[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

زیرساخت‌های شکننده، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

به نظر می‌رسد باید هفته‌ای را به نام هفته سازندگی و بررسی آنچه در طول چهار دهه گذشته در این حوزه اتفاق افتاده است، نام‌گذاری کرده و به ثبت تقویم برسانیم تا در این فرصت به واکاوی کاستی‌ها و فرصت‌های سوخته و ناکارآمدی‌های مدیریتی بپردازیم که چرا با وجود تبلیغات وسیع دولتی، اما در تابستان محتاج آب و برقیم و در زمستان محتاج گاز و البته صنایع ما فاقد زیرساخت‌های لازم‌اند و در این حوزه از لزوم سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش آن سخن می‌گوییم، درحالی‌که زیرساخت‌ها در بخش راه، راه‌آهن، آب و فاضلاب، برق، گاز و مخابرات به‌شدت تهدیدپذیر هستند و گاهی با فقدان آنها دست‌به‌گریبان هستیم...

گاهی بر این باورم که نباید نام جهاد سازندگی را به جهاد کشاورزی مختصر می‌کردیم؛ چراکه واقعاً نیازمند سازندگی در تمامی عرصه‌هایی هستیم که تعمداً به فراموشی سپرده شده اند و دائم آدرس غلط به مردم کشورمان می‌دهیم. 
امروز با مسئله پیش آمده در حوزه انرژی و سوخت موردنیاز صنایع نیم بند کشور با سرد شدن هوا به این نتیجه رسیدم که زیرساخت‌های انرژی به شدت کم توان و بدون بهره لازم اند؛ چراکه با وجود آن همه جار زدن درباره صادرات گاز و برق و هیاهوی درآمد‌های ارزی از این طریق، اما در داخل کشور به عنوان صاحبان انرژی پاک در مضیقه هستیم و باقی قضایا. 
اینک با ماجرای پیش آمده انگار که در حالت ورشکستگی انرژی قرار داریم و استفاده غیرقانونی اندک کارخانجات فعال از مازوت نشان دهنده اوج گرفتاری ما در بخش‌های مختلف اقتصادی است.
پرسش اینجاست که چگونه با وجود این زیرساخت‌های آسیب پذیر ادعای رشد سرمایه‌گذاری خارجی داریم و از تولید ملی سخن می‌گوییم؛ در حالی که در حل مشکل برق و گاز و فاضلاب نقاط صنعتی عاجز مانده ایم. 
نمایندگان مجلس که در حوزه سیاست خارجی و دخالت در اموری که چندان ضروری نیست استاد بیانیه صادر کردن هستند، باید پاسخ دهند که چرا زیرساخت‌های اساسی کشور آن هم در بخش تولید اینگونه مستأصل است.
زیرساخت‌ها در اولویت مطالبات استانی است که در دور یازدهم نیز در محاق باقی مانده است و می‌طلبد نمایندگان فارس در این باره همتی مضاعف داشته باشند. 
آنچه مسلم است برای رونق تولید و جهش اقتصادی نیازمند زیرساخت‌های قوی هستیم و حسب امر رهبر معظم انقلاب اسلامی باید در این خصوص همت مضاعف داشت و از مجلس و دولت انتظار می‌رود در این مورد از موضع انفعالی خارج شوند و به فکر اعتلای میهن باشند. 
از اینکه گفته شود مردم آب نخورند کمبودها جبران شود، گاز مصرف نکنند صنایع انرژی می‌خواهند، لامپ‌ها را خاموش کنند نیروگاه‌ها منفجر نشود، کار سامان نخواهد یافت و باید امور را ریشه ای حل و فصل کرد. اینگونه به نظر می‌رسد که شاید صنایع انرژی بر جانمایی درستی نداشته اند و شاید شهر‌ها نباید به مرزهای صنایع ورود می‌کردند که در دو حالت استراتژی استقرار صنایع یا شهر‌ها غلط و نادرست بوده است و ما امروز باید چوب بی لیاقتی‌های گذشته را بخوریم. 
در هر صورت در حلقه ای از ناکارآمدی‌ها گرفتار آمده‌ایم و امید است در باب مدیریت کشور با تجدید نظر اصولی در بخش‌های مهم اقتصادی مواجه شویم؛ در غیر این صورت شکست پیش روی ماست. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی