[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

پروژه جنگلانه هفت‌ساله شد ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، طرح سراسری جنگلانه برای هفتمین سال پیاپی و مصادف با هفته هوای پاک با حضور حمید ظهرابی، مدیرکل، نبی اله مرادی، معاون فنی و همچنین هوشنگ علی پور، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی حفاظت محیط زیست استان و با اهتمام گروه‌های مردم نهاد به ویژه خانه فرهنگ بوم گردان پارس که متولی این برنامه است، با هدف احیای رویشگاه‌های جنگلی آسیب دیده در مکان هر ساله خود در دو راهی شهرستان بیضا برگزار شد.
در ۵ دی ۱۳۹۳، اجرای طرح سراسری جنگلانه از شیراز و توسط خانه فرهنگ بومگردان پارس کلید خورده است و در ۱۴ استان ایران در مساحت بیش از ۱۶۱ هکتار آغاز شد. هدف این طرح، احیای رویشگاه‌های جنگلی آسیب دیده ایران بود در این طرح، عمدتاً از روش کپه کاری برای کاشتن بذر درختان بومی استفاده شده است. در دومین دوره جنگلانه که در ۲۷ آذر ۱۳۹۴ اجرا شد، این طرح به تمام استان‌های ایران توسعه پیدا کرد. پیش تر ثابت، مدیر خانه فرهنگ بومگردان پارس گفته بود: در این طرح، در انتخاب بذر و عرصه کاشت تاکید ویژه می‌شود زیرا بذرهایی که در این روز کاشته می‌شوند، باید بر اساس اقلیم عرصه انتخاب شوند و نهال‌ها نیز باید از چرای دام محفوظ باشند و مشارکت جوامع محلی برای تحقق این هدف از اهمیت بسزایی برخوردار است.
ایران دارای پنج ناحیه رویشی است که شامل جنگل‌های خزری، ارسباران، جنگل‌های زاگرسی، جنگل‌های فلات مرکزی و جنگل‌های سواحل جنوبی می‌شود. از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۷۹، مساحت این جنگل‌ها از ۱۸ میلیون هکتار به ۱۱ میلیون هکتار کاهش یافته است. برداشت غیرمجاز چوب، استفاده ناپایدار از کشاورزی، چرای بی رویه، توسعه اقتصادی ناهماهنگ و تغییرات آب و هوا دلایل اصلی این روند به شمار می‌روند. این طرح قصد دارد با فرهنگ سازی و تفکر حفظ جنگل و مراتع را در بین جوامع ایجاد کند، تا مردم آن را دغدغه خود بدانند و شرایطی برای اقدام و عمل در مورد این موضوع مهم، فراهم آورند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی