[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

شکست قوی سپید؛ گامی بلند در راه صعود، روزنامه شیراز نوین

     میثم محجوبی - شیراز نوین
دو تیم دوست داشتنی، محبوب و قابل احترام دهه نخست لیگ حرفه ای ایران، حالا سال های زیادیست که از سطح اول فوتبال کشور دور افتاده اند.
ملوان قهرمان سه دوره جام حذفی با هواداران پرشورش و فجرسپاسی فینالیست سه دوره متوالی جام حذفی؛ کسی فکرش را نمی کرد که روزگاری این دو تیم اینچنین در لیگ یک گیر کرده و هوادارانشان را تا این حد دلسرد کنند. اما سوء مدیریت در هر دو تیم و بی توجهی مسئولان شهر و استان به خواسته های هواداران متعصب، باعث شده تا هر سال بر سرخوردگی های آنان افزوده شود.
امروز پیش از اینکه شهرآورد حساس پایتخت بین استقلال و پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آغاز شود، در هفته نهم لیگ دسته اول فوتبال ایران فجرشهید سپاسی در ورزشگاه پارس شیراز پذیرای ملوان بندرانزلی خواهد بود. روی نیمکت دو تیم، مردانی نشسته اند که روزگاری محبوب سکوهای استادیوم های شهرشان بوده اند. علی اصغر کلانتری را شیرازی‌ها با بازوبند کاپیتانی و لباس نارنجی برق شیراز به یاد می آورند و مازیار زارع هم سال ها به عنوان یک هافبک شوتزن و مقتدر، محبوب انزلیچی های متعصب بود.
حالا کلانتری و زارع در آوردگاه سختی به هم رسیده اند. توقع هواداران از آن‌ها بالاست. هواداران دو تیم  به چیزی جز صعود نمی‌اندیشند اما کیست که نداند رسیدن به لیگ برتر تا چه اندازه سخت و طاقت فرساست و نیاز به فاکتورهای فراوانی دارد.
نتیجه ابتدایی هر دو تیم در شروع رقابت‌های این فصل ضعیف بود اما آن‌ها خیلی زود توانستند خودشان را جمع کرده و به عنوان مدعیان جدی مطرح شوند. ملوان در اولین بازی خود در نوشهر میزبان قشقایی شیراز بود و علی رغم برتری در جریان بازی، در آخرین ثانیه ها گلی دریافت کرد  که منجر به شکست شد. اما این آخرین شکست ملوانان تا به امروز بوده است. آن‌ها چوکا، رایکا، استقلال خوزستان و گل ریحان را شکست دادند و در برابر آرمان گهر، خیبر و شاهین هم تک امتیازهایی گرفتند که باعث شده قوی سپید انزلی در رتبه دوم جدول بایستد.
فجر هم پس از اینکه در هفته نخست به زحمت از شکست خانگی برابر خوشه طلایی ساوه گریخت و در رشت هم مغلوب شهرداری آستارا شد، دیگر طعم شکست را نچشید. سه پیروزی برابر نود، مس و بادران و سه تساوی مقابل پارس جنوبی، قشقایی و استقلال ملاثانی، تیم کلانتری را 13 امتیازی کرده و در رتبه هفتم قرار داده است. فاصله ای دو امتیازی با ملوان رده دومی و سه امتیاز اختلاف با استقلال خوزستان صدرنشین. یعنی فجر با پیروزی در بازی امروز، می تواند تیمی که پنج پله بالاتر از خود ایستاده را به زیر بکشند و حتی آنها شانس این را دارند که به صدر جدول تکیه کنند. این اتفاق در صورتی رخ می دهد که علاوه بر پیروزی طلایی پوشان شیرازی در بازی امروز، استقلال خوزستان در زمین خود مغلوب قشقایی شود، مس کرمان و پارس جنوبی جم با تساوی به کار خود پایان دهند، هوادار و شهرداری آستارا نیز نتوانند از سد رایکا و  آرمان گهر بگذرند. اما در این مقطع از فصل، صدرنشین شدن اهمیت چندانی ندارد و تیم‌هایی که داعیه صعود دارند باید تلاش کنند که تا حد امکان، تمامی دیدارهای خانگی شان را با پیروزی پشت سر بگذارند. کسب سه امتیاز بازی امروز مقابل یکی از رقبای جدی در راه صعود، می تواند تیم شهید سپاسی را در مسیر رسیدن به لیگ برتر قرار دهد.
آن‌ها پیش از تمرین روز شنبه خود با حضور در گلزار شهدا و مزار سردار شهید حاج  مجيد سپاسی  به شهدای آرمیده در این مکان مقدس ادای احترام کردند و با آرمان های والای شهدای دفاع مقدس و شهید سپاسی تجدید میثاق کردند.
 علی اصغر کلانتری در خصوص بازی امروز گفت: ملوان به مانند تیم های استقلال اهواز، برق شیراز و ابومسلم جزو تیم های قدیمی و ریشه دار کشور است که همه مردم بندرانزلی این تیم را دوست دارند. این تیم در فصل جاری از کادر جوانی بهره می برد که در رأس آن مازیار زارع است که اولین سال سرمربیگری‌اش را تجربه می کند. او پشتوانه ای همچون پژمان نوری دارد. برای زارع، نوری و تمام عوامل باشگاه ملوان آرزوی موفقیت دارم. با اینکه می‌دانم ملوان امسال تیم خوبی را بسته است اما با تمام احترامی که برای این تیم و باشگاه بزرگ ملوان قایل هستم باید بگویم که این هفته برای برد برابر این تیم بازی می کنیم.
اما قشقایی دیگر تیم شیرازی حاضر در رقابت‌ها امروز در نبردی سخت به میدان خواهد رفت. آن‌ها در اهواز میهمان استقلال صدرنشین هستند. قشقایی پس از پیروزی امیدوارکننده و لذتبخش روز نخست مقابل ملوان، چهار شکست متوالی را تجربه کرد. آن‌ها در آن چهار مسابقه حتی موفق نشدند گلی به ثمر برسانند. در هفته ششم هم این روند گل نزدن ادامه یافت اما نکته امیدبخش، گل نخوردن آن‌ها مقابل خیبر در ورزشگاه پارس بود. 
اوج کار قشقایی در این فصل، بازگشت رویایی در دربی بود. آن‌ها بازی دو بر صفر باخته مقابل فجر را با تساوی دو دو عوض کرده و می توان گفت به مسابقات این فصل سلامی دوباره گفتند. شاگردان هرمزی در هفته هشتم برای سومین بازی متوالی در ورزشگاه پارس به میدان رفتند و باز هم نمایش قابل قبولی ارایه کردند. آن‌ها تا آستانه شکست مس مدعی پیش رفتند اما سوپرگل مصطفی کیانی در نیمه دوم از سوی کرمانی ها پاسخ گفته شد تا سومین تساوی متوالی رقم بخورد. آن‌ها با همین تک امتیازها فعلاً توانسته اند تیمشان را خارج از منطقه سقوط نگه دارند، اما کوچک‌ترین لغزشی ممکن است تیم هرمزی را تا اعماق جدول فرو ببرد. 
قشقایی امروز برای سومین هفته متوالی با یکی از مدعیان جدی صعود پیکار می کند. هرمزی و شاگردانش از دو بازی گذشته سربلند بیرون آمدند اما آیا می توانند از شاگردان آماده امیر خلیفه اصل هم امتیاز بگیرند؟ آن‌ها اگر بتوانند پا را فراتر از این گذاشته و با کسب سه امتیاز بازی امروز، شگفتی بزرگ هفته نهم را رقم بزنند، این شانس را هم خواهند داشت که در صورت شکست آرمان گهر و گل ریحان در بازی های همزمان، دو پله صعود را هم تجربه کنند.
با توجه به داشته های قشقایی، حفظ سهمیه را می توان بزرگترین دستاورد برای این تیم در رقابت های این فصل  در نظر گرفت. هر چند مدیریت این باشگاه پیش از شروع رقابت‌ها سخن از صعود به لیگ برتر در بهار 1400 می گفت اما شرایط کلی این تیم به گونه ایست که هرمزی، رتبه تک رقمی را نهایت آرزوی تیمش بیان می کند.
تمامی دیدارهای هفته نهم لیگ دسته اول فوتبال ایران، ساعت 14 بعد از ظهر امروز برگزار می شود که برنامه کامل این دیدارها و اسامی داوران به شرح زیر اعلام شده است. از نکات مهم در اسامی داوران، سپرده شدن قضاوت دیدار تیم های شاهین بوشهر و چوکای تالش به علی سام، داور شیرازی است. 
*فجر شهید سپاسی شیراز- ملوان بندرانزلی
داوران: هادی علی نیافر، مهدی سیفی، عبدالعلی شکرگذار، علی صباحی،  
ناظر: سعادت اله باغبانی
*استقلال خوزستان- قشقایی شیراز  
داوران : مجتبی افرا، احمد حقانی، شهرخ دانشور، بهروز محمدی، ناظر: روح اله ارشادی  
*شهرداری آستارا- آرمان گهر سیرجان
داوران: حامد صادقی جو، مجتبی قاسمی، عباس یعقوبی، مرتضی عابدی، ناظر: ایرج امین فر
*هوادار تهران- رایکا بابل
داوران:مرتضی منصوریان، احمد آریک، مسلم فاضلی، غلامرضا ادیبی،  ناظر: حسین نیرویار
*گل ریحان البرز- خیبر خرم آباد  
داوران: میثم عباسپور، امیر قاسمی، محمد رعنایی، حسام ملامحمدی، ناظر: رضا سخندان
*خوشه طلایی ساوه - استقلال ملاثانی
داوران: مجتبی شجاعی، امراله طراح، امین قدیری، حمید رضا همیراد، ناظر: مهرداد ذهبی
*نود ارومیه - بادران تهران
داوران: امید جمشیدی، جعفر رهبرفام، علیرضا شهری، حامد رنجبر صولتی، ناظر: مهدی پاکزاد  
*شاهین شهرداری بوشهر- چوکا تالش
داوران : علی سام،  محمد رضا بیژنی، رضا لیلامی، رضا کریمی، ناظر: صفدر احمدی   
*مس کرمان- پارس جنوبی جم
داوران : مهرداد خسروی، یداله کلوندی، رضا احمدی، سید حسین حسینی، ناظر: مسعود مرادی   

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی