارسنجان
دوره آموزشی مهارتی با عنوان پرورش قارچ دکمه ای به صورت مجازی با همکاری اداره فنی حرفه ای و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان جهت بهره برداران متقاضی در حال برگزاری است. در این رابطه کارشناس مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان اظهار نمود: قارچ خوراکی، یک محصول زودبازده است که کشت آن به دلایلی نظیر شاخص اقتصادی، زیست محیطی، تغذیه ای و دارویی اهمیت زیادی پیدا کرده است.
رضا علی ملک حسینی افزود: استفاده از پسماندهای کشاورزی و ماهیت اشتغال زایی در پرورش قارچ و مزیت نسبی آن در مقایسه با دیگر محصولات کشاورزی، باعث شده که استقبال از پرورش قارچ همواره رو به افزایش باشد؛ چراکه برای این فعالیت کشاورزی نیازمند تهیه زمین وسیع نخواهیم بود و کشت آن به صورت طبقاتی قابل انجام است. همچنین برگشت زودهنگام سرمایه از دیگر امتیازات این کار است. 
وی بیان کرد: مطالب آموزشی ارائه شده در این دوره شامل آماده سازی سالن‌های تولید و استفاده از تجهیزات و شرایط یک سالن استاندارد، ضد عفونی محل پرورش با آجر فرمالین یا فرمالین مایع یا وایتکس، عملیات پس از ورود کمپوست به سالن، رعایت دما، رطوبت و تهویه در سالن، مراحل خاک دهی، خراش دهی، شوک دهی، باردهی و برداشت، شناخت مهم ترین آفت و بیماری‌های شایع و روش پیشگیری و مبارزه آنها عنوان گردید.
وی خاطرنشان کرد: دوره آموزشی پرورش قارچ خوراکی با همکاری اداره فنی و حرفه ای شهرستان ارسنجان به مدت 63 ساعت و با حضور 11 بهره بردار در حال برگزاری است و برنامه بازدید و کار عملی به دلیل بیماری کرونا در دو نوبت کاری با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از سالن‌های پرورش قارچ شهرستان انجام می‌شود.
این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه این شغل از نظر اشتغال در حال حاضر مناسب می‌باشد و آینده کاری آن نیز خوب است و اشتغال زایی آن در صنایع غذایی صددرصد است، تصریح کرد: سرانه مصرف این محصول در کشور ما در مقایسه با متوسط جهانی سالانه به طور میانگین 3/1 کیلوگرم قارچ است و متوسط جهانی در اروپا 4 کیلوگرم می‌باشد که در صورتی که فرهنگ مصرف این ماده مغذی در بین مردم کشور جا بیفتد، شرایط بهتری نیز برای شاغلین این حرفه قابل تصور است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی