[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

رئیس كمیسیون حمل‌ونقل شورای شهر شیراز: صدور مجوز حمل‌و‌نقل درون‌شهری، به‌عهده شهرداری است، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر - محمود شبان سروستانی   رئیس كمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص صدور مجوز تاکسی اینترنتی گفت: بر اساس ماده 9 قانون توسعه حمل ونقل عمومی تنها شهرداری مجاز به صدور مجوز فعالیت تاکسی آنلاین است‌.
احمدرضا نقیب‌زاده یكشنبه 3 اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: اخیراً در شیراز نیز بحث راه اندازی تاکسی آنلاین مطرح شده و دیده شده که سازمان صنعت معدن و تجارت فارس اقدام به صدور مجوز فعالیت برای آن‌ها کرده که با توجه به ماده 9 قانون توسعه حمل و نقل عمومی، مدیریت بحث حمل و نقل در حوزه شهری و حومه شهرها برعهده شهرداری‌ها است؛ لذا مرجع صدور مجوز هم باید شهرداری‌ باشد.
نقیب‌زاده با تصریح اینكه شورای اسلامی شیراز موافق راه‌اندازی و ارائه خدمات نوآورانه و جدید در عرصه حمل و نقل عمومی است، گفت: به حتم تاكسی‌آنلاین دارای محسناتی است كه ایجاد اشتغال، توسعه خدمات حمل و نقلی، ایجاد عرصه رقابتی در ارائه خدمات و استفاده خلاقانه از فضای مجازی و اینترنت و ... را شامل می‌شود.
رئیس كمیسیون حمل و نقل شورای شهر شیراز با تاکید بر اینکه راه‌اندازی یک شغل جدید نباید منجر به کسادی کسب و کار دیگری شود، افزود: دغدغه‌ای که وجود دارد این است که با راه اندازی تاکسی آنلاین، تاکسی تلفنی‌ها دچار خسران و ضرر و زیان شوند، لذا اعمال مدیریت واحد بر این امر ضمن ارتقا كیفی نظارت‌ها، همگونی خدمات را به‌دنبال داشته و از دغدغه‌های احتمالی خواهد كاست.
او در جای دیگری بحث تایید صلاحیت رانندگان وسائط نقلیه عمومی را مطرح کرد و دارای ساز و کاری قانونی دانست که با رعایت آن مردم با اطمینان و راحتی خیال از ناوگان عمومی استفاده می‌کنند لذا با صدور مجوز توسط دیگر دستگاه‌ها این دغدغه را به دنبال دارد که در این مسیر ممکن است کم کاری شود‌.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در حمل و نقل مسافر درون‌شهری، الزاماً و براساس نص صریح قانون شهرداری‌ها، به‌عنوان نهاد مسئول معرفی شده‌اند و باید این موضوع مد نظر قرار داشته باشد، افزود: سپردن كار به شركت‌های كامپیوتری (رایانه‌ای) در موضوعی كه مرتبط با حمل و نقل درون‌شهری است تخلف است و براین اساس لایحه ارائه شده از سوی شهرداری شیراز در جلسه علنی شورای این شهر بررسی و چگونگی ورود به این بحث و اقدامات لازم در آن بررسی و قطعا راهكاری مناسب اندیشیده خواهد شد.
نقیب‌زاده یكی از بهترین راهكارها برای ایجاد خدمات جدید تاكسی‌آنلاین را بهره‌گیری از توان كنونی آژانس‌های تاكسی تلفنی دانست و ادامه داد: البته رسیدگی به مشکلات و دغدغه‌های مردم نسبت به ارائه خدمات تاکسی تلفنی‌ها نیز قطعاً در دستور کار شورای شهر قرار خواهد گرفت.
رئیس کمسیون حمل و نقل شورای شهر شیراز در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در خصوص سرنوشت طرح ترافیک، گفت: طرح ترافیک بر اساس مطالعات انجام شده می‌بایست در سال 92 اجرایی می‌شد که به دلیل بررسی‌های مجدد مقرر شد اجرای آن به تعویق بیفتد و مطالعات بیشتر روی طرح انجام شود و در این باره کار مطالعات طرح ترافیک به دانشگاه شیراز سپرده شد که در حال انجام است و امیدواریم در سال آینده اجرایی شود .
عضو شورای شهر شیراز وضعیت ناوگان اتوبوسرانی نیز مورد بررسی قرار داد و گفت: پیش از روال خرید اتوبوس بدین شکل بود که وزارت کشور اتوبوس را تأمین می‌کرد و تحویل شهرداری‌ها می‌داد اما از 7 سال پیش این روند تغییر کرد تأمین اتوبوس درون شهری به عهده شهرداری‌ها گذاشته شد.
نقیب زاده افزود: از سال 1391 شورا با دیدن این وضعیت ایجاد منابع برای تجهیز ناوگان در دستور کار شورا قرار گرفت و در حال حاضر موفق به خرید 285 دستگاه اتوبوس برای شیراز شده ایم که امیدواریم تا 6 ماه آینده وارد خطوط خدمات رسانی شوند.
رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر شیراز همچنین از خرید 200 دستگاه اتوبوس دیگر نیز خبر داد و گفت: این خرید با مشارکت بانک شهر انجام شده است و مصوبه اسفند ماه شورا را به همراه دارد.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی