[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

بزرگداشت روز سعدی در خانه‌ منطقی‌نژاد، روزنامه شیراز نوین

گروه میراث و گردشگری- مجتبی دورودی

به گزارش شیرازنوین، مراسم بزرگ‌داشت روز سعدی به همت انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی فارس برگزار شد. این مراسم در روز یکم اردی‌بهشت ماه همزمان با روز جهانی سعدی در خانه‌ تاریخی منطقی‌نژاد برگزار شد. با توجه به تاریخی بودن مکان برگزاری مراسم، فضا و هوایی عارفانه و آرام‌بخش بر محیط حکم‌فرما بود. در این نشست، جمعی از اصحاب فرهنگ فارس درباره‌ سعدی و آثار و میراث او به ایراد سخنرانی پرداختند. نشست با خوش‌آمدگویی و خیرمقدم به مهمانان آغاز شد. مسعود هوشیار پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی، با خوانش غزل و یکی از حکایت‌های بوستان، میهمانان را در فضا و حال و هوای کلام شیخ اجل قرار داد. آقای زیّانی، مؤلف و پژوهشگر شیرازی دومین سخنران این نشست به یکی از آرایه‌های ادبی در آثار سعدی به نام تجاهل‌العارف پرداختند. ایشان با توضیح دادن این آرایه ادبی ابراز داشتند که تجاهل‌العارف یا نادان‌نمایی، از جمله آرایه‌های ادبی است که شاعران از آن استفاده می‌کنند؛ اما در شعر سعدی بیش از دیگر شاعران با آن روبه‌رو هستیم. این آرایه ادبی در اصطلاح بدیع، پرسشی است که شاعر می‌کند، درحالی که خود از پاسخ آن آگاه است. شاعر تنها بدین خاطر این پرسش را بیان می‌کند که خواننده یا شنونده را دچار شگفتی یا سرزنش یا... کند یا قصد تشبیه یا تأکید بر چیزی داشته باشد. ایشان نمونه‌هایی از ابیات سعدی که به این هنر ادبی آراسته بودند را ایراد کردند که بیتی از آنها در سطور ذیل از نظر گذرانده می‌شود: 
      مه‌ست این یا ملک یا آدمیزاد
                                              پری یا آفتاب عالم‌افروز
تک‌نوازی دودوک [ساز بادیِ چوبی] توسط سروش نعمت‌الهی، فضای بسیار عارفانه‌ای را در خانه‌ منطقی‌نژاد حکم‌فرما ساخته بود.
حائری مازندرانی، سومین سخنران این نشست بود که مطالب بسیار ارزنده‌ای را درباره‌ شیراز و معماری کهن آن و خطه پارس ابراز داشت. ایشان با اشاره به کتاب 5اقلیم حضور از داریوش شایگان به عظمت دو شاعر بزرگ شیراز، سعدی و حافظ پرداختند و با اشاره به اینکه حافظ و سعدی هنوز زنده‌ هستند ابراز داشتند که خرد و حکمتی که در شعر شیراز دیده می‌شود، نماینده عظمت و بزرگی فرهنگ آن است. 
پایان‌بخش سخنان ایشان شعری بود از شیخ اجل که از نظر گذرانده می‌شود:
    در اقصای گیتی بگشتم بسی
                                         به‌سر بردم ایام با هرکسی
    تمتع به هر گوشه‌ای یافتم
                                         ز هر خرمنی خوشه‌ای یافتم
      چو پاکان شیراز، خاکی‌نهاد
                                     ندیدم که رحمت بر این خاک باد
      تولای مردان این پاک بوم
                                     برانگیختم خاطر از شام و روم
آقای عطایی‌زاده از اعضای انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی آخرین سخنران بخش اول این نشست بود که با خواندن فرازهایی از گلستان و بخشی از مناجات خواجه عبدالله انصاری، فضای عارفانه محیط را دوچندان کرد. الحق که شیراز پرطراز را چنین نشست‌هایی بایسته است. در اینجا لازم است از اعضای انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی فارس به ویژه محمد‌هاشم قدوسی، منیعاتی، عطایی‌زاده، ذبیحی و بانو بادیه‌پیمای که این نشست به همت و تلاش آنان برگزار شد، قدردانی کرد. 

doroudi.ahoora@gmail.com

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی