[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

با این ۹ نشانه ببینید که آیا دیابت دارید یا نه؟، روزنامه شیراز نوین

دیابت، بیماری خاموش قرن است. نوع دوم آن رایج تر بوده و به علت سبک زندگی اشتباه به وجود می آید. عدم تحرک کافی، تغذیه نامناسب و اضافه وزن از دلایل به وجود آمدن دیابت در بدن هستند. به گزارش ایرنا، دیابت، بیماری است که نشانه های خاموشی در بدن دارد و ما وقتی متوجه وجود این بیماری می شویم که به ارگان های اصلی و مهم بدن ما آسیب جدی وارد می کند. ما می توانیم با شناختن و شناسایی نشانه های خاموش دیابت در بدن، مانع از آسیب به چشم‌ها،کلیه و قلب شویم.
1. دستشویی رفتن های مکرر
اولین نشانه دیابت نوع دوم، تکرر ادرار است. در بدن ما میزان زیادی از قند (گلوکز)، بلا استفاده وجود دارد که کلیه تشخیص دفع آنها را می دهد. در این صورت تعداد دستشویی رفتن ها زیاد شده و در هر بار، میزان ادرار به طور محسوسی بیش از حد طبیعی است.
2. تشنه تر از حد معمول
برای اینکه قند اضافی موجود در خون ما دفع شود، بدن تقاضای آب بیشتر می کند. کسانی که دیابت خاموش دارند، علایمی مانند تشنگی بیش از حد نیز دارند. در این صورت شخص، بیشتر از حد معمول از آبمیوه، نوشابه و شیرکاکائو استفاده می کند.
3. کاهش وزن بی دلیل
قندهای به دست آمده از موادغذایی که برای سوخت ماهیچه‌ها و حفظ بقای بدن به آنها نیاز داریم، به راحتی در ادرار از بدن خارج شده بدون اینکه سلول های بدن ما بتوانند از آنها مصرف کنند. در این صورت ما انرژی مورد نیاز برای هضم را پرداخت کرده؛ اما انرژی دریافت نمی کنیم. در این صورت است که بدون هیچ رژیم غذایی و تحرک بیشتر، لاغر می شویم.
4. گرسنگی بیش از حد معمول
بالا بودن سطح قند (گلوکز) در بدن به معنای تأمین قند مورد نیاز ماهیچه های بدن نیست. در واقع، انسولین موجود در خون ما به خوبی برای بدن ما کار نمی کند و ما بیشتر و زودتر از حالت نرمال احساس گرسنگی مفرط می کنیم. این گرسنگی کاذب نبوده و در اکثر مواقع با افت فشار ناگهانی و سرگیجه همراه است.
5. خستگی های همیشگی
خستگی های همیشگی برای بیماران دیابت نرمال است. خستگی ها به این دلیل به وجود می آیند که غذاها، سوخت لازم برای سلول های بدن را تأمین نمی کنند و قندهای به دست آمده از موادغذایی دفع می شوند.
6. حالات بد روحی
به علت وجود گلوکز اضافی در بدن، حالاتی مانند افسردگی‌های موقتی را تجربه می کنیم. پس نسبت به تغییرات ناگهانی حال خود هم حساسیت های لازم را داشته باشید؛ حتی اگر بدون دلیل رخ می دهند.
7. تاری دید
دیابت با مسدود کردن رگ های خونی پشت چشم ها، موجب تاری دید می شود. گلوکزی که بر اثر دیابت در خون ما وجود دارند نوع متفاوتی با گلوکزهای رایج برای سوخت بدن هستند و به همین دلیل به ارگان های بدن آسیب های جدی می‌رسانند. اولین نشانه درمان دیابت با رفع تاری دید همراه است به شرط آن که هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید.
8. تأخیر در بهبود زخم ها و خون ریزی
دیر خوب شدن زخم ها و بند آمدن خون ریزی در هنگام بریدگی یا سوختگی، از نشانه های دیگر دیابت است. ممکن است این نشانه ها با کمبود فاکتورهای پوستی نیز بروز کند که در هر دو صورت، بهتر است آزمایشات مربوطه را انجام و با پزشک خود در میان بگذارید.
9. بی حسی و خواب رفتگی دست و پا
یکی از نشانه های خاموش دیابت در بدن مانند بی حسی در انگشتان پا، صدمه به رگ های عصبی است. این صدمات می تواند با بی حسی و خواب رفتگی های مکرر دست ها و پاها خود را نشان دهند که نباید نسبت به آنها بی تفاوت باشیم؛ زیرا تخریب رگ های عصبی بدن، غیرقابل ترمیم است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی