[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

رئیس سازمان بسیج کشاورزی فارس: بهره‌وری در کشاورزی با تلفیق علم و عمل حاصل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی استان فارس تأکید کرد که برای موفقیت در هر عرصه ای و افزایش بهره وری نیازمند آمیختن علم و تجربه هستیم.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، سعید حسن شاهی گفت: درآمیختگی تجربه و علم به بهره وری تولید محصولات کشاورزی می‌انجامد، این اقدام در گذشته منجر به دستاوردهای مهمی شده و نمونه بارز و شاخص آن تولید گندم با ۲ رویکرد کمی و کیفی بوده است.
حسن‌شاهی با بیان اینکه کانون کشاورزی بسیج شهرستان داراب در کشور برتر شده است، گفت: در شهرستان داراب با همت مضاعف دست اندرکاران جهاد خودکفایی تنوانسته اند در سال جهش تولید با بهره گیری از علم و تجربه به سطوح عالی تولید به عنوان یک الگوی ملی دست یابند. رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی استان فارس خاطرنشان کرد: یکی از شاخصه‌های مهم تولید، ریل گذاری هدفمند در این مسیر بوده که با بهره گیری از توان سفیران فارغ التحصیل بسیجی از دانشگاه کشاورزی استان فارس و توان اساتید و نخبگان و خبرگان حوزه علم و عمل به دست آمده است.
حسن شاهی افزود: آمیختگی علم و عمل می‌تواند بالاترین بهره وری را در حوزه تولید ایجاد کند. در داراب، بسیج کشاورزی با استفاده از دانش و یافته‌های علمی فارغ التحصیلان، محققان و اساتید دانشگاهی و خبرگان با تجربه با رویکرد بوم گرایی توانسته است موفقیت در اجرای این برنامه را با پایداری قابل قبولی استحصال کند.
وی گفت: دانش روز باید در تکامل کشاورزی با عنایت به محدودیت منابع آبی مورد توجه کشاورزان قرار گیرد. از این روست که هم به دانش روز نیازمندیم و هم به تجارب کشاورزان خبره و توجه به رویکرد بوم گرایی برای افزایش بهره وری؛ چراکه تولید محصولات استراتژیک در مجموعه شهرستان‌های مورد نظر استان فارس براساس شرایط اقلیمی، اولویتی است که باید به آن توجه کرد. 
رئیس بسیج کشاورزی فارس، کشاورزان خبره را فرماندهان بهره وری در این جبهه معرفی و اضافه کرد: اینکه شهرستان داراب به عنوان نمونه کشوری انتخاب می‌شود به دلیل بهره گیری از ظرفیت خبرگان کشاورزی و توجه به دانش روز و حضور سفیران فارغ التحصیل بسیجی دانشگاه کشاورزی فارس و رهنمودهای اساتید و محققان استان است که در این راه بسیجی وار همت کردند و جهش تولید را عینیت بخشیدند.
حسن شاهی گفت: محققان در این حوزه باید تحقیقات و پژوهش‌های لازم را بسط وگسترش دهند و استفاده از رساله‌های دانشجویی می‌تواند کارگشا باشد؛ چراکه تولید یک کار جمعی و نیازمند نظرات صریح و جامع است.
وی به فعال شدن کمیته‌های رفع موانع و محدودیت‌های تولیدات کشاورزی اشاره و اضافه کرد: موانع بسیاری دراین راه وجود دارد اما در این کمیته‌ها به اهم آن توجه و سعی در رفع ابهامات می‌شود. این کمیته‌ها مشکلات کشاورزان را احصا کرده و با تعاملات بین بخشی در رفع آن تلاش می‌کنند و قرارگاه امنیت غذایی هر شهرستان هم با حضور مدیران ارشد اجرایی تشکیل و با خرد جمعی موانع را مرتفع می‌کنند. رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی استان فارس از تشکیل میزهای تخصصی محصولات کشاورزی نیز خبر داد و افزود: این میز ابتکار استان فارس بود که قابلیت ملی شدن دارد؛ براساس آن هر شهرستان یک میز تخصصی دایر کرده و مشکلات و موانع را با نظر فعالان و اساتید و نخبگان، گردآوری و به مرکز استان منعکس می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی