[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

حضور بازنشسته‌ها در انتخابات فوتبال ممنوع است؟، روزنامه شیراز نوین

در ارتباط با مسایل مختلفی از جمله اساسنامه و انتخابات فدراسیون فوتبال، ماجرای حضور ویلموتس در فوتبال ایران و قرارداد عجیب آن، چالش شستا و آخرین وضعیت بازپرداخت استقراض دو میلیون یورویی فدراسیون فوتبال در راستای پرداخت مطالبه سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران، مقوله حق پخش تلویزیونی رقابت های ورزشی، خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس، بررسی وضعیت ورزش همگانی، المپیک توکیو و تبدیل پاداش قهرمانان المپیکی از سکه به مبلغ مالی و غیره با مسعود سلطانی‌فر، سومین وزیر ورزش و جوانان به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه مشروح این گفت وگو آمده است.
آقای وزیر! در مورد انتخابات فدراسیون فوتبال و در یک سال گذشته مسایل مختلفی مطرح است. متأسفانه این انتخابات پروسه عجیب و طولانی را نیز پشت سر گذاشته و در نهایت اگر اتفاق خاصی نیفتد قرار است با حدود یک‌سال تأخیر، انتخابات این فدراسیون با اساسنامه جدید در اسفندماه جاری برگزار شود. در ارتباط با مباحث گوناگون پیرامون فوتبال ایران و انتخابات فدراسیون فوتبال بفرمایید.
در مقدمه باید به اطلاع برسانم، وزارت ورزش و جوانان برنامه‌های مختلفی را از ابتدای دوره کاری بنده به عنوان برنامه های مهم و اساسی مدنظر قرار داد و سعی کرد به عنوان فعالیت های پایه ای این موارد را دنبال کند. در همین رابطه پیش نویس قانون وزارت ورزش و جوانان تهیه و به دولت ارجاع و ظرف پنج ماه به تصویب رسید و در پایان سال ۹۶ به مجلس رفت، اما فرآیند تصویب آن در مجلس خیلی به طول انجامید و در نهایت حدود چهار ماه قبل مصوبه مجلس با تأییدیه شورای نگهبان ابلاغ شد تا ورزش کشور پس از ۴۹ سال دارای یک قانون جدید و قطعی تحت عنوان قانون وزارت ورزش و جوانان شد که مبنا و سند اصلی برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری های یک‌ساله، پنج ساله و چشم‌اندازهای ۲۰ ساله است و دیگر با تغییر وزرا سند بالا دستی و سیاست های کلان وزارت ورزش و جوانان تغییر نخواهد کرد.
در حوزه فوتبال اما اتفاقاتی که در این رابطه طی چند سال اخیر در سطح ملی، نتایج حاصل شده بسیار خوب بوده است و اگر دوره چهار ساله را بررسی کنید به ویژه در زمینه تصویب اساسنامه فدراسیون به نتایج مطلوبی می رسید. چهار دوره با اما و اگر به جام جهانی رفته ایم و اولین باری که صعود ما دو هفته به پایان بازی های مقدماتی در سال ۲۰۱۷ قطعی شد که افتخار آمیز و بی دردسر در این دوره بود.
در گروه مرگ در جام جهانی ۲۰۱۸ با قهرمانان جهان، اروپا و آفریقا هم گروه شدیم و همه تصور می کردند که ما در بهترین شرایط با یک مساوی و دو باخت سنگین به کشور بازگردیم اما بهترین نتیجه را در پنج دوره جام جهانی به دست آوردیم و شاید می توانستیم پرتغال را هم شکست دهیم و هم به اسپانیا بازی را واگذار نکنیم و علی رغم شکست مقابل اسپانیا، مقام معظم رهبری پیام تبریک فرستادند و خداقوت گفتند، اما بچه ها با چنگ و دندان بازی کردند و هرچند که ما باختیم اما رهبری پیام دادند و مردم هم راضی بودند.
چند ماه بعد هم به جام ملت های آسیا رفتیم و ۱۴ سال بود که ما به مرحله نیمه نهایی نرسیده بودیم و اگر در بازی با ژاپن، آن اشتباه را روی گل اول مرتکب نمی شدیم  و تیم از هم نمی پاشید و به فینال می رفتیم، معتقد بودم که قطر را در فینال شکست می دادیم.
در لیگ قهرمانان آسیا نیز طی چهار سال گذشته نتایج خوبی را کسب کردیم، پرسپولیس دو بار به فینال و استقلال هم یک‌بار به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد و باشگاه های دیگر هم خوب بودند و نهایتاً در فوتسال و فوتبال ساحلی و فوتبال بانوان نیز عملکرد خوبی در سطح قاره و بین قاره ای داشته ایم، اما اینکه در مورد فوتبال پایه، ساماندهی باشگاه‌ها، درآمدزایی فدراسیون فوتبال و... اقدامات کافی صورت نگرفته، مسایل دیگری است که قابل طرح و گفت ‌وگو است.
 اساسنامه فدراسیون فوتبال هم فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است. نظر شما درباره اتفاقات پیرامون اصلاح اساسنامه چیست؟
از نظر بنده در ادامه فعالیت ها، تصویب اساسنامه فدراسیون پس از حدود ۱۵-۱۴ سال در یک کش و قوس یک‌ساله، نهایتاً از سال گذشته تاکنون، به تصویب فیفا رسید و باید خاطرنشان کرد که فوتبال ایران همواره با یک اساسنامه تأیید نشده اداره شده و مبنای کار بود و حتی دو مجمع انتخاباتی بر اساس آن برگزار شده و فیفا همواره در ارتباط با آن اشکالاتی را وارد می کرد.
این بار هم فیفا خیلی سخت گیری کرد و شاید فشار وارده به ایران در ارتباط با مستقل بودن و غیر دولتی بودن را در مورد بسیاری از کشورهای منطقه وارد نکرد و ما می دانیم که اصلاً چنین فشاری در رابطه با کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس وجود نداشته و حتی در کشورهای آسیای میانه نیز این‌گونه نیست. به هر حال برخی نیز از داخل خط می‌دادند و FIFA و AFC را حساس می کردند که این مسأله قابل تأمل بود. در نهایت با تدابیر صورت گرفته توانستیم تأییدیه فیفا را اخذ کنیم و امیدواریم در فرآیند انتخابات با بررسی صلاحیت ها، انتخابات آزاد، رقابتی و خوبی را داشته باشیم و بتوانیم مجموعه موفقیت هایمان را طی چهارسال گذشته در عرصه فوتبال تکمیل کنیم.
وزارت ورزش و جوانان در این انتخابات کاملاً بی طرف است و هر کاندیدایی در هر کجایی اعلام کند که از طرف وزارت ورزش حمایت می شود، شدیداً این مسأله را تکذیب می کنم. وزارت ورزش در مورد هیچ کاندیدایی نظر خاصی ندارد و به دنبال برگزار شدن یک انتخابات  کاملاً آزاد و رقابتی است.
زمزمه های مختلفی در رابطه با حضور نامزدهای بازنشسته در انتخابات فدراسیون فوتبال شنیده می‌شود و برخی از این افراد می گویند که فدراسیون فوتبال مشمول قانون بازنشستگی نمی شود، در حالی که این قانون عمومی و جاری کشور است و مشخص نیست که چرا همچنان در حوزه فوتبال برخی افراد حاضر نیستند به این قوانین تن دهند؟
فدراسیون فوتبال، همانند سایر فدراسیون ها به عنوان یک مؤسسه عمومی غیر دولتی دارای استقلال، ملزم به رعایت قوانین و مقررات داخلی کشور است و طبیعتاً در رابطه با مسئولیت هایی که در هیأت رییسه به عنوان شغل تلقی می شود، حتماً باید قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان اجرا شود و این دسته افراد نمی‌توانند در انتخابات فدراسیون حضور داشته باشند.
در مورد ویلموتس و قرارداد عجیب آن نیز صحبت کنید، چه در رابطه با شرکتی که این سرمربی بلژیکی را معرفی کرده و چه در رابطه با خسارت های سنگینی که این قرارداد برای فوتبال ایران به بار آورد.
اینکه فرآیند انتخاب ویلموتس چگونه بوده طبیعتاً در مراحل بررسی پرونده توسط نهادهای نظارتی مشخص شده و می شود و آن مرکز گرچه سه نفر را معرفی کرده بود اما بیانیه رسمی دادند و اعلام کردند که آن ها را دور زده اند و در ارتباط با قرارداد ویلموتس هیچ تماسی با آن ها گرفته نشده و قرارداد بسته شده از مسیر آن ها پیش نرفته است.
بر اساس بررسی صورت گرفته با کمک وکلای مختلف، متوجه شدیم در کمیته تعیین وضعیت، متأسفانه در لایحه دفاعیه تهیه شده توسط وکیل وقت فدراسیون فوتبال، بسیاری از مستندات ذکر و ضمیمه نشده و این حکم بر اساس محتوای پرونده صادر شده و از نگاه وکلای فعال در عرصه بین الملل نیز حکمی سنگین و ناعادلانه بود، بنابراین از تیم حقوقی حوزه معاونت ریاست جمهوری، تیم حقوقی معاونت وزارت امور خارجه و همچنین دفتر خدمات امور بین الملل نهاد ریاست جمهوری تقاضا شد کمک کنند تا در مرحله طرح این پرونده در دادگاه عالی حکمیت ورزش(CAS) به عنوان مشاوران پرونده به کمک تیم وکلای حقوقی فدراسیون فوتبال بروند، همچنین فدراسیون فوتبال نیز تیم وکلای حقوقی خاصی را مرکب از سه چهار نفر از وکلای فعال در حوزه حقوق ورزشی به کار گرفت و لایحه دفاعیه در نهایت متناسب با واقعیت، محتوای پرونده و حقوق فدراسیون فوتبال مدنظر قرار گرفت.
زمانی که شرح رأی محکومیت در پرونده از سوی فیفا به دست فدراسیون فوتبال رسید، مجموعه وکلا و صاحب نظران حقوقی معتقد بودند که دفاع خوبی انجام نشده و بسیار امیدوارند در این مرحله بتوانند موفق شده و حکم مربوطه را بشکنند.  لایحه دفاعیه در این رابطه از طریق وکلای فدراسیون فوتبال تهیه شده و لایحه دفاعیه نهایی، ۲۴ دی ماه به CAS ارسال شد. در این خصوص از یک وکیل خارجی متبحر استفاده و از دو مشاور حقوقی بین المللی دیگر نیز مشاوره و نظریه حقوقی اخذ شد. طبق روند دادرسی، پس از دریافت لایحه دفاعیه ایران از سوی CAS، بلافاصله موضوع به وکلای ویلموتس اعلام می‌شود و پس از آن نیز، حدود ۳۰ تا ۴۰ روز طول می‌کشد تا دفاعیه طرف مقابل تهیه و ارسال شود، در نهایت جلسه رسیدگی حضوری برگزار خواهد شد.
در جلسه حضوری، سه داور حضور خواهند داشت که یکی از آن‌ها از طرف فدراسیون فوتبال ایران، دیگری مربوط به طرف مقابل و داور سوم نیز از داوران CAS است که آخرین بررسی در آن جلسه انجام خواهد شد و طبق برآوردها، وکلای ایران امیدوارند که در این پرونده به احتمال زیاد موفق به لغو حکم صادره از سوی فیفا خواهند شد.
وضعیت رسیدگی قضایی در داخل کشور به منظور برخورد با عاملان و متخلفان این قرارداد چگونه است؟
این مسأله باید از دستگاه قضایی پرسیده شود و بنده در جریان مسایل مربوط به آن نیستم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی