[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۶
  • دوره جدید

تحقق عدالت عمرانی در پرتو پروژه‌های انسان‌محور، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره:
شهرداری منطقه 5 شیراز در نقطه استراتژیکی از جغرافیای کلان شهر واقع شده است. با خالی شدن روستاها و مهاجرت به شهرها و به دنبال آن ازدیاد حاشیه نشینی شاهد سکنی گزیدن بسیاری از مهاجران در کرانه‌های شهر هستیم و مدیریت شهری در این مناطق رسالت سنگینی در قبال آنها بر عهده دارد. در کنار این چالش فزاینده، معمولاً شهروندان در مناطق محروم شهر با بحران‌های عدیده ای روبه‌رو هستند که گذران عمر را برای آنها دشوار می‌کند. در کنار چالش‌های متعدد اقتصادی، معمولاً اهالی شریف مناطق محروم فرصت چندانی برای تخلیه انرژی‌های منفی و تقویت نشاط در اختیار نداشته و این مسئله بر حجم دردهای آشکار و نهان آنها می‌افزاید. شاید به همین دلیل باشد که مدیریت شهری با تعریف طرح عمرانی در مناطق کمتر برخوردار به شعار عدالت عمرانی تحقق بخشیده و برای بهبود روحیه مردم و تقویت سرانه نشاط از شاه راه پروژه‌های انسان محورعبور می‌کند. در همین زمینه گروه گزارش شیرازنوین گفت‌وگویی با شهردار منطقه 5 شیراز داشته است. دکتر فرود بذرافشان به تشریح پروژه‌های شاخص منطقه 5 شهرداری شیراز در محورهای کمتر برخوردار شیراز پرداخته و از طرح‌های ارزنده ای برای تحقق عدالت اجتماعی و تقویت نشاط عمومی رونمایی می‌کند.
 بهبود سرانه فضای سبز
شهردار منطقه پنج شیراز در گفت‌وگو با شیرازنوین گفت: عملیات بهسازی فضای سبز و کاشت گیاهان فصلی در مساحت ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع در سطح منطقه پنج شیراز اجرا شده است. دکتر فرود بذرافشان زیباسازی و گل کاری در بلوارها و پارک‌ها را با هدف رضایت مندی شهروندان و زیباسازی منطقه عنوان کرد و بیان داشت: بهسازی و توسعه فضای سبز در محیط‌های شهری از اهمیت بسزایی برخوردار است و این اقدام به طور مستمر برای افزایش طراوت و زیبایی بصری در فضای شهری منطقه ادامه خواهد داشت. وی با اشاره به احداث فضای سبز پارک محله ای عرفان، پارک مطالعه و بوستان حجاب افزود: بهسازی فضای سبز بلوار ابوذر غفاری، احمد بن موسی(ع)، تندگویان، دولت و عرفان با کاشت گونه‌های مناسب و زیبا در حال انجام است. این مقام مسئول خبر از گسترش فضای سبز در این منطقه داد و افزود: در عملیات کاشت گل‌های فصلی در سطح منطقه ازگل‌های بنفشه، همیشه بهار، قرنفل و شب بو استفاده شده که با آب و هوای شیراز سازگاری دارند.
 رونق پروژه‌های عمرانی
دکتر بذرافشان در بخش دیگری از این گفت‌وگو خبر از اجرای ۱۰ پروژه شاخص شهری در منطقه پنج شیراز داد و افزود: در راستای تکمیل طرح‌های عمرانی بیش از ۲۶ پروژه در دست اقدام است که از این میزان ۲۲ پروژه فعال و ۴ پروژه نیز در دست انجام امور طرح‌ها و قراردادهاست. وی با تشریح برخی از این طرح‌ها اضافه کرد: ادامه احداث پروژه ۴۵ متری دولت با هدف ایجاد دسترسی شهروندان و تسهیل در عبور و مرور، مجموعه پارک ترافیکی با دارا بودن ۴۰۰ متر مربع ساختمان آموزشی و با هدف ارتقای فرهنگ ترافیکی و آموزش به کودکان و نوجوانان، بوستان مطالعه با محوریت فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و ایجاد تعاملات اجتماعی، بوستان محله ای عرفان به منظور ایجاد فضایی علمی و تخصصی، سرای محله بنی هاشمی با رویکرد افزایش تعاملات اجتماعی، ورزشگاه قائم(عج) به منظور توزیع عادلانه مکان‌های ورزشی و افزایش سرانه فضاهای ورزشی، پیست موتورسواری به عنوان استانداردترین پیست جنوب کشور، پیاده راه سلامت احمد بن موسی(ع) و پارک دو هکتاری ورزش و تفریحات سالم از جمله این پروژه‌ها هستند. بذرافشان افزود: پروژه‌های شهرداری منطقه پنج شیراز با هدف ارتقای سطح کیفیت زندگی و نشاط اجتماعی و همچنین ایجاد فضاهای مناسب شهری برای افزایش تعاملات اجتماعی شهروندان برنامه ریزی شده و در حال اجراست. شهردار منطقه پنج شیراز با بیان اینکه بالغ بر چهارهزار متر مربع عملیات بهسازی بوستان‌های موجود در سطح منطقه پنج شیراز در حال اجراست، تصریح کرد: فاز دو پیاده راه سلامت بلوار ارتش و پیاده راه بلوار احمد بن موسی(ع) مجموعاً به طول سه کیلومتر به عنوان پروژه‌های مهم با رویکرد سلامت و انسان محوری در مرحله برآورد و تکمیل طرح هستند.
 پروژه‌های انسان‌محور سهم مناطق محروم
این مقام مسئول در ادامه گفت‌وگو با شیرازنوین، خبر از رونق پروژه‌های انسان محور در مناطق کمتر برخوردار و جنوب شرقی شیراز داد و بیان داشت: عملیات اجرای احداث پیست موتورسواری که به عنوان اولین پیست حرفه ای شهر شیراز در این رشته است، در مجموعه ۵۰ هکتاری پارک مادر و در جنوب شرق شیراز با سرعت مطلوب در حال احداث می‌باشد. دکتر بذرافشان با تأکید بر لزوم ایجاد فضاهایی از این دست برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و تخلیه هیجان و فعالیت دوستداران رشته‌های حرفه ای از قبیل موتورسواری، گفت: پیست موتورسواری شهر شیراز که در مجموعه ۵۰ هکتاری پارک مادر در کنار دیگر بخش‌های منحصر به فرد این مجموعه در حال ساخت است، به عنوان یکی از نیازهای اساسی در ایجاد بستر فعالیت رشته‌های تخصصی از قبیل موتورسواری که تاکنون در شهر شیراز شاهد آن نبوده ایم، مد نظر قرار گرفت و در حال حاضر در مساحتی بالغ بر ۱/۵ هکتار با در نظر گرفتن فضاهای مورد نیاز از قبیل جایگاه تماشاگران، ساختمان مدیریت و نمازخانه با پیش بینی حضور ۵۰۰ نفر تماشاگر در حال احداث است. شهردار منطقه پنج شیراز همچنین با اشاره به لزوم گسترش بسترهای لازم برای ارائه آموزش و تربیت علاقه مندان به رشته‌هایی از قبیل موتورسواری افزود: نداشتن پیست موتورسواری باعث شده است که تا به امروز در ارائه آموزش‌های لازم به علاقه‌مندان ناتوان باشیم و حتی نتوانستیم فضایی برای تخلیه هیجان جوانان داشته باشیم که در نتیجه شاهد بروز این هیجانات در خیابان‌ها و معابر شهری هستیم که نتیجه آن تصادفات و ناهنجاری‌های اجتماعی خواهد بود که امیدواریم با تکمیل و افتتاح پیست موتورسواری شیراز در پارک بزرگ مادر، به این نیاز در جامعه شهری شیراز پاسخ داده شود. بذرافشان همچنین از قابلیت برگزاری مسابقات ملی و ایجاد ظرفیت لازم برای حضور تیم‌های حرفه ای در شهر شیراز به عنوان اهمیت این پروژه یاد کرد و افزود: در راستای اجرایی سازی پروژه‌های انسان محور که شعار اصلی شهرداری شیراز در دوره کنونی است، در ماه‌های گذشته پیست استاندارد اسکیت در مساحتی بیش از یک هکتار و همچنین پیست اسب سواری در فضای ۲ هکتاری برای علاقه مندان به این رشته‌های تخصصی ورزشی، در پارک ۵۰ هکتاری مادر احداث شده و در اختیار شهروندان قرار گرفته است.
 احداث پارک ترافیکی برای آموزش‌های شهروندی
وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با شیرازنوین، به فعالیت مدیریت شهری در حوزه‌های آموزش شهروندی اشاره کرد و بیان داشت: پروژه پارک ترافیکی در راستای ایجاد مکانی مناسب جهت آموزش‌های فرهنگ عمومی و حمل و نقل و ترافیک با هدف ارتقای فرهنگ ترافیکی شهروندان و دانش آموزان توسط شهرداری منطقه پنج شیراز در حال اجراست. این پروژه با پیشرفت فیزیکی 97 درصد در مجموعه ای به مساحت ۱/۵ هکتار شامل مسیرهای عبوری آموزشی به مساحت ۱۰۰۰۰ متر مربع، ساختمان مدیریت کلاس‌های آموزشی، آلاچیق آموزشی و پل عابر پیاده آموزشی در پارک ۵۰ هکتاری مادر به زودی به بهره برداری رسیده و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.
 تلاش مدیریت شهری برای مهار بحران‌ها
بذرافشان در ادامه خبر از اجرای عملیات لوله گذاری در محدوده شهرداری منطقه پنج شیراز داد و افزود: به منظور سامان دهی و هدایت آب‌های سطحی و سیلاب ناشی از بارش‌های فصلی، عملیات لوله گذاری در حال اجرا می‌باشد. شهردار منطقه پنج شیراز با اشاره به اهمیت شناسایی معابر مستعد آب گرفتگی و اجرای لوله گذاری به منظور هدایت آب‌های سطحی گفت: انجام مطالعات و بررسی‌های لازم و همچنین اجرای عملیات لوله گذاری در محدوده این شهرداری در دست اجرا می‌باشد. وی با اشاره به نقش ارزنده این طرح‌های عمرانی در راستای مقابله با بحران‌ها افزود: در تکمیل پروژه لوله گذاری به منظور هدایت سیلاب و آب‌های سطحی، عملیات ۸۴۲ متر لوله گذاری در سطح منطقه نظیر خیابان فکوری و کوچه 35 بلوار عدالت در راستای جلوگیری از آب گرفتگی در سطح معابر در حال اجراست و خیابان‌های لاله و شهید سپاسی و 15 نواب صفوی در آینده نزدیک به مرحله اجرا خواهند رسید. عملیات لوله گذاری اتصال کوچه ۱۰ تجلی به بلوار دولت و راستان نیز به اتمام رسیده است. دکتر بذرافشان با تأکید بر تلاش شهرداری برای افزایش سطح کیفیت زندگی ساکنان در منطقه افزود: تاکنون حدود ۴۰۰۰ متر عملیات لوله گذاری در سطح معابر منطقه پنج شیراز اجرا و ‌آماده بهره برداری گردیده و پروژه‌های دیگری نیز برای ایمن سازی شهر در دست مطالعه و اجرا می‌باشد.
 سیاست‌گذاری‌ها در راستای شعار انسان‌محوری
شهردار منطقه پنج شیراز در ادامه با یادآوری شعار انسان‌محوری در شورای اسلامی این شهر و سیاست‌گذاری هم راستا در تعریف طرح‌ها و پروژه‌های جدید، افزود: در سطح منطقه پروژه‌های پیش‌بینی شده بر مبنای شعار انسان‌محوری در شورای پنجم در حال پیمودن مراحل مطالعه، طراحی، برآورد هزینه، انتخاب پیمانکار و در نهایت تکمیل شدن است و تلاش داریم در سال جاری شاهد بهره‌برداری بخش عمده‌ای از این طرح‌ها و پروژه‌ها باشیم.
 افزایش کیفیت زندگی و امنیت شهروندان
وی در ادامه گفت‌وگو با شیرازنوین افزود: با هدف افزایش کیفیت زندگی و امنیت شهروندان و لزوم فرهنگ سازی در رفتار ترافیکی، شهرداری منطقه پنج شیراز در طول یک سال گذشته با مطالعه و نیاز سنجی در سطح منطقه توانسته با اجرای طرح‌های ایمن سازی و مناسب سازی معابر همچنین انجام آموزش‌های چهره به چهره و توزیع بسته‌های فرهنگی گام مؤثری در ارتقای کیفیت و سلامت زندگی شهروندان بردارد.
دکتر بذرافشان ضمن تأکید بر اهمیت لزوم ارتقای فرهنگ ترافیک و همچنین توجه به ایجاد بسترهای مناسب و ایمن برای رفت و آمد شهروندان گفت: در طول یک سال گذشته با انجام مطالعات گسترده در سطح منطقه پنج شیراز و پیگیری لازم برای رفع معضلات و کمبود‌های موجود در حوزه ترافیک، اصلاح هندسی برخی معابر، نصب تجهیزات و علائم ترافیکی، اجرای دماغه‌های ایمن، نصب سرعتگیر و سرعتکاه، نصب چراغ چشمک زن، استوانه و میخ مکعبی، همچنین مناسب سازی ایستگاه‌های اتوبوس، گذرگاه‌های عابر پیاده و سطح معابر و پارک‌های منطقه در کنار آموزش گسترده ترافیکی به شهروندان، دانش آموزان و فعالان حوزه حمل و نقل از اقدامات صورت گرفته در این حوزه می‌باشد. شهردار منطقه پنج شیراز با اشاره به پروژه‌های بزرگ ترافیکی منطقه از جمله افتتاح پیست استاندارد اسکیت، آغاز احداث پیست موتورسواری و اجرای عملیات ساخت پارک ترافیکی در بوستان مادر، همچنین تکمیل مسیر دوچرخه سواری به طول ۴۰۰۰ متر، در تشریح اقدامات صورت گرفته افزود: شهرداری منطقه پنج شیراز توانسته است با تلاش تمام پرسنل زحمت کش تاکنون ۲۸۰۰۰ متر مناسب سازی معابر، تعداد ۲۵ گذرگاه عابر پیاده و ۱۷ ایستگاه اتوبوس، ۱۱۰۰ مورد نصب علائم ترافیکی، اجرای مناسب سازی و خط کشی ۲۵ گذرگاه عابر پیاده، خط کشی محوری ۶ معبر، اصلاح هندسی ۹ نقطه حادثه خیز و آموزش فرهنگ ترافیک چهره به چهره به ۲۰۰۰ دانش آموز و آموزش و توزیع ۲۰۰۰ بسته آموزش ترافیک بین شهروندان از جمله کارهای انجام شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی