[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۹
  • دوره جدید

انسجام سیاسی برای مشارکت حداکثری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
بیست و هشتمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس برگزار شد. این نشست صبح پنجشنبه ۲۵ دی ماه با حضور رئیس شورای اسلامی استان فارس، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، فرماندار شهرستان شیراز و جمعی دیگراز مقامات ارشد استان در سالن اجتماعات فرمانداری شیراز برگزار شد.
عهد خدمتگزاری پابرجاست
رئیس شورای اسلامی استان فارس با اشاره به اینکه شورای پنجم در آستانه ماه‌های پایانی مسئولیت است، گفت: اعضای شورا با مردم عهد کرده‌اند که تا آخرین روز کاری با همه توان در خدمت آنان باشند؛ از همین رو مردم نباید حس کنند روند خدمتگزاری شوراها کند شده است. علی خرمی، در نطق پیش از دستور خود در بیست‌و‌هشتمین اجلاس شورای اسلامی استان فارس به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و ابراز داشت: زمینه مشارکت حداکثری مردم باید بیش از گذشته فراهم شود و به همین دلیل، در این شرایط افزون از هر زمان دیگری به وحدت و انسجام همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی نیازمندیم. خرمی با بیان اینکه مردم دیگر دل خوشی از شوراهای سیاسی و جهت‌گیری سیاسی ندارند، ابراز داشت: امروز آنان دچار درد معیشت، درد اشتغال و درد مسکن‌اند و به کسی اقبال نشان خواهند داد که نسخه شفابخشی برای درمان مشکلاتشان داشته باشد. رئیس شورای اسلامی استان فارس در همین زمینه، رسالت مسئولان را نیز یادآور شد و بیان کرد: مسئولان موظف‌اند زمینه مناسبی برای حضور همه جریان‌های سیاسی معتقد به نظام در انتخابات ایجاد کنند.
موجودیت شوراها تهدید می‌شود
در ادامه این نشست رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: طرح اصلاح قانون شوراها، آن‌گونه که در مجلس شورای اسلامی مطرح شده، موجب تضعیف شوراها می‌شود؛ با این حال، امید است نمایندگان در بررسی ایرادات شورای نگهبان بر لایحه مالیات بر ارزش افزوده و حق وضع عوارض، در دفاع از شوراها گام بردارند. سید عبدالرزاق موسوی اصلاح قانون شوراها را از سوی مجلس شورای اسلامی، در آخرین ماه‌های خدمت شورای پنجم را نگران‌کننده دانست و گفت: برخی اظهارنظرها و تهاجم‌ها به شوراها نگرانی درباره آینده و موجودیت این نهاد را افزایش داده است. 
به باور او، برخی مشکلات شوراها به خود آنان بازمی‌گردد که شاید بعضاً ریشه در بیرون شورا داشته باشد. موسوی در این زمینه تصریح کرد: از اشکالات جدی که بر شوراها به ویژه شوراهای شهرستان و استان وارد است، نداشتن عملکرد و تلاش شایان توجه در حمایت از خود و نهاد شوراهاست؛ به ‌همین ‌دلیل نمی‌توان گفت شوراهای اسلامی شهرستان و استان در راستای انجام وظایف خود و دفاع از موجودیت نهاد موفق بوده‌اند. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه شوراها نتوانسته‌اند با عملکرد خود به‌خوبی از موجودیت شوراها دفاع کنند، اظهار کرد: در ماده ۸۷ قانون شوراها وظایفی برای شورای اسلامی استان پیش‌بینی شده است؛ در بند یک شرح وظایف شورای اسلامی استان، اعضا موظف‌اند مسائل و مشکلات استان را بررسی و پیشنهادهای لازم را به‌منظور رفع تبعیض و توزیع عادلانه امکانات به شورای عالی استان‌ها ارائه کنند. او در ادامه با اشاره به اینکه امروز مصیبت فساد، فقر و تبعیض همه را گرفتار کرده است، اظهار داشت: تبعیض از علل اساسی فساد و فقر و بنیان همه بدبختی‌هاست؛ اما در این زمینه نتوانسته‌ایم، پیشنهادی به شورای عالی استان‌ها ارائه کنیم و در نتیجه شورای عالی استان‌ها هم در این زمینه عملکردی نداشته است.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: شوراهای شهر و روستا، برای انجام وظایف خود با دو مشکل روبه‌رو بوده‌اند؛ نخستین معضل نوع نگاه متفاوت اعضای شورا به مأموریت شورای استان، عدم ارائه پیشنهاد یا طرح‌هایی که بتواند راهگشا باشد و همچنین، عدم اختصاص وقت و فرصت کافی برای امور شورای استان بوده است. موسوی دیگر عامل تضعیف‌کننده شوراها را عملکرد هیئت‌های تطبیق و فرمانداری‌ها در بررسی مصوبات شوراها خواند و افزود: گاه این عملکرد موجب مورد تضعیف جایگاه شوراها شده است.
موسوی با بیان اینکه نمایندگان مجلس تمایل دارند به موضوعات محلی که در حوزه فعالیت شوراهاست، ورود کنند، اظهار داشت: این در حالی است که به اندازه کافی مسائل اولویت‌دار در سطح ملی وجود دارد که نمایندگان مجلس وقت خود را به‌تمامی به آن‌ها اختصاص دهند. موسوی تأکید کرد: بر اساس آنچه گفته شد، شوراها در شرایط خاص و سختی قرار گرفته‌اند و گویی همه عوامل و شرایط دست در دست هم داده‌اند تا این نهاد تضعیف شود. وی با بیان اینکه میزان فعالیت‌هایی که به‌صورت مشخص توسط شهرداری‌ها و از منابع مالی مردم، به‌ویژه در کلان‌شهرها در حوزه مأموریت دولت انجام می‌‌پذیرد، نشان‌دهنده نقش شوراها در توسعه کشور است، خاطرنشان کرد: ضروری است نمایندگان مجلس به‌جای تلاش برای محدودسازی حق انتخاب مردم و همچنین اختیارات نهادهای منتخب آنان، با همکاری دولت تلاش کنند که شرایطی مطلوب برای انجام فعالیت شوراها و در نتیجه جلب اعتماد عمومی و افزایش مشارکت مردمی فراهم شود. موسوی در ادامه از رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به‌دلیل دفاع از شوراها به‌منزله شورای شهر و نه شورای شهرداری و نیز ضرورت تمرکززدایی و تقویت مدیریت شهری و خلاف قانون دانستن نظارت دیوان محاسبات بر شهرداری‌ها قدردانی کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی