[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

گوش شنوای شهرداری برای درددل‌های مردمی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
جمعی از مدیران شهری از پروژه‌های محور شمال غربی شیراز بازدید کردند. به گزارش شیرازنوین، شهردار شیراز به همراه رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز و حمعی دیگر از مدیران شهری با حضور در محدوده شهرداری منطقه 10 پای درددل‌های مردم نشستند و راهکارهایی برای برطرف نمودن چالش‌هایی که گریبان گیر مردم است، مطرح شد.
 بررسی مشکلات شهرک‌نشینان
شهردار شیراز پس از شنیدن درخواست‌ها و مشکلات ساکنان شهرک آرین گفت: بخشی از مسائل این شهرک مربوط به امور شهر و بخشی از آن مربوط به مسائل شهرسازی ناشی از الحاق منفصل شهرک آرین به شیراز است. مهندس اسکندرپور خطاب به شهردار منطقه ده که شهرک آرین در این منطقه قرار دارد، افزود: ظرف دو هفته آینده مسائل و مشکلات مربوط به امور شهر همچون رسیدگی به جداول و رفوژ میانی بولوار اصلی را که نیازی به ردیف بودجه ندارند حل کنید. وی با اشاره به تفکیک زمین انجام شده توسط سازمان‌های متولی هنگام الحاق شهرک آرین به شیراز و ایجاد مشکلات شهرسازی گفت: اگر زمینی را بخواهیم به محدوده قانونی شهر اضافه کنیم، باید ۶۴ درصد از زمین را در اختیار شهر قرار دهیم که معابر و فضای خدماتی در آن اجرا شود؛ اما در هنگام تفکیک، فضای خدماتی در اختیار شهرداری قرار داده نشده و این حق مردم است که این زمین وجود داشته باشد و به فرهنگ سرا، آتش نشانی، کتابخانه و... تبدیل شود. به عنوان مثال در میانرود ۱۲ هزار متر مربع زمین را به فضای تفریحی تبدیل کرده ایم اما در مناطقی که زمین موجود نیست، دست ما بسته است. شهردار شیراز به مهندس بهرامی نژاد شهردار منطقه ۱۰ در خصوص خواسته‌های شهروندان مبتنی بر توسعه فضای سبز، تفریحی و ورزشی گفت: ایجاد پارک حاشیه ای و پیاده راه سلامت حاشیه بزرگراه محلاتی را پیگیری کنید تا فضای چند کیلومتری شامل مسیر دوچرخه، فضای ورزش و پیاده روی، فضای سبز، زمین‌های ورزشی و محل نشیمن برای شهروندان این منطقه فراهم شود.
 سامان‌دهی محور نهر اعظم
مهندس اسکندرپور با اشاره به درخواست‌های مردمی مبتنی بر سامان‌دهی اطراف رودخانه نهر اعظم نیز افزود: در این راستا ضروری ا‌ست با صاحبان باغ‌های حاشیه روخانه باغ‌ها توافقی صورت گیرد. همچنین شهرداری منطقه باید وضعیت پل ورودی و مسیر کنار پل را نیز سامان‌دهی کند. وی از لزوم ایجاد شبکه فاضلاب در شهرک آرین توسط اداره آبفا گفت: بخش زیادی از اقدامات ما همچون آسفالت معابر باید بعد از اتمام عملیات شرکت‌های خدماتی همچون فاضلاب، برق، گاز و... انجام گیرد. شهردار شیراز اضافه کرد: پروژه‌های شهرک آرین توسط شهرداری منطقه ۱۰ تعریف و مشخص شود و اهالی محل، چند نفر را به عنوان معتمدان انتخاب کنند و طبق خواسته ساکنان هرچه درآمد در این شهرک حاصل می‌شود، در همین محل هزینه شود. شهردار شیراز با تأکید بر اینکه باید صادقانه با مردم صحبت کرد، گفت: طبق قانون شهرداری نمی‌تواند درآمد کسب شده از مردم شیراز را در روستاهای اطراف و حریم شهر هزینه کند و ما نمی‌توانیم در مناطقی همچون گردخون، ماه فیروزان، اقبال آباد و... خدمتی ارائه دهیم. ضروری است دستگاه‌های متولی امر به خواسته‌ها و مشکلات مردم این مناطق همچون فاضلاب و آسفالت رسیدگی کند. وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۲ درصد درآمد شهرداری از منطقه یک حاصل می‌شود، افزود: برخی معتقدند که نباید در منطقه یک و ۶ پروژه ای اجرا کرد و شهرداری باید توجه خود را معطوف به مناطق کمتر برخوردار کند؛ در صورتی که اعلام می‌کنم این نگاه آسیب زاست و زمانی در پیش گرفتن این رویکرد باعث شد که به بافت میانی همچون خیابان کریمخان زند و منشعبات آن رسیدگی نشود و هم اکنون این بافت فرسوده شد.
 کسب درآمد به‌موازات پاسخ‌گویی
مهندس اسکندرپور ضمن تأکید بر اینکه شهرداری باید همانگونه که از مردم درآمد کسب می‌کند، پاسخ گوی خواسته‌های آنها نیز باشد، افزود: هم اکنون از حدود ۱۲۰ پروژه در حال اجرای سطح شهر فقط پنج پروژه در منطقه یک وجود دارد؛ در صورتی که ۴۲ درصد درآمد شهرداری از این منطقه حاصل می‌شود. صحبت این نیست که نباید در مناطق کمتر برخوردار هزینه کرد اما باید برای این هزینه‌ها درآمد نیز وجود داشته باشد.
شهردار شیراز اضافه کرد: درآمدی که از مردم شیراز کسب می‌شود باید در تمام شهر و همچنین مکان‌هایی که برای شهرداری درآمد دارد هزینه شود. در حال حاضر فشار برای اتصال صدرا به شیراز وجود دارد اما صدرا مشکلات بسیاری دارد. نباید مجموعه ای با این همه مشکل را به شیراز اضافه کرد و پول مردم شیراز را در صدرا هزینه کرد.
وی عنوان کرد: شهرک آرین، دوکوهک، قصر قمشه و... در طرح تفکیکی به صورت منفصل به شهر شیراز الحاق شد اما زمین‌ها و فضاهای اطراف آن به عنوان حریم شهر شیراز در نظر گرفته شد. شهرداری در حریم نمی‌تواند درآمدی کسب کند یا خدمتی ارائه دهد. این بدان معناست که شهرداری باید مشکلات این شهرک‌ها را حل کند اما نمی‌تواند از زمین‌های اطراف آنها که امکان درآمد برایش ایجاد می‌کرد، سرمایه ای کسب کند؛ بنابراین فقط مشکلات به شهرداری منتقل شده، بدون اینکه امکانی برای کسب درآمد فراهم شود. مهندس اسکندرپور ادامه داد: گویم نیز چند سال پیش به شیراز متصل شد و تجاری‌های اطراف را باید پیش از این دستگاه‌های متولی با بودجه دولتی تملک می‌کردند تا مشکل ترافیک حل شود؛ اما حالا شهرداری با پول مردم شیراز باید در این منطقه بزرگراه بسازد. وی با اعلام اینکه امسال چهار میلیون مترمربع آسفالت در سطح شهر ریخته شده است، افزود: آسفالت کمربندی خواسته مردم است اما آسفالت این محور جزو وظایف اداره راه است.
 ۱۲۰ پروژه با اعتبار ۲۵۰۰میلیاردی
در ادامه این بازدید نوذر امامی ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در منطقه ۱۰ و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری گفت: شهرداری نهادی است که بودجه دولتی ندارد و باید از طریق درآمد کسب شده، شهر را اداره کند. هم اکنون که مشکلات اقتصادی در کشور و بین مردم وجود دارد، شهرداری نیز به سختی شهر را اداره می‌کند و از این بابت باید به شهردار شیراز تبریک گفت.
امامی با تشریح پروژه‌های مختلف سطح مناطق به ویژه شهرداری منطقه ۱۰ خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شیراز بیش از ۱۲۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۵۰۰ میلیارد در حال انجام است که تعدادی از این پروژه‌های تا پایان دوره شورا به بهره برداری می‌رسد.
وی در خصوص شهرک آرین و مشکلات ریشه ای آن که ناشی از الحاق منفصل به شهر است، گفت: شهرک آرین یکی از شهرک‌های منفصل است و زمانی شهرک‌های قصر قمشه، آرین و گویم به شهر الحاق شدند اما زمین‌های اطراف آن را جزو حریم شهر محسوب کردند و از این رو شهرداری امکان کسب درآمد و سرمایه برای ارائه خدمت در منطقه را نداشت و باید از بودجه شهر برای این محدوده‌ها استفاده کند. عضو شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به تدوین بودجه سال ۱۴۰۰ افزود: پیش بینی می‌شود بودجه امسال ۴۳۰۰ میلیارد تومان و با متمم ۵۳۰۰ میلیارد باشد که یک هزار میلیارد تومان افزایش بودجه جهت رفع مشکلات مردمی است و ۱۹۷ میلیارد آن به منطقه ۱۰ اختصاص می‌یابد. امامی در پایان اعلام کرد: از شهردار می‌خواهم که به صورت ویژه موارد درخواستی شهرک آرین را در بودجه سال ۱۴۰۰ لحاظ کند.
 تسهیل دسترسی در محدوده آرین
شهردار منطقه ده شیراز نیز پس از شنیدن صحبت‌های اهالی شهرک آرین که در محدوده این منطقه ساکن هستند، گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مردم آرین ورودی بولوار محلاتی بود که با احداث پروژه لوپ ترافیکی خروجی شهرک آرین به این بولوار به طول ۲۵۰ متر و عرض ۲۰ متر مشکل تردد و دسترسی این اهالی برطرف خواهد شد. این پروژه هم اکنون در حال احداث است و سعی می‌کنیم در کمترین زمان ممکن به بهره برداری برسد. بهرامی نژاد با اشاره به درخواست نماینده شهروندان درخصوص توسعه فضای سبز و تفریحی افزود: عملیات احداث پارک محله ای آرین به مساحت ۱۶۰۰ مترمربع آغاز شده است. 
همچنین پیاده راه سلامت و فضای سبز حاشیه بولوار محلاتی نیز در برنامه ۱۴۰۰ اجرا می‌شود. بهرامی نژاد موضوع بهسازی بولوار اصلی آرین را از دیگر خواسته‌های شهروندان عنوان کرد و گفت: پروژه کف سازی رفوژ و تعریض سواره خیابان ورودی آرین به طول ۳۵۰ متر و کف سازی ۱۴۰۰ مترمربع جهت تعریض عرض سواره رو در حال انجام است. وی در پاسخ به شهروندی که تقاضای بهسازی اطراف پل شهید زیانی را داشت، گفت: این پروژه در دستور کار این منطقه قرار دارد که با تملک این مسیر، فضای سبز و پارک مناسبی طراحی می‌شود. شهردار منطقه ده شیراز در پاسخ به خواسته یکی از شهروندان مبنی بر بهسازی تابلوهای آدرس دهی معابر خاطرنشان کرد: نصب تابلو معابر ظرف چند روز آینده انجام می‌شود تا مشکل آدرس دهی در شهرک آرین برطرف شود.
 افزایش قلمرو دوچرخه‌ها تا آرین
در ادامه این بازدید مردمی، نماینده ساکنان شهرک آرین خواسته‌ها و مشکلات شهروندان این شهرک را تشریح کرد و گفت: اختصاص وسیله حمل و نقل عمومی برای تردد درون و برون شهرک از جمله درخواست‌های ساکنان شهرک آرین است تا بتوانند به صورت ایمن و ارزان به سایر نقاط شهر تردد کنند.
همچنین تقاضا داریم محدوده دوچرخه‌های اشتراکی نیز تا درون شهرک گسترش یابد. وی با اشاره به خواسته شهروندان به ویژه زنان و کودکان شهرک مبنی بر ایجاد بوستان خانواده و بانوان افزود: توسعه فضاهای خدماتی همچون بوستان، فرهنگ سرا، کتابخانه و...، توسعه فضای سبز و ایجاد پارک حاشیه ای در اطراف بزرگ راه محلاتی از جمله خواسته‌های مردم است تا بتوانند در فضایی ایمن و زیبا به ورزش و گذران اوقات فراغت بپردازند.
نماینده ساکنان شهرک آرین با اشاره به گذر نهر اعظم از میان این شهرک گفت: این رودخانه پتانسیل مناسبی برای ایجاد فضای سبز در اطرافش دارد و تقاضا داریم تا سامان دهی شود. همچنین اطراف پل شهید زیانی نیاز به بهسازی و توجه ویژه دارد. وی خواستار تعریض پیاده روی شهرک آرین، فضای سبز باغچه‌ها و چراغ‌های آن شد تا افراد پیاده از ایمنی بیشتری برای تردد در شهرک برخوردار باشند. نماینده مردم شهرک آرین با اشاره به آدرس دهی سخت در این شهرک گفت: ما خواستار نام‌گذاری معابر و نصب تابلوهای راهنمای مسیر هستیم. جمع آوری سگ‌های ولگرد، ضعف آنتن دهی موبایل، مشکلات سند املاک، توسعه شبکه فاضلاب و مشکلات با سایر دستگاه‌های اجرایی همچون مسکن و شهرسازی از دیگر موارد مطرح شده در این نشست توسط ساکنان شهرک آرین بود.
 گفت‌وگو با مردم در مسجد محله
بر اساس این گزارش شایان ذکر است شهرک آرین واقع در شهرداری منطقه ده شیراز از جمله شهرک‌های منفصل در شمال غرب است که مشکلاتی را با خود به یدک می‌کشد. در راستای شنیدن مشکلات و خواسته‌های شهروندان ساکن در این منطقه و پیگیری امور مرتبط با مدیریت شهری، شهردار شیراز به همراه ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در شهرداری منطقه ۱۰ و شهردار این منطقه از شهرک آرین بازدید کردند و در مسجد امام هادی(ع) با شهروندان به گفت‌وگو نشستند. همچنین در ادامه شهردار شیراز از دینکان واقع در محدوده شهرداری منطقه ۶ بازدید کرد و با ساکنان این محل نیز به گفت‌وگو پرداخت‌. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی