[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۱
  • دوره جدید

نحوه هزینه‌کرد مابه‌التفاوت ارز بررسی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت که این کمیسیون در پی مصوبه پیشین خود مبنی بر اصلاح قیمت از و تک نرخی کردن آن، نحوه هزینه کرد ۱۰۶ هزار میلیارد تومان ما به التفاوت ارز را تا پایان هفته مورد بررسی قرار می‌دهد. به گزارش ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری صبح دیروز سه شنبه خود با اشاره به جلسه غیر علنی صبح دیروز مجلس در مورد بودجه گفت: در این جلسه بحث‌ها درباره نرخ ارز بود و اینکه چرا باید ارز تک نرخی در بودجه بیاوریم. در لایحه بودجه ارز حاصل از نفت با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان محاسبه شده و در برخی جاها نیز دولت می‌خواست موافقت‌هایی را بگیرد که ارز را با نرخ نیمایی بفروشد.
وی افزود: بحث این بود که ۱۰۶ هزار میلیارد تومان ما به التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی چطور به دست مردم برسد. ما تا آخر هفته در این زمینه تصمیم می‌گیریم که این ما به التفاوت به شکل بن کارت، یارانه نقدی یا یارانه دارویی و سلامت باشد. زارع با اشاره به آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: به وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های وابسته اجازه دادیم تا مبلغ ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی از طریق بانک کشاورزی برای طرح‌های مهم کشاورزی از جمله مهار آب‌های مرزی، سامانه‌های گرمسیری و سردسیری، آبخیرداری، مهار ریزگردها، تولید واکسن دامی، بذر و نهاده‌های کشاورزی، آب و فاضلاب و آسفالت راه‌های روستایی و آب‌های نوین منتشر کنند. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه افزود: همچنین ۹۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای آب‌رسانی به روستاها و حوزه‌های عشایری در نظر گرفته شد.
نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مشترکان برق روستایی و عشایری و برق چاه‌های کشاورزی از عوارض موضوع ماده ۵ صنعت برق معاف شدند. زارع همچنین گفت: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف که از بهمن ۹۸ کارکنان خود را حفظ کرده یا افزایش داده اند از کلیه جرائم بیمه تأمین اجتماعی معاف شدند. همچنین آنها که کارکنان خود را تعدیل کردند، در صورت بازگشت به کار آنها از کلیه جرائم تأمین اجتماعی معاف می‌شوند. وی یادآور شد: در مصوبه ای دیگر مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات برای برق رسانی چاه‌های کشاورزی و همچنین ۲ هزار میلیارد تومان جهت بهسازی روستاها و تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی به دولت اجازه دادیم که از محل سرجمع بودجه توازن منطقه ای در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار دهد. وی یادآور شد: در مصوبه ای دیگر در اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور برای ایجاد زیر ساخت برای پیمان کاران و کارگزاران تا سقف ۱۰هزار میلیارد تومان به دولت اجازه دادیم زیرساخت‌ها را برای همسان سازی واگذاری، صدور موافقت نامه و فاکتورینگ فراهم کند. زارع اضافه کرد: بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق عوارض انشعاب برق در کلان‌شهرها به سه دسته تفکیک شد که دسته سوم از پرداخت عوارض انشعاب معاف شدند و مقرر شد دسته اول و دوم براساس متوسط قیمت زمین عوارض انشعاب برق را بپردازند که وجه حاصله در برق رسانی به مناطق محروم و روستایی و عشایری هزینه خواهد شد. زارع در پایان با بیان اینکه احتمالاً بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق هفته آینده به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: بعد از آن ۱۰ روز فرصت ارائه پیشنهادات نمایندگان است. احتمالاً بودجه از نیمه دوم بهمن در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی