[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

افزایش رضایتمندی با تقویت خدمات سایبری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل تأمین‌اجتماعی فارس گفت: تحولات مثبتی در راستای تقویت زیرساخت‌های مجازی برای افزایش رضایتمندی مردم از خدمات تأمین‌اجتماعی ایجاد شده است.
ابراهیم کشاورز صبح دیروز چهارشنبه اول بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره پیامدهای مثبت خدمات سایبری به مردم خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۹۰ میلیون مراجعه در کشور و ۵ میلیون مراجعه در استان فارس به شعب تأمین‌اجتماعی صورت می‌گرفت که با توسعه خدمات الکترونیکی تعداد مراجعات به کمتر از ۷۰ میلیون در کشور و ۳.۵ میلیون نفر در فارس کاهش یافته است.وی با بیان اینکه خدمات غیرحضوری نقش ارزنده ای در کاهش ابتلا و شیوع کرونا دارد، اضافه کرد: امکان دسترسی به تأمین‌اجتماعی از طریق سامانه es.tamin.ir فراهم شده و امیدوار هستیم که با همراهی بیمه شدگان امکان ارائه تمامی خدمات بیمه ‌ای به مرور زمان فراهم شود. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بنا بر متن صریح قانون هر شخص فقط یک بیمه می‌تواند داشته باشد و اگر موقع بازنشستگی این موضوع مشخص شود ملاک صندوق اول است، بیان داشت: از اسفندماه سال گذشته تاکنون تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از بیمه شدگان تأمین‌اجتماعی که جزو مشاغل آسیب دیده بودند، متقاضی دریافت غرامت دستمزد شدند و مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان به این گروه پرداخت شده است. همچنین مبلغی بالغ بر ۱۸۰ میلیارد تومان بابت ۳ ماه اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹، به متقاضیان بیمه بیکاری پرداخت شده است.
مدیرکل تأمین‌اجتماعی فارس با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش این بیمه حمایتی هستند، اظهار داشت: در استان فارس ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی داریم. علاوه بر این تعداد بیمه شدگان اصلی در حدود ۷۸۰ هزار نفر است و شمار مستمری بگیران استان ۲۳۰ هزار نفر می‌باشد که ماهیانه ۵۰۰ میلیارد تومان بابت تعهد مستمری به آنان پرداخت می‌شود.
کشاورز با تأکید بر اینکه ارائه خدمات سایبری به شفاف سازی در خدمات تأمین اجتماعی منجر شده و بیمه شدگان می‌توانند همه موارد را رصد کنند، بیان داشت: بسیاری از خدمات سازمان از جمله پاداش ازدواج که عموم جامعه اطلاع چندانی از آن ندارند، در قالب این طرح و بدون مراجعه به سازمان از طریق این سامانه انجام می‌شود. البته تا پایان بهمن سال جاری، ۳۰ مورد از خدمات این سازمان به دامنه خدمات غیرحضوری خواهد پیوست و حجم مراجعات جضوری مردم کاهش چشمگیری می‌یابد. این مقام مسئول با بیان اینکه فارس یکی از استان‌های پرهزینه در حوزه درمان است و ماهانه ۲۰۰ میلیارد تومان در این زمینه پرداخت می‌شود، اضافه کرد: در کنار همه حمایت‌های مالی تأمین‌اجتماعی از بیمه شدگان، هنوز هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبات معوق از کارفرمایان در فارس به تأمین اجتماعی وجود دارد.
مدیرکل تأمین اجتماعی فارس درباره خدمات سازمان متبوعش در دوران همه گیری بیماری کووید 19 گفت: در سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت به بیش از ۷۸ هزار متقاضی بیمه بیکاری در فارس نزدیک ۱۸۰ میلیارد بیمه بیکاری پرداخت شد؛. با این رویه نه تنها ریزش شدید بیمه شدگان جبران شد، بلکه یک درصد افزایش بیمه شدگان داشتیم که نشان از اشتغال زایی در استان دارد. این امر با همراهی دولت محقق شد. البته در ابتدا قرار بود که بیمه بیکاری تنها به مشاغلی اختصاص یابد که مشمول محدودیت‌های کرونایی بودند اما با تصمیم ریاست قوه مجریه، این پوشش گسترده‌ تر شد.
کشاورز درباره حذف دفترچه‌های فیزیکی بیمه که یکی از ضروریات نظام درمانی کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: اجرای طرح فوق منوط به همکاری دانشگاه علوم‌پزشکی و نظام پزشکی است. همچنین در قالب طرح ۳۰-۷۰ که در چند ماه اخیر کلید خورده، ارائه خدمات الکترونیکی به جای خدمات حضوری صورت می‌پذیرد و به طور حتم نقش ارزنده ای در مهار کرونا خواهد داشت. وی در ادامه با بیان آمار و ارقامی درباره گسترش خدمات این بیمه اظهار داشت: هم اینک ۲ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۱۴ نفر از جمعیت فارس تحت پوشش تأمین‌اجتماعی استان فارس هستند که ۴۷.۲ درصد از جمعیت این استان را شامل می‌شوند. همچنین ۲۱ هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری در فارس وجود دارد که ماهیانه ۶۵ میلیارد تومان بابت بیمه بیکاری در استان به آنها پرداخت می‌شود. مدیرکل تأمین اجتماعی فارس در بخش دیگری از سخنان خود به بدهی‌های کارفرمایان کلان به این بخش بیمه اشاره کرد و افزود: بیمه تأمین‌اجتماعی فارس از کارفرمایان ۱۲۰۰ میلیارد تومان مطالبه دارد. البته این در حالی است که تأمین‌اجتماعی در فارس بدهی ندارد و مطالبات مراکز پزشکی داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌های طرف قرارداد به روز شده یا با تأخیر ۲ ماهه پرداخت می‌شود. به گفته این مقام مسئول، روش تهاتری در استان فارس برای اولین بار در کشور صورت گرفته و طی آن بخشی از مطالبات این مراکز، با بدهی حق بیمه آنها تهاتر می‌شود. وی در پایان خبر از نهایی شدن انتخاب پیمانکار ساخت بیمارستان دوم تأمین اجتماعی شیراز خبر داد و افزود: با پیگیری نماینده عالی دولت در استان فارس عملیات اجرایی این مرکز درمانی در حال انجام است و ظرف ۲۴ ماه آینده این بیمارستان در اطراف جاده سیمان به بهره برداری خواهد رسید.
شایان ذکر است در پایان این مراسم از مسعود عطایی نژاد، مدیر پیشین روابط عمومی تأمین‌اجتماعی استان فارس به پاس زحماتش تقدیر و تشکر شد. مسعود عطایی نژاد هم اکنون به عنوان سرپرست شعبه یک تأمین‌اجتماعی شیراز به انجام وظیفه مشغول است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی