[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۱
  • دوره جدید

قابلیت نفوذ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

حمله به ساختمان کنگره آمریکا نشان داد همه‌چیز نفوذپذیر است و عناصر نفوذکننده به دستگاه‌های حاکمیتی تا چه میزان صاحب نفوذ و قدرت هستند. ورود به حریم کنگره، تهدید و تخریب در این ساختمان نشان داد نیرو‌های بازدارنده در این کشور ضربه‌پذیر هستند و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی غول بزرگ‌ قادر به پیش‌بینی و پیشگیری از چنین حوادث خودساخته‌ای که در هسته مرکزی قدرت شکل می‌گیرد، نیستند.
حالا انگشت اتهام به‌سوی پلیس اشاره رفته و باید دید این بازی سیاسی چگونه به حذف و پالایش نیروهای فعال در هرم ‌قدرت منتهی می‌شود...

تغییر در سیاست‌های داخلی و خارجی آمریکا با این رخداد خشونت طلبانه حتمی است؛ چراکه با این رخداد زمینه برای تغییر مهیا شده است.
جمهوری خواهان آمریکا حزبی ماجراجو و جنگ طلب هستند و دکترین خود را حول محور فشار حداکثری بر جوامع متمرکز می‌کنند و حالا در اقدامی نادر، این فشار را به فشار داخلی تبدیل نمودند و مورد آزمون قرار دادند؛ هرچند این فشار هم ماهیت انتخابات داخلی برگزارشده را تغییر نداد. بر این اساس باید به این رویکرد مهم توجه نمود که دوران بزن و دررو گذشته و سیاست‌های قلدرمآبانه در هیچ کجای جهان پاسخگوی زورمداران نیست.
دوران ترامپیسم هم سپری شد و ملل جهان خصوصاً دولت‌های وابسته به آمریکا باید تاوان همراهی با این سیاست‌های غلط را بدهند.
هرچند سیاست‌های خشونت طلبانه ترامپ در چهار سال گذشته خسارت‌های شدیدی را بر اقتصاد جهان تحمیل نمود، اما نباید نادیده گرفت که ترامپ شعله جنگ جهانی سوم را با کووید ۱۹ برافروخت و ظاهراً این کشور چین بود که بیشترین تلفات و ضربه را به حوزه انسانی و منابع اقتصادی آمریکا وارد نمود.
زمین گیر شدن ‌اقتصاد و رکود گردشگری برای آمریکا خسارت بار بود؛ چراکه بیشترین درآمد‌ها را از این طریق داشت.
در نگاهی دیگر اگر فرض کنیم آمریکا هم در ایجاد و رشد کووید ۱۹ دست داشته است، باید باور کنیم که قلدرها در آغاز راه تغییر نقشه جغرافیایی جهان و علی الخصوص خاورمیانه هستند تا با ایجاد خاورمیانه جدید در کنار چپاول منابع گسترده مانع از بروز انقلابات و نهضت‌های آزادی بخش و خالص شوند؛ احتمالی که تحلیلگران و عناصر اطلاعاتی در گذشته بر آن تأکید داشته اند و آن را جزئی از نقشه‌های بلندمدت ابرقدرت‌ها دانسته اند.
پرسش اینکه چرا این اتفاق در آمریکا برای کنگره افتاد، ما را بدان سو می‌کشاند که بسیاری رخدادها از پیش طراحی شده و دارای مهندسی سیاسی با محوریت اقتصاد است.
اصولاً می‌توان بر این نکته تأکید نمود که زورآزمایی خیابانی و ایجاد تنش یک سناریوی از پیش تعیین شده در اغلب ممالک جهان برای تثبیت قدرت است. لمپنیسمی که تاکنون در بلندمدت پاسخگوی نیاز سیاستمداران قدرت طلب نبوده و نخواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی