[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

تزریق واکسن کرونا سالیانه می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه خبر 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأکید بر جهش‌های متعدد و همچنین رفتار ویروس کرونا گفت: این احتمال وجود دارد که تزریق سالانه واکسن کرونا مانند واکسن آنفولانزا سالیانه شود و این ضرورت وجود دارد که در رعایت پروتکل‌های بهداشتی با وسواس بیشتری آن را انجام دهیم.
اورنگ ایلامی در گفت و گو با خبرنگار شیرازنوین، با اشاره به شیوع کرونای انگلیسی با نام علمی «20201201» اظهار داشت: این ویروس نخستین بار در آخرین روزهای سال 2020 در انگلیس گزارش شده و به همین دلیل نام آن را ویروس انگلیسی نامیدند و این یک نوع ویروس جهش یافته کروناست که افراد می‌‌توانند با رعایت قوانین فاصله‌ گذاری فیزیکی و حفظ روش‌‌هایی مانند شست و شوی منظم دست‌ها و استفاده از ماسک در برابر ویروس کرونای جهش یافته از خود محافظت کنند.
به عقیده این فوق تخصص بیماری‌های عفونی، علت انتشار و جهش این ویروس عدم توازن بین انسان و حیات وحش و همچنین قرار گرفتن حیوانات وحشی در سبد غذایی بعضی از جوامع انسانی است که موجب شده این نوع ویروس‌ها مشاهده شوند و زندگی بشری را مختل کنند.
او یادآور شد: پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده تزریق واکسن کرونا مانند آنفولانزا با سویه‌های هر سال تغییر کند و برای افراد تجویز به تزریق بشود. ایلامی دست اندازی بشر به حیات وحش را یکی از عوامل مهم انتشار این نوع ویروس‌ها دانست و گفت: سازمان بهداشت جهانی گفته است که ویروس کرونای جدید کشف‌ شده در انگلیس، با سرعت انتقال بالاتر، هنوز از کنترل خارج نشده است و به همین دلیل نمی‌توانیم آن را به حال خود رها کنیم.
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه هنوز شواهدی از ورود این ویروس به ایران وجود ندارد، بیان کرد: قدرت سرایت‌ پذیری این ویروس جهش ‌یافته بسیار بیشتر از ویروس قبلی است؛ بنابراین با توجه به اینکه شرایط شیوع بیماری در کشور ما نسبت به قبل پایدارتر است، به نظر می‌‌رسد می‌‌توان برآورد کرد که هنوز ویروس جهش ‌یافته کرونا وارد ایران نشده است.
این متخصص بیماری‌های عفونی تأکید کرد: مراکز درمانی و آزمایشگاه‌های تست کرونا باید نسبت به افزایش ناگهانی قدری حساس تر عمل و سویه‌های جدید این ویروس را شناسایی کنند تا بتوانیم در کنترل بیشتر کرونا ویروس جدید قدری با دقت بیشتری عمل کنیم.
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ویروس‌ها به طور مداوم از طریق جهش تغییر می‌کنند و منجر به ظهور انواع جدید می‌شوند.
و بر همین اساس تحقیقات در انگلستان نشان می‌دهد که این نوع ویروس به طور قابل توجهی بیشتر از آن است که در گذشته منتشر شده و افزایش انتقال تا 70 درصد تخمین زده شده است.
به عقیده دکتر ایلامی، آینده نگری درمورد اثرگذاری واکسن کرونا در خصوص کرونا «20201201» قدری دشوار است؛ زیرا دانشمندان معتقدند کشف واکسن کرونا برای سویه جدید این ویروس اثرگذاری کمتری دارد و بر همین اساس این مهم در دست بررسی است.
این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص تأثیر جهش کرونا بر واکسن‌های تولیدشده نیز تصریح کرد: طبق اظهارات دانشمندان، واکسن‌های تولیدشده علیه جهش فعلی کرونا مؤثر هستند. از ابتدای شیوع کرونا، این ویروس تاکنون چندین جهش داشته و این جهش‌ها به گونه‌ ای نبوده‌ اند که ماهیت ویروس را کاملاً تغییر دهند.
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: این جهش‌های کوچک ویروس کرونا در برخی آنتی ‌ژن‌ها رخ داده، اما آنتی ‌ژن‌های اصلی که واکسن از روی آنها ساخته شده است، همچنان در این ویروس و ویروس جهش ‌یافته وجود دارد و همچنان واکسن‌ها روی ویروس جدید مؤثر هستند؛ با وجود این مشخص نیست در جهش‌های بعدی ویروس چه اتفاقی می‌‌افتد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی