[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۰
  • دوره جدید

۲۹ سال در انتظار فاضلاب ، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از نزدیک پروژه انتقال پساب تصفیه شده شیراز به دشت سروستان را بازدید کرد. به گزارش دریافتی شیرازنوین، طرح انتقال پساب تصفیه شده از شیراز به دشت سروستان، طرحی است که شرکت آب منطقه ای فارس از سال ۷۰ مطالعات آن را انجام داد و سپس عملیات اجرایی آن را آغاز نمود.
صبح دیروز سه شنبه بازدیدی از این پروژه با حضور سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، رحیمی نماینده مردم کوار و سروستان در مجلس شورای اسلامی و نیز حمیدرضا دهقانی مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره آب منطقه ای فارس به عمل آمد که در جریان آن روند این پروژه مهم از نزدیک مشاهده گردید.
 در حاشیه این بازدید، مدیرعامل آب منطقه ای فارس در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: این پروژه سالانه حدود ۸۱ میلیون مترمکعب آب را از تصفیه خانه سلطان آباد شیراز به دشت سروستان انتقال خواهد داد که تاکنون ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
حمیدرضا دهقانی اظهار کرد: صنعت و گردشگری شیراز و سروستان، اراضی کشاورزی جنوب شرقی شیراز، اراضی کشاورزی سروستان و نیز زیست محیطی، بخش‌هایی هستند که از این میزان آب منتفع خواهند شد. دهقانی افزود: این خط انتقال حدود ۶۳ کیلومتر طول خواهد داشت که تاکنون بخشی از آن ساخته شده است و ان شاءالله منتظر تأمین اعتبارات لازم برای اتمام پروژه هستیم تا به امید خداوند آن را به انتها برسانیم. وی ادامه داد: به دنبال توسعه روزافزون شهر شیراز، عوامل متعدد موجب شد که سطح آب زیرزمینی در قسمت وسیعی از محدوده شهر شیراز بالا آمده و مشکلات روزافزون را برای شیراز به وجود آورد. از طرف دیگر برداشت بی رویه از منابع دشت سروستان مسائل مخاطره آمیز و نگران کننده ای را برای این دشت به وجود آورده است. آب زیرزمینی و سطحی دشت شیراز و همچنین پساب تصفیه شده فاضلاب شیراز می‌تواند به عنوان یک منبع مطمئن به دشت سروستان و قسمتی از اراضی جنوب شیراز انتقال یابد.
مدیرعامل آب منطقه ای فارس بیان نمود: در این طرح، منابع آب سطحی دشت شیراز حاصل از رودخانه خشک توسط بند انحرافی و منابع آب زیرزمینی با احداث زهکش‌های زیرزمینی و پساب تصفیه شده فاضلاب شیراز توسط کانال، خطوط لوله و ایستگاه پمپاژ به جنوب شیراز و دشت سروستان منتقل خواهد شد. 
دهقانی در پایان بیان کرد: پایین افتادن آب زیرزمینی جنوب شرقی شیراز، حذف مانداب‌ها و احیای اراضی کشاورزی و شهری جنوب شیراز، آب رسانی به اراضی کشاورزی سروستان و شرق شیراز و تأمین نیاز بخش صنعت شیراز و سروستان از نتایج این طرح می‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی