[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

نمره قبولی نمایندگان شیراز در نوع بازی، روزنامه شیراز نوین

      میثم محجوبی- شیراز نوین
پیش از اینکه فصل جدید لیگ دسته اول فوتبال ایران آغاز شود، نگاه فوتبال دوستان شیرازی به تیم های شهرشان نگاه چندان مثبتی نبود.
تیم فجر توسط داوود مهابادی بسته شده بود، کسی که با عملکردش در نیم فصل دوم فصل گذشته انتقادهای بسیاری را به خود دید و کسی انتظارش را نداشت دوباره به فعالیت در این شهر ادامه دهد. قشقایی هم اکثریت قریب به اتفاق بازیکنان فصل گذشته اش را از دست داده بود و مانند فصول گذشته، خیلی ها این تیم را کاندیدای درجه یک سقوط می پنداشتند.
اما تا به امروز که 9 هفته از این رقابت ها را پشت سر گذاشته‌ایم، این دو تیم متفاوت از آنچه پیش بینی می شد عمل کرده اند. البته قشقایی در همین هفته برای نخستین بار در جمع سه تیم پایین جدول قرار گرفت اما نمی توان این نکته را از نظر دور داشت که آنها در سه هفته اخیر موفق شده اند سه تیمی که مدعی جدی صعود هستند را متوقف کنند. شاگردان هرمزی حتی در چهار هفته متوالی که مغلوب رقبای خود شدند، نمایش مطلوبی از خود ارایه کردند. جالب اینجاست که تنها پیروزی آنها در هفته نخست و در حالی رقم خورده که مدیریت و کادر فنی این باشگاه اعتقاد دارند در آن بازی خاص، ملوان بازی برتری نسبت به قشقایی به نمایش گذاشته است.
قشقایی با داریوش هرمزی آغاز کرد. کسی که سابقه چندسال فعالیت در رده های پایه در شیراز را داشته و فصل گذشته هم توانست تیم استقلال ملاثانی را به لیگ یک بیاورد. با این حال، شک و تردیدهایی نسبت به موفقیت او در این شهر وجود داشته و دارد. آنها در 9 بازی فقط 7 امتیاز گرفته اند.
نگاه منصفانه و فارغ از نتایج به دست آمده، نشان می دهد که آنها به جز دیداربا ملوان و اکثر دقایق مقابل فجرسپاسی، در سایر دیدارها نمایش بهتری نسبت به رقبای خود داشته اند. مالکیت توپشان بیشتر بوده و ازنظر خلق موقعیت هم نسبت به رقبا برتری داشتند. اوج کار تیم هرمزی به سه هفته اخیر برمی گردد. آنها ابتدا بازی دو بر صفر باخته مقابل فجرسپاسی را با تساوی دو دو عوض کردند، سپس مس کرمان تیم دوم جدول را در حالی در ورزشگاه پارس متوقف کردند که می توانستند پیروز میدان باشند؛ و بالاخره روز دوشنبه همین هفته در اهواز به مصاف استقلال خوزستان رفتند و یک موقعیت هم به حریفشان ندادند، حتی زمانی که ده نفره شدند! 
با وجود این نمایش های قابل قبول،  آنها تنها هفت امتیاز دارند و در منطقه سقوط قرار گرفته اند. اما ادامه چنین بازی هایی می‌تواند بالاخره تیم قشقایی را به مسیر پیروزی بازگرداند. آنها اگر بتوانند از این به بعد، موقعیت هایشان را به گل تبدیل کنند، رفته رفته خود را از انتهای جدول جدا خواهند کرد. بزرگترین نقطه ضعف تیم هرمزی گلزنی است.
هرمزی پس از این بازی با استقلال خوزستان رضایتمندی کامل خود نسبت به نمایش تیمش را ابراز داشت و گفت: بازی خیلی خوبی بود اما فقط برای تیم قشقایی نه برای تیم استقلال خوزستان. من به شهر خودم آمده بودم و بازی به شدت سنگینی را شاهد بودیم. ما به عنوان تیم پانزدهم جدول مقابل تیم صدرنشین جدول قرار گرفتیم و در حالی که بیش از 20 دقیقه هم ده نفره بودیم، توانستیم موقعیت هایی روی دروازه آنها ایجاد کنیم. در عین حال، حتی یک موقعیت را هم در طول مسابقه به حریف خود ندادیم. آنها فقط ارسال های بی هدف انجام می دادند و به دنبال گرفتن پنالتی یا اتفاقات و حوادث بودند. 
هرمزی افزود : تیم ما روند خیلی خوبی را پیش گرفته و به کابوس تیم های مدعی و متمول تبدیل شده است. ما می خواهیم به همه ثابت کنیم که با دست خالی هم می شود یقه غنی ها را گرفت. گفته بودم تیم ما نیاز به زمان دارد و حالا می بینید که چگونه یقه تیم های بزرگ را گرفته ایم. 
وی درباره قضاوت این مسابقه نیز گفت: روی صحنه ای که محمد آژیر مدافع ما از زمین مسابقه اخراج شد، داور کمی عجولانه عمل کرد و می توانست بازیکن ما را اخراج نکند. اما معمولاً داوران در صحنه های مشکوک، رأی را به سود میزبان صادر می کنند. البته من نسبت به داوران خوش بین هستم و فکر می کنم داوران هم مثل ما اشتباه می کنند و ما فقط توقع داریم که این اشتباهات کمتر و کمتر شود. داور مسابقه امروز هم با اینکه اولین قضاوتش در لیگ یک بود، اما یک داور بسیار شجاع و مقتدر بود. با اینکه تیم من را ده نفره کرد و من نسبت به اخراج معترضم اما معتقدم آقای افرا داور فوق العاده ای بود.
تیم قشقایی علی رغم متوقف کردن سه تیم مدعی در هفته های اخیر، حالا با یک پله سقوط در رتبه شانزدهم قرار گرفته است. هرمزی درباره ورود تیمش به جمع سه تیم  انتهای جدول و قرار گرفتن در منطقه سقوط گفت:  شما شک نکنید که تیم ما از هفته آینده به مسیر کسب پیروزی وارد می شود. بله تیم ما وارد منطقه سقوط شد، اما آیا روند تیم ما نزولی بوده؟ قطعاً خیر!ما امروز با این شکل بازی و نتیجه ای که گرفتیم از حیثیت فوتبال فارس دفاع کردیم، چون علاوه بر کسب امتیاز در برابر صدرنشین، موقعیت های متعددی هم روی دروازه حریف ایجاد کردیم و بازی مالکانه ای را هم انجام دادیم. فکر می کنم پورحمیدی دروازه بان تیم استقلال خوزستان ستاره این بازی بود و مانع شکست تیمش شد.
وی در پایان مانند همیشه از مسئولان خواست تیمش را حمایت کنند. هرمزی گفت: این تیم مظلوم ترین تیم لیگ یک است و امیدواریم مسئولان به کمکش بشتابند.
فجرسپاسی هم پیش از شروع رقابت ها داوود مهابادی را از دست داد اما در دو بازی آغازین فصل با وجود اینکه نتایج ضعیفی گرفت اما نمایش مطلوبی از خود به نمایش گذاشت. از هفته سوم هم که علی اصغر کلانتری روی نیمکت آنها نشست و نتیجه گیری هم آغاز شد. فجر در هفته های اخیر موفق شده 3 تیم مدعی و یک تیم انتهای جدولی را شکست دهد. آنها در توقف های خانگی برابر پارس جنوبی جم و قشقایی نیز تیم برتر میدان بودند. شاید بتوان 20 دقیقه انتهایی بازی با قشقایی و نیمه نخست بازی در اهواز مقابل استقلال ملاثانی را تنها بخش هایی دانست که تیم کلانتری عملکرد مطلوبی از خود ارایه نداده است. 
نمایش بعد از ظهر دوشنبه فجر مقابل تیم دوم جدول به اندازه ای خوب بود که سرمربی ملوانان در کنفرانس خبری هیچ توجیهی برای شکست دو بر صفر تیمش نداشت.
مازیار زارع در سالن کنفرانس ورزشگاه پارس به برتری تیم فجر در طول بازی اذعان کرد و گفت: من فکر می کنم تیم فجرسپاسی مستحق پیروزی بود. آنها در این بازی بهتر کار کردند و نتیجه زحماتشان را هم گرفتند. بچه های ما به جز 25 دقیقه در نیمه دوم، تمرکز لازم را نداشتند و باعث شدند تا تیم فجر برتری اش را به ما دیکته کند.  
این بازیکن سابق تیم ملی افزود: مقصر این شکست منم، نه بازیکنان! باید بیشتر کار کنیم تا بتوانیم این نتیجه را جبران کنیم.  تلاش زیادی خواهیم کرد که در بازی های آینده امتیازات لازم را کسب کنیم.
علی اصغر کلانتری سرمربی با تجربه طلایی پوشان شیرازی پس از پیروزی مقابل ملوان گفت: شاکر خداوند هستیم که توانستیم با تلاش همه مجموعه باشگاه، سه امتیاز مهم و ارزشمند بازی را به دست آوریم. از بازیکنانم ممنونم که نشان دادند وقتی همدل باشند، همه کاری می توانند انجام دهند. 
کلانتری افزود: خیلی وقت بود می خواستم یکی از بردهایمان را تقدیم کنم به روح پرفتوح شهید سپاسی و مرحوم محمود یاوری که خیلی برای تیم فجر زحمت کشید. انشاالله که روحشان شاد باشد، من یکی از شاگردان کوچک ایشان بودم. 
سرمربی فجرسپاسی در خصوص رقیب امروز تیمش اظهار داشت: تیم ملوان تیم بسیار خوبیست و قبل از بازی هم گفتم که تیم آقای مازیار زارع و همکارانشان رقیب سختی برای ما خواهند بود. خوشحالم که مربیان جوانی مثل آقای زارع وارد عرصه مربی‌گری شده اند و برایشان آرزوی موفقیت دارم. بچه های ما با دو برابر انرژی و انگیزه توانستند تیم ملوان را ببرند. بردن ملوان کار ساده‌ای نیست. این تیم در ادامه حرف های بیشتری برای گفتن دارد. ما هم به این پیروزی قانع نیستیم و در تلاشیم که هر روز بهتر شویم و با رفع نقاط ضعف، به موفقیت های بیشتری دست پیدا کنیم. 
کلانتری در پایان گفت : همیشه گفته ام که تیم فجر همیشه باید  چه از نظر اخلاقی و فرهنگی و چه از نظر فنی، جزو بهترین تیم های ایران باشد و خوشحالم که توانسته ایم به این اهداف نزدیک شویم.
به گزارش شیراز نوین، دو تیم فجرشهید سپاسی و قشقایی پیش از آغاز هفته دهم به ترتیب با شانزده و هفت امتیاز در رتبه های چهارم و شانزدهم جدول قرار دارند و در دیدار بعدی خود به مصاف قعرنشینان جدول خواهند رفت. 
در هفته دهم که روز دوشنبه برگزار می شود، تیم فجرسپاسی در زمین چوکای تالش به میدان می رود و قشقایی در شیراز میزبان تیم ته جدولی نود ارومیه است، بهترین فرصت ممکن برای هر دو تیم که بتوانند با کسب سه امتیاز، یک گام به اهداف خود در این فصل نزدیک شوند. 
بدون شک اگر آنها بتوانند عملکرد چند هفته اخیرشان را تداوم ببخشند، شانس بسیار بالایی برای کسب امتیازات کامل این دیدارها خواهند داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی