[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

دلیل احساس خواب آلودگی حین درس خواندن و راه حل آن ، روزنامه شیراز نوین

خواب آلودگی در هنگام درس خواندن ممکن است برای همه افراد رخ دهد، خواب آلودگی درس خواندن دلایل مختلفی دارد و البته راه حل هایی هم برای آن وجود دارد.
به گزارش نمناک،حتماً شما هم با احساس خستگی حین درس خواندن آشنا هستید. بسیاری از ما زمانی که شروع به خواندن درس می کنیم، خیلی زودتر از کارهای دیگر خسته می شویم و تمرکز خود را روی کلمات و عبارات از دست می‌دهیم. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید و نمی‌دانید که دلیل این خستگی هنگام درس خواندن چیست، این بخش از نمناک را تا انتها مطالعه کنید تا دلیل و راه حل این مشکل رایج را بدانید.
1. مطالعه بی وقفه
آیا می دانستید که مطالعه مداوم بدون هیچ وقفه ای ذهن شما را خسته می کند و باعث می شود که تمرکزتان را از دست بدهید؟ زمانی که چنین اتفاقی می افتد، احساس می‌کنید که کلمات در مغز شما در حال شنا کردن هستند و هیچ چیز نمی فهمید و همه چیز در ذهن شما بی ربط قرار گرفته است. علت آن این است که مغز انسان فقط دو درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد اما 20 درصد انرژی مصرف می کند. هر چقدر بیشتر از مغز استفاده کنید، انرژی بیشتری مصرف می‌شود و در نتیجه گلوکز کمتری در خون به نواحی دیگر بدن می رسد و احساس خستگی شدید بعد از چند ساعت فکر و مطالعه، به شما غلبه می کند. راه حل مناسب این است که غذاهای مناسب و مقوی بخورید تا بتوانید مدت زمان بیشتری دوام بیاورید.
2. کمبود مواد مغذی در بدن
بسیاری از افراد در دوران امتحانات دیگر به وعده های غذایی توجه نمی کنند و تمرکز خود را روی مطالعه می گذارند. سه وعده روزانه شما نباید موادی که سوخت و انرژی بدن را تأمین می کنند را کم داشته باشند،پس بهتر است در این دوران از مواد فرآوری شده مثل ماکارونی یا فست فود استفاده نکنید که انرژی شما را از بین می برد.
غذاهایی را بخورید که برای ذهنتان مفید است و توانایی تمرکز و حافظه را بالا می برد، مثلاً میوه هایی مثل تمشک آبی یا دانه کدو تنبل گزینه های مناسبی هستند. ماهی سالمون، سویا و دانه چیا نیز انرژی کافی را به بدن شما می دهد و همچنین مصرف نان با غلات کامل بسیار مفید است.
3. مشکلات در محیط مطالعه
حتماً می دانید فضایی که در آن مطالعه می کنید، بسیار مهم است. مثلاً نباید در تختخواب درس بخوانید، زیرا مدام خوابتان می گیرد و تمرکز 100 درصدی نخواهید داشت. همچنین باید به راحتی جایی که در آن مطالعه می کنید هم دقت داشته باشید. بعضی از افراد عادت دارند که حین مطالعه موسیقی پخش می کنند. موسیقی که انتخاب می کنید، نباید روند شما را کند کند. پس اگر احساس می کنید که اشکال از محیط مطالعه است، سعی کنید یک محیط تازه تر را ایجاد کنید. مثلاً این دفعه می توانید مطالعه کردن در کافه یا مطالعه در یک محیط کاملاً ساکت یا در کتابخانه را امتحان کنید.
4. خستگی مزمن
اگر احساس می کنید در کنار خستگی هنگام درس خواندن، رفتارهای شما هم تغییر کرده است، باید به دنبال علت های جدیدتر باشید. شاید اخیراً به غیر از درس خواندن از انجام فعالیت های دیگر هم زود خسته می شوید. احتمالاً دچار استرس یا خستگی مزمن شده اید که انرژی جسمی، روحی و ذهنی شما را می گیرد و در نتیجه به اندازه کافی برای درس خواندن انگیزه ندارید.
5. تمرکز روی موارد منفی
آیا در شرایط سختی به سر می برید و همیشه سناریوهای منفی در ذهنتان وجود دارد؟ زمانی که همیشه به آینده فکر کنید و افکار منفی را در ذهنتان ایجاد کنید، یک استرس غیرضروری وارد بدن شما می شود و ذهنتان را درگیر می کند و انرژی ذهنی را می گیرد. 
بیش از حد فکر کردن به موارد منفی و استرس زا باعث می شود که دیگر برای کارهایی مثل درس خواندن انرژی نداشته باشید. سعی کنید همیشه در کنار جنبه های منفی، جنبه های مثبت را هم ببینید.
6. سر حال نبودن از لحاظ جسمی
شاید مشکلی در جسم شما وجود داشته باشد که باعث شده از لحاظ ذهنی خسته باشید، احساس بیماری می کنید و یا به مکمل هایی درباره افزایش انرژی در بدن خود نیاز دارید، این موارد را نادیده نگیرید و تا جایی که می توانید جسم خود را تقویت کنید تا بتوانید حین درس خواندن نیز وضعیت بهتری داشته باشید.
*راهکارهایی برای مقابله با خستگی حین درس خواندن
1. مصرف رژیم غذایی سالم
غذاهایی که چربی بالا دارند، شما را خواب آلوده و سنگین می کنند. پس برای جلوگیری از این حس خستگی در حین مطالعه؛ یک رژیم غذایی مناسب و سرشار از مواد مغذی مصرف کنید، مخصوصاً غذاهایی که فیبر دارند و میوه و سبزیجات در آن ها به کار رفته است و پروتئین های سالم دارند که می‌توانند به افزایش انرژی شما حین درس خواندن کمک کنند.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی