[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

دشت‌های فارس خشکید ، روزنامه شیراز نوین

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان فارس اعلام کرد: ۱۳۴ دشت آبی و محدوده مطالعاتی در سطح این استان شناسایی شده است که بر اساس آخرین ارزیابی‌ها، ۱۲۷ دشت یعنی بالای ۹۵ درصد آنها از نظر منابع آبی ممنوعه یا بحرانی هستند.
علی اکبر بازیار دیروز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بر اساس دستور العمل ابلاغی وزارت نیرو هرساله و با شروع سال زراعی مطالعه و ارزیابی از وضعیت دشت‌های موجود در هر استان انجام می‌شود و چنانچه میزان برداشت بیشتر از میزان تغذیه باشد و دشت دارای افت کمی و کیفی شناخته شود، ممنوعه اعلام می‌شود.
در تقسیم بندی و بر اساس مطالعات و تعاریفی که از سوی وزارت نیرو اعلام شده دشت‌های آبی هر منطقه ای بر اساس میزان افت کمی و کیفی سفره‌های زیرزمینی به سه دسته شامل دشت‌های آزاد، ممنوعه و بحرانی دسته بندی می‌شود. در دشت آزاد بر اساس تعریف، امکان گرفتن مجوز حفر چاه جدید وجود دارد اما باید در نظر داشت که برداشت از این دشت‌ها به گونه ای صورت گیرد که از تبدیل شدن به دشت ممنوعه و ممنوعه بحرانی جلوگیری شود. دشت ممنوعه یعنی در دشت‌های ممنوعه نیز با توجه به افت سطح آب زیرزمینی در آنها، اجازه حفر چاه جدید داده نمی‌شود و برداشت‌ها باید طبق قوانین تعیین شده انجام پذیرد. دشت ممنوعه بحرانی که در این نوع دشت‌ها نیز سطح آب زیرزمینی افت شدیدی داشته و برداشت از این دشت‌ها حتی از چاه‌هایی که مجوز دارند با احتیاط و به اندازه‌های تعیین شده باید انجام شود.
وضعیت این نوع دشت‌ها را نمی‌توان به حالت اولیه بازگرداند و با اتخاذ تدابیر حفاظتی تنها می‌توان از بدتر شدن وضعیت این دشت‌ها جلوگیری کرد.
همچنین بر اساس مطالعاتی که دفتر حفاظت و بهره‌ برداری از منابع آب زیرزمینی وزارت نیرو انجام داده، از مجموع ۶۰۹ دشت کشور هم اکنون ۴۰۸ دشت دارای وضعیت ممنوعه هستند؛ به گونه ای که بیش از ۹۰ درصد ظرفیت منابع آب زیرزمینی کشور در دشت‌های ممنوعه قرار گرفته است.
بر اساس ماده چهار قانون توزیع عادلانه آب در این مناطق میان تخلیه و تغذیه دشت توازن برقرار نیست و میزان بهره‌برداری بیشتر از پتانسیل موجود است.
مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان فارس همچنین بیان کرد: هم اینک ۲۳ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان فارس شناسایی شده که ۹ هزار و ۷۰۰ مورد از آنها جزو چاه‌های قدیمی هستند؛ یعنی فعالیت آنها قبل از سال ۱۳۸۵ بوده است. بازیار با بیان اینکه ۷۳ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و شرب نیز مجوز فعالیت گرفته اند، گفت: سالانه افزون بر هفت میلیارد متر مکعب آب از طریق این چاه‌ها از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود. وی بیان کرد: بر اساس استاندارد و برنامه راهبردی وزارت نیرو باید یک و هفت دهم (۱.۷) میلیارد متر مکعب از این میزان آب مصرفی کاهش یابد و به حدود پنج میلیار متر مکعب برسد.
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان فارس با اینکه وضعیت بارش سال زراعی جاری در استان فارس با میانگین حدود ۳۰۰ میلی متر به طور نسبی نرمال اعلام کرده، اما به دلیل بیش از یک دهه خکشسالی، برداشت‌های بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و همچنین دشت‌های آبرفتی و زمین‌های شور به ویژه در مناطق جنوبی استان همچنان سایه هولناک خشکسالی و کم آبی در این منطقه ملموس است. بازیار همچنین بر مصرف بهینه و با توجه به بیشترین میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی بر ضرورت استفاده از روش‌های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت از سنتی و در فضای باز به کشت‌های گلخانه ای یا سایبانی در منطقه از جمله مناطق جنوبی استان فارس تأکید کرد. وی گفت: وزارت نیرو نیز دستورالعمل لازم را برای توسعه کشت‌های گلخانه ای و بر اساس مواد ۲۷ و ۲۸ قانون توزیع عادلانه آب در مجتمع‌های گلخانه ای و شهرک‌های صنعتی حوزه دام و طیور ابلاغ کرده است. بازیار با بیان اینکه هیچ گونه محدودیتی برای تأمین آب مجتمع و شهرک‌های صنعتی در حوزه کشاورزی در استان فارس وجود ندارد، بر ضرورت توسعه و حمایت شرکت آب منطقه ای استان فارس از کشت‌های گلخانه ای و مجتمع‌های کشاورزی تأکید کرد. این مسئول در شرکت آب منطقه ای فارس گفت: حتی این امکان نیز وجود دارد که چنانچه دشت مورد نظر تخصیص لازم را برای استفاده از منابع آبی نداشت، می‌تواند از ظرفیت چاه‌ها سهم مورد نیاز را خریداری کند یا از طریق لوله و حفر چاه جدید آب را به مزرعه خود انتقال دهد.
خطر فرسایش خاک و کاهش منابع آبی سفره‌های زیرزمینی بسیاری از مناطق فارس به ویژه شهرهای جنوبی این استان را تهدید می‌کند و به لحاظ وجود دشت‌های وسیع و انباشت آب‌های سطحی به شدت در حال تخریب و خطر فرسایش خندقی قرار دارد که سبب فرورفتگی در سطح توپوگرافی دشت‌های منطقه شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی