[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

پاسداری از میراث شهدا فارغ از گرایشات فکری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به میزبانی شهرداری شیراز، مراسم تشییع پیکر مطهر 2 شهید گمنام در شیراز برگزار شد. این مراسم صبح پنجشنبه 25 دی ماه با حضور شهردار شیراز، فرمانده سپاه فجر استان فارس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، فرمانده دانشکده علوم و فنون زرهی و جمعی دیگر از مقامات ارشد استان با همراهی اصحاب رسانه در آرامستان بهشت احمدی شیراز برگزار شد.
 قدردانی از حماسه‌سازان
شهردار شیراز در این مراسم با عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) گفت: ملت ایران با حضور در آیین تشییع و خاک سپاری شهدای گمنام قدردان فداکاری آنها در ۸ سال دفاع مقدس هستند. حیدر اسکندرپور با اشاره به سن کم دو شهید گمنام، با مطرح کردن این پرسش که چه کسی حاضر است فرزندان هم سن و سال این شهدای گمنام را به جهبه‌های جنگ بفرستد، افزود: پدر و مادران شهدا و رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس نسلی هستند که با فداکاری فرزندانشان را به جهبه‌های جنگ حقق علیه باطل فرستادند تا از خاک و کیان کشورمان حفاظت شود. اسکندرپور با اشاره به اینکه در شهر شیراز خانواده‌هایی هستند که ۴ شهید را در ۸ سال جنگ تحمیلی تقدیم انقلاب اسلامی کردند، تصریح کرد: موضوع شهدای گمنام با دیگر شهدا فرق دارد؛ چراکه سال‌هاست پدر و مادارن آنها چشم انتظار خبر و بازگشت آنها بودند و بعضاً با چشم منتظر دار فانی را وداع کردند. به باور شهردار شیراز، وظیفه میهنی ماست که با زیارت آرامگاه شهدا، رشادت و ازخودگذشتگی آنها را به خودمان یادآوری کنیم. اسکندرپور افزود: شهدا، جانبازان و آزادگان در دوران ۸ سال دفاع مقدس برای حراست و حفاظت از خاک میهن جان فشانی کردند. به اعتقاد شهردار شیراز، اجر و قرب همه شهدا و به ویژه شهیدان گمنام نزد خداوند مانا و پایدار است.شهردار شیراز خطاب به حاضران یادآور شد: همه ما باید مستقل از هر بینش، گرایش فکری، قومیت و تفکری به میراث معنوی این ملت که شهدا هستند احترام گذاشته و نسبت به ازخودگذشتگی شهدا، مادران و پدرانی را که فرزندانشان در طول ۸ سال دفاع مقدس شهید شدند  قدرشناس باشیم. اسکندرپور اظهار امیدواری کرد که همگان از میراثی که از شهدای گرانقدر به ما رسیده، به خوبی نگهداری کنیم.
 شهیدان معرفت‌افشانی می‌کنند
در ادامه این مراسم فرمانده دانشکده علوم و فنون زرهی گفت: شهیدان زنده هستند و با حضور خود در جامعه معرفت افشانی می‌کنند. سردار اسکندر دانشمندی بیان داشت: از مقام همه شهیدان طلب می‌کنیم که همواره برای جامعه اسلامی دعا کنند که زندگی دنیایی ما از حقیقت غافل نشود.
 حماسه شهدا، ترویج فرهنگ وفاداری
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در حاشیه مراسم تشییع دو پیکر شهدای گمنام در آرامستان بهشت احمدی شیراز با گرامیداشت یاد شهدا اظهار داشت: شهیدان و ایثارگران با تأسی از سیره و فرهنگ سیدالشهداء حضرت امام حسین(ع) درس فداکاری، وفاداری، از خودگذشتگی، شجاعت و شهامت آموختند و در عمل نیز آن را به اثبات رساندند و در راه دفاع از اهداف مقدس اسلام با فرهنگ سازی جان فشانی نمودند و حماسه‌ای جاوید آفریدند. صابر سهرابی در این آیین با اشاره به اینکه ترویج سبک و فرهنگ زندگی اسلامی ایرانی با تکریم جایگاه معنوی و سترگ حماسی شهیدان و احترام به خانواده‌های شهدا و ایثارگران از مواردی است که در اسلام بسیار بر آن تأکید شده و از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: باید دانست که این فرهنگ، نشان از اهتمام به بزرگان و تکریم ایثارگران و مادران و همسران آنان و خانواده‌های شهیدان نیز به شمار می‌رود و بر حوزه فرهنگ و هنر واجب است تا با استمداد از روح پرفتوح شهیدان، با تمام تولیدات اصحاب فرهنگ، ادب و هنر به پاسداشت و نشر ارزش‌ها بپردازد.
 شهدای گمنام در آغوش فارس
بر اساس این گزارش شایان ذکر است پیکر مطهر ۱۵ شهید گمنام دوران دفاع مقدس چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۹۹ با استقبال مردم در فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، وارد این شهر شد. از این تعداد ۶ شهید گمنام در شهر شیراز و ۹ شهید گمنام دیگر در سایر شهرستان‌های استان به خاک سپرده می‌شوند.
علاوه بر ۲ شهید گمنامی که دیروز در بهشت احمدی به خاک سپرده شدند، امروز شنبه ۲۷ دی‌ماه ۹۹ نیز یک شهید گمنام ۲۵ ساله در پشتیبانی منطقه ۲ ارتش و یک شهید گمنام ۱۹ ساله در پادگان شهید بهمن باقری و دوشنبه ۲۹ دی‌ماه ۹۹ یک شهید گمنام ۲۵ ساله در دانشگاه صنعتی شیراز و یک شهید گمنام ۲۷ ساله در لشکر ۱۹ فجر شیراز خاک سپاری می‌شوند.
همچنین امروز شنبه ۲۷ دی‌ماه ۹۹ یک شهید گمنام ۲۴ ساله در دانشگاه علوم پزشکی گراش و ۲ شهید گمنام ۲۰ و ۱۷ ساله در شهر قره بلاغ شهرستان فسا به خاک سپرده خواهند شد. مراسم تشییع و خاک سپاری یک شهید گمنام ۲۰ ساله در دانشگاه آزاد اسلامی آباده، یک شهید گمنام ۱۸ ساله در دانشگاه آزاد اسلامی فیروزآباد، ۲ شهید گمنام ۲۲ و ۱۹ ساله در شهرستان خفر و ۲ شهید گمنام ۱۷ و ۲۱ ساله در دانشگاه جهرم و مؤسسه علوم قرآنی جهرم یکشنبه ۲۹ دی‌ماه ۹۹ برگزار می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی