[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

رئیس‌جمهور: افزایش بی‌حساب‌وکتاب مالیات بر مردم را نمی‌پذیریم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه وضعیت اقشار کم درآمد خط قرمز دولت در بودجه است، گفت: افزایش بی حساب و کتاب مالیات در بودجه سال آینده را که به مردم فشار مضاعف وارد می‌کند، نمی‌پذیریم.
به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیئت دولت گفت: ما در بودجه خط قرمزهایی داریم که آن خط قرمزها قابل شکستن نیست از نمایندگان خواهش می‌کنم به این خط توجه کنند وضع اقشار کم درآمد جامعه خط قرمز ماست.
رئیس‌جمهوری افزود: ما نمی‌توانیم به مردم فشار بیاوریم؛ خود این جنگ به ما فشار آورده است. اینکه آدم‌هایی هم بودند که آنها هم بی انصاف بودند و فشار آوردند، یک دفعه مالیات و عوارض را زیاد کردن کمر مردم را خرد می‌کند، ما قبول نمی‌کنیم بدون حساب و کتاب مالیات افزایش پیدا کند. ما برای بودجه مسیر پیشنهاد کردیم؛ گفتیم ما مصمم هستیم که در سال آینده روزانه ۲ میلیون و سیصد هزار بشکه نفت و میعانات بفروشیم و قدرت این کار را هم داریم.
روحانی ادامه داد: می‌خواهید این نفت را کنار بگذارید و جای آن مالیات به مردم اضافه کنید؛ این فشار به مردم وارد می‌کند. ما نباید این کار را انجام دهیم. باید با هم بنشینیم، فکر کنیم و راه حل بیابیم. باید پول ملی به جایگاه شایسته خود برگردد و ارزش پول ملی قابل قبول باشد. ما در جنگ بودیم، ارزش پول ما کاهش یافته بود. مردم ما شاهد هستند که از سال ۹۷ ما در شرایط جنگ بودیم.
وی تصریح کرد: ما برای سال آینده پیش بینی دیگری کردیم. ما در بودجه اسم قیمت دلار را ذکر نکردیم جز یک مورد. ما قیمت را بر مبنای هر دلار ۱۱ هزار و پانصد تومان در نظر گرفتیم. اگر یک دفعه این پول از ۱۱ به ۱۷ تبدیل شود می‌دانید تبعاتش چیست؟ همه باید به این مسئله فکر کنیم یک دفعه مردم و دولت را در مشکلات قرار ندهیم.
رئیس جمهوری افزود: وقتی قیمت دلار را بالا می‌برید، در عوارض گمرکی هم می‌خواهید بر این مبنای بالا محاسبه داشته باشید؛ ما دچار مشکل می‌شویم. این موارد خط قرمزهای ماست. در زمینه مسئله تورم زندگی مردم باید اداره شود. چند بار باید از مردم مالیات بگیریم؟ برای کالا و خدمات از فرد مالیات گرفته می‌شود، برای تراکنش هم باید فرد مالیات بدهد؛ چند بار باید مالیات دهد؟ این نمی‌شود؛ ما باید این را مدنظر قرار دهیم.
روحانی ادامه داد: ما در یک جلسه خصوصی درباره کالاهای اساسی با برخی از نمایندگان از جمله رئیس مجلس صحبت کردیم که برای کالاهای اساسی و ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی با هم بنشینیم فکر کنیم و به نتیجه برسیم. وقتی به نتیجه رسیدیم باید عمل کنیم؛ نه اینکه از الان نتیجه را بگوییم. سه ماه این وسط فاصله است. شما بودجه ای که خواستید تصویب کنید کی باید اجرا شود؟ این بودجه فروردین باید اجرا شود. اینگونه سه ماه بهمن، اسفند و فروردین مردم در فشار قرار می‌گیرند. 
وی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما هنوز بودجه را تصویب نکرده‌اید؛ فعلاً بودجه در کمیسیون تلفیق است. ممکن است تغییرات داشته باشد یا در صحن تغییر کند؛ ما همه نماینده مجلس بودیم و می‌دانیم سازوکار بررسی بودجه چیست.
روحانی ادامه داد: من از رادیو و تلویزیون گله دارم. نمی‌گوییم مصوباتی که کمیسیون تلفیق می‌گوید را نباید پخش کنند، بلکه باید برای مردم توضیح داده شود که این نظر ابتدایی مجلس است، ممکن است تغییر کند، نکند، تلفیق موضوعی را اعلام کند، از فردا در بازار اثر بگذارد. در آخر موضوع به مجلس برود و تصویب نشود، هنوز مجلس مصوبه نهایی نداده و مصوبه نهایی باید به شورای نگهبان برود و آنجا اصلاح شود.
وی گفت: از نمایندگان و اعضای کمیسیون تلفیق مجلس می‌خواهم که همکاری کنند. ما در این چند ماه هم نتیجه همکاری و هم عدم همکاری را دیدیم. هر کجا بهتر همکاری کردیم مفیدتر بوده و بهتر به نتیجه رسیدیم. بودجه امر بسیار مهمی است؛ با قوانین دیگر فرق دارد. ان شاء الله با کمک هم این لایحه را به سرانجام برسانیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی