[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

فیروزآباد فیروزه فارس شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: همزمان با اعطای گواهینامه شهر جهانی صنایع‌دستی به شیراز و شهر جهانی منبت به آباده، شهر فیروزآباد نیز به عنوان شهر ملی دست‌بافته‌های عشایری ثبت شده است.
به گزارش دریافتی شیرازنوین از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، مصیب امیری گفت: شهرستان فیروزآباد کانون اصلی تجمع اقوام عشایر استان فارس به‌شمار می‌رود و پوشش سنتی، محلی و عشایری شهروندان در این منطقه دیدنی‌ است. هرچند در دیگر نقاط این استان نیز دست بافته‌‌های باکیفیت و مناسبی تولید می‌شود، اما طرح‌های فیروزآباد زبانزد بوده و تفاوت آن با دیگر نقاط محسوس است.
امیری گفت: دست‌بافته‌های عشایری شهرستان فیروزآباد با داشتن مشخصه‌های بسیار خاص نظیر ظرافت، خودکفایی در تولید و رنگرزی گیاهی و همچنین نقش‌های فولکلور و محلی شهرتی جهانی دارد. او ادامه داد: تعدد مراکز فروش و مواد اولیه و دست بافته‌های عشایری نظیر فرش، گلیم، چنته، خوابگاه، خورجین و همچنین فراوانی بافندگان و تولیدکنندگان سبب برنامه‌ریزی اداره کل در راستای ثبت شهر ملی دست بافته‌های عشایری در سال ۹۸ شد.
امیری گفت: با توجه به ظرفیت‌های عظیم فارس در سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های خوبی در این راستا انجام و توجه ویژه به آموزش، ترویج، تولید و بازاریابی صنایع‌دستی شده است و باید تلاش بیشتری با هم افزایی و همکاری بین بخشی با سایر ادارات دولتی و نهادهای غیردولتی و بخش خصوصی دنبال شود. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: وجود هنرمندان چیره‌دست و صنعتگران ماهر در بخش صنایع‌دستی فارس فرصت مغتنمی ا‌ست که در ابعاد فرهنگی، هنری، اقتصادی می‌تواند موجب توسعه و پیشرفت شود. امیری خاطرنشان کرد: صنایع‌دستی با سرمایه اندک و ابزار ساده موجب درآمدزایی، رونق اقتصادی، کمک به اقتصاد خانوار و توسعه گردشگری خواهد شد و جذب گردشگران بیشتری را به دنبال خواهد داشت. او افزود: در سال‌های گذشته ثبت انواع تکنیک‌های بافت عشایر قشقایی نظیر چرخ بافی، جاجیم‌بافی، شیشه درمه بافی، سیاه‌چادر در فهرست میراث ناملموس ملی، توسط اداره کل انجام ‌شده و این روند ثبت ادامه دارد. امیری همچنین گفت: ثبت شیراز به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی و آباده به عنوان شهر جهانی منبت، افقی نو را در برابر مسئولان و هنرمندان استان فارس گشوده که با تلاش بیشتر و تدوین برنامه‌های کارآمد بتوان بهره‌وری بهتری از این هنرهای فاخر و صنعت بومی داشت. مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس خاطرنشان کرد که روز دوشنبه، لوح ثبت ملی شهر فیروزآباد به عنوان شهر ملی دست بافته‌های داری عشایری، به استاندار فارس اعطا شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی