[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

مروری بر عملکرد تیم‌های شیرازی در ماهی که گذشت - فروردینِ گل و بلبل، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- میثم محجوبی:
فوتبال شیراز پس از سپری کردن بدترین سال تاریخ خود، وارد سال 96 شد. تیم‌های شیرازی در سال 95 یکی ناموفق‌تر از دیگری بودند و تنها تیم برق جدید فارس بود که توانست کمی از ناکامی‌های فوتبال شیراز را جبران کند. دو تیم شیرازی از زیرگروه لیگ دسته سه به مسابقات استانی سقوط کردند، دو تیم دیگر استان فارس در مرحله دوم لیگ دسته سوم در رتبه‌های انتهایی گروه خود قرار گرفتند، دو تیم شیرازی در لیگ دسته دوم از ابتدا تا انتهای مسابقات خود را به عنوان یکی از کاندیداهای سقوط معرفی کردند که در پایان یکی از آنها سقوط کرد و دیگری به زحمت در این دسته باقی ماند. یک تیم دیگر شیراز موفق به صعود به مرحله دوم گروهی این دسته شد و در نهایت تیم قدیمی و ارزشمند شیراز در لیگ دسته اول، برای اولین بار در تاریخ خود در آستانه سقوط به رقابت‌های لیگ دسته دوم قرار گرفت.
با توجه به این عملکرد بی سابقه تیم‌های شیرازی در دسته‌های مختلف، سطح توقع فوتبال‌دوستان شیرازی در ابتدای سال 96 پایین‌تر از همیشه بوده. به طوری که حالا همه فقط به این فکر می‌کنند که فجر از لیگ دسته اول و برق از لیگ دسته سوم سقوط نکنند و برق جدید هم بتواند به لیگ دسته اول برسد و امیدوارند در صورت تحقق این امر، امتیاز این تیم به خارج از شهر شیراز منتقل نشود. فوتبال شیراز در چنین شرایطی کار خود را در سال 96 آغاز کرد و در فروردین، این سه تیم هر کدام 4بازی برگزار کردند. بازی‌هایی که در مجموع کمی شرایط را بهبود بخشید و امیدهایی را در دل هواداران زنده کرد. به خصوص تیم فجر سپاسی که شمارش معکوس برای سقوطش آغاز شده بود، توانسته با کسب نتایجی مطلوب در فروردین، خود را به یک قدمی بقا برساند.
برق جدید هم در چهار بازی که در این ماه انجام داد، دو پیروزی و دو تساوی کسب کرد و صدر جدول گروهش را در اختیار گرفت. همچنین تیم برق شیراز که آرام آرام به ته جدول گروهش نزدیک می‌شد، در آخرین بازی خود موفق شد به یک پیروزی پرگل دست پیدا کند و به بقا امیدوار شود. هر چند تیم هم استانی اش هم در دیدار همزمان پیروز شد و برق در رتبه نهم جدول ده تیمی گروهش باقی ماند. شیرازی‌ها که در سه جبهه کاملاً متفاوت رقابت می‌کنند، در ماه فروردین مجموعاً 12بازی برگزار کردند که حاصل این بازی‌ها 5پیروزی، 6تساوی و یک شکست بود. آماری که به ظاهر مطلوب به نظر می‌رسد. اما باید توجه داشت که سطح رقابت‌هایی که تیم‌های شیرازی در حال حاضر در آن قرار دارند، بسیار پایین‌تر از جایگاه واقعی فوتبال شیراز در کشور است و پیروزی برابر تیم‌های دسته یک و دو و سه برای بهترین تیم‌های فوتبال شیراز، کار چشمگیری به حساب نمی‌آید. اما می‌توان امیدوار بود که پیشرفت این تیم‌ها در آغاز سال جدید نسبت به سال قبل، باعث اوج گیری فوتبال این شهر در سال 96 شود.
احیای قلبی فجر؛ خدا کند دیر نشده باشد
فجر سپاسی به عنوان مهمترین تیم حال حاضر فوتبال شیراز، در حالی سال 96 را آغاز کرد که فاصله‌ای 7امتیازی بین آنها و آخرین تیم منطقه بقا ایجاد شده بود. آنها در مسابقات لیگ دسته اول فوتبال ایران کار خود را به عنوان یکی از تیم‌های مدعی صعود آغاز کرده بودند اما به سرعت به یک تیم کاندید جدی سقوط تبدیل شدند و سوء مدیریت در این باشگاه، اوضاع را روز به روز بدتر کرد. اما شاید حضور رسول فلاح در مدیریت باشگاه بود که باعث شد این تیم از لحاظ روحی روانی متحول شود. فجری‌ها در نخستین بازی خود در سال جدید، روز دهم فروردین در شیراز میزبان بادران تهران بودند و با تساوی بدون گل متوقف شدند. نتیجه‌ای ناامیدکننده در نخستین گام. اما درخشش فجر از بازی دوم آغاز شد. آنها در رفسنجان بازی ۲ بر ۱ باخته مقابل مس را با پیروزی ۳ بر ۲ عوض کردند تا امیدها زنده شود. سپس در شیراز با 4گل استقلال اهواز را در هم کوبیدند و به یک قدمی منطقه بقا رسیدند. چهارمین بازی فجری‌ها هم در زمین خونه به خونه برگزار شد و فجر توانست بازی باخته را به تساوی بکشاند و مانند حریف، شانس‌های مسلمی برای به ثمر رساندن گل دوم و کسب یک پیروزی ارزشمند داشت. اما نتیجه تساوی در زمین تیم مدعی صعود، نتیجه بدی به حساب نمی‌آمد و البته بازی خوب فجری‌ها بود که مثبت‌ترین نکته بازی به شمار می‌رفت. زردهای شیرازی حالا سه امتیاز به منطقه امن فاصله دارند و در اردیبهشت، دو بازی سرنوشت ساز خواهند داشت. بازی فردا در برابر فولاد یزد و بازی هفته آینده در زمین تیم اوج گرفته آلومینیوم اراک. فجر در این دو بازی محکوم به پیروزی است و حتی در صورت پیروزی در هر دو بازی هم نمی‌تواند از بقا در لیگ مطمئن باشد. آنها باید چشم به شکست خیبرخرم آباد در بازی هایش داشته باشند. فجری‌ها آنقدر دیر شروع کرده اند که حالا علی رغم ارائه بازی‌های خوب اخیر، سرنوشتشان در دست این تیم قدیمی استان لرستان 
است.
برق جدید و سودای صعود
اما برق جدید فارس که در آخرین بازی خود در سال 95 که با بازگشت وحید رضایی به این تیم توأم شده بود، توانست نتیجه بسیار بد و ناامیدکننده هفته نخست در شیراز را با پیروزی در رشت جبران کند و از رتبه آخر گروه خود به رتبه دوم صعود کند. آنها در فروردین دو پیروزی و دو تساوی کسب کردند تا با دو امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم جدول، شانس نخست صعود مستقیم به لیگ دسته اول باشند. برق جدید روز نهم فروردین در شیراز و ورزشگاه دستغیب میزبان شهرداری ماهشهر بود که با نتیجه ۲ بر ۱ برابر حریفش صاحب برتری شد. روز پانزدهم فروردین دومین بازی این تیم در سال جدید و چهارمین بازی در مرحله دوم گروهی را هم در شیراز مقابل شهرداری فومن انجام داد اما نتوانست برتری خود را حفظ کند و با نتیجه تساوی یک یک متوقف شد. اما تساوی دیگر تیم‌های این گروه باعث شد تا این تیم ضرر کمتری از این دو امتیاز از دست رفته خانگی بکند و همچنان صدرنشین باقی بماند. سومین بازی این تیم که آخرین بازی دور رفت مسابقات بود، در امیدیه برگزار شد. برق جدید برای حفظ صدرنشینی باید با امتیاز از امیدیه برمی‌گشت و در نهایت هم این اتفاق افتاد و با کسب نتیجه تساوی صفر صفر و هشتمین امتیاز خود، در رتبه نخست جدول باقی ماند. آنها در اولین بازی دور برگشت هم روز سی ام فروردین میزبان نماینده امیدیه بودند و با ارائه یک بازی برتر اما با نتیجه نزدیک ۲ بر ۱ حریف خود را مغلوب کردند و یازده امتیازی شدند و با دو امتیاز برتری نسبت به نماینده ماهشهر در رتبه نخست باقی ماندند. البته در مورد نتایج برق جدید فارس ذکر این نکته ضروری است که این تیم در 6بازی گذشته 4بار میزبان و فقط دو بار میهمان رقبای خود بوده است. در حقیقت آنها در 4بازی آینده تنها یک بار در شیراز به میدان خواهند رفت و این مسئله ممکن است صدرنشینی این تیم را به خطر بیاندازد. اما در عوض نکته‌ای مثبت در همین موضوع به چشم می‌خورد. شیرازی‌ها در 4بازی خانگی هفت امتیاز کسب کرده اند و در دو بازی خارج از خانه 4امتیاز و این یعنی میانگین امتیازات خارج از خانه برق جدید، بهتر از بازی‌های داخلی است. همچنین آنها در هر 4بازی خانگی خود دروازه خود را برابر رقبا باز شده دیده اند؛ در حالی که در هر دو بازی خارج از خانه کلین شیت کرده اند و این می‌تواند یک وزنه روحی برای این تیم در سه بازی آینده خارج از خانه باشد. برق جدید در اردیبهشت باید 4بازی حساس برگزار کند. بازی با شهرداری فومن، شهرداری ماهشهر و شهرداری کاشان در زمین حریف و بازی با داماش گیلان در شیراز. شاید یک پیروزی خانگی و سه تساوی خارج از خانه هم بتواند شاگردان وحید رضایی را لیگ یکی کند. آنها در صورت دوم شدن در این گروه هم شانس زیادی برای صعود به لیگ دسته اول خواهند داشت و کافیست در دو بازی رفت و برگشت، تیم دوم گروه الف را شکست دهند. اما این تیم در طول مسابقات مرحله اول و دوم گروهی نشان داده باثبات‌ترین تیم است و می‌تواند مقتدرانه راهی لیگ دسته اول شود.
برق قدیم؛ یک پیروزی پرگل و دیگر هیچ
اما وضعیت برق قدیمی شیراز متفاوت است. آنها در لیگ دسته سوم قرار دارند و صعود آنها از این دسته، کمترین چیزی بود که انتظار می‌رفت. اما با شروع بازی‌ها مشخص شد که آنها به هیچ عنوان آمادگی مطلوبی برای حضور قدرتمندانه، حتی در دسته سوم فوتبال ایران را ندارند. نتایج ضعیف این تیم باعث شد تا در انتهای سال 95 در رتبه هشتم قرار بگیرند و کسر سه امتیاز از سوی فیفا، آنها را به رتبه نهم هم تنزل داد. رتبه‌ای که باقی ماندن در آن به معنی سقوط به رقابت‌های زیرگروه این دسته است. برقی‌ها با هدایت مهدی شیری، در نخستین بازی سال جدید، در گناوه با تساوی بدون گل مقابل پرسپولیس این شهر متوقف شدند. سپس در شیراز با بدشانسی محض مقابل تیم مدعی مس نوین کرمان در حالی که تا آخرین ثانیه‌ها از حریف پیش بودند، بازی را با تساوی یک یک به پایان رساندند. آنها در سومین بازی خود در فروردین 96 در اهواز به میدان رفتند و تنها شکست فوتبال شیراز در این ماه را رقم زدند؛ آن هم با نتیجه ۳ بر صفر. با این نتیجه برق در بحرانی شدیدتر از قبل فرو رفت اما خیلی خوب توانست به بازی‌ها برگردد. آنها تیم مدعی پاراگ تهران را نتیجه ۴ بر ۱ در هم کوبیدند تا به بقا در رقابت‌ها امیدوار شوند. برق در 4بازی آینده خود باید حداقل در بازی‌های خانگی پیروز شود تا در جدول باقی بماند و فصل آینده با یک آماده سازی بهتر راهی این رقابت‌ها شود. 
بدین ترتیب شیرازی‌ها در نخستین ماه سال 96 توانستند تا حدودی هواداران خود را راضی نگه دارند و به آینده امیدوار کردند. 18گل زده و 11گل خورده حاصل این 12بازی بود. رسول بهاروندی از برق جدید، علی غلامرضاپور از فجر سپاسی و محمدجواد زارعی از تیم برق، هر کدام با دو گل زده بهترین گلزنان تیم‌هایشان در این ماه بودند. باید دید در اردیبهشت، چه میزان از اهداف و توقعات تیم‌ها و هوادارانشان تأمین خواهد شد. صعود برق جدید به لیگ دسته اول و بقای فجر و برق در دسته‌های اول و سوم، نهایت آرزوی هواداران فوتبال شیراز است. در حالی که تیم دوم استان هم جوار، همین فردا باید برای صعود از گروهش در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به میدان برود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی