[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

آغازبه‌کار نخستین کنگره‌ ملی دانشگاه و کووید۱۹ در شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نخستین کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹، از یکم بهمن ماه به ‌همت دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با همکاری دانشگاه‌های شیراز، صنعتی شریف و تهران آغاز شده و تا امروز دوم بهمن ادامه دارد. رئیس مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز و جانشین دبیر علمی این کنگره، ضمن اعلام این خبر، توضیح داد: شیوع بیماری کرونا، علاوه ‌بر اینکه نگرانی‌های بسیاری در سراسر جهان ایجاد کرده، باعث بروز پیامدهای مختلف روان‌شناختی، اجتماعی، اقتصادی و خانوادگی متعدد نیز شده است و در این بین، دانشگاه‌ها از این قاعده مستثنا نیستند. 
دکتر چنگیز رحیمی افزود: تغییر سبک کاری و آموزش در دانشگاه‌ها، کاهش ارتباطات اجتماعی و بروز انواع اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی در دانشگاهیان سبب شد، تا به‌منظور شناسایی راهکارهای علمی و قابل اجرا برای کاهش این پیامدها و به تبع ارتقای سطح کیفی سلامت روان دانشگاهیان، اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید ۱۹ کلید بخورد.
دکتر رحیمی در ادامه بیان داشت: این کنگره با محورهای سبک زندگی، پیامدهای روان‌شناختی، پیامدهای آموزشی، پیامدهای اجتماعی، پیامدهای خانوادگی، دانشگاه پس از کرونا، پیشگیری و رفتارهای بهداشتی، بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و کووید ۱۹ برگزار می‌شود. رئیس مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز، هدف از برگزاری این کنگره را، بررسی پیامدهای روان‌شناختی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و... بیماری کووید ۱۹ و بهره‌مندی از نقطه‌نظرات صاحب نظران حوزه‌های روان شناسی، مشاوره، علوم اجتماعی و تربیتی، پزشکی و بهداشت و دیگررشته‌ها و گرایش‌های وابسته به‌منظورکاهش پیامدهای نامطلوب این بیماری عنوان کرد.
به‌گفته جانشین دبیر علمی کنگره ملی دانشگاه و کووید۱۹، آیین افتتاحیه‌ کنگره با سخنرانی مقامات مسئول در وزارت عتف و دانشگاه‌ها آغاز شده و با ارائه‌ ۱۷ مقاله و ۶ پانل‌ تخصصی با عناوین: «پاندمی کووید۱۹: پیامدهای روان‌شناختی و خانوادگی» و «مدیریت آموزش عالی در دوره‌ کرونا: فرصت‌ها و چالش‌ها»، «حمایت روانی اجتماعی از دانشجویان در دوران کرونا»، «ابعاد اجتماعی پاندمی کووید 19 در محیط‌های دانشگاهی»، «چالش‌های استادان و دانشجویان دانشگاه‌های ایران در آموزش و یادگیری مجازی» و «حمایت‌های بهداشتی درمانی دانشگاه در دوران کرونا» تا امروز دوم بهمن‌ماه ادامه می‌یابد. دکتر رحیمی همچنین در خصوص شیوه‌ برگزاری این کنگره توضیح داد: فراخوان برگزاری کنگره‌ ملی دانشگاه و کووید ۱۹ در آذرماه منتشر شد، و پژوهشگران تا ۱۵ دی‌ماه فرصت داشتند چکیده‌ مقالات خود را به دبیرخانه‌ کنگره ارسال نمایند.
به‌گفته‌ وی در طول مدت‌زمان تعیین‌شده، بیش از 205 مقاله به دبیرخانه‌ کنگره رسیده که با همکاری ۹۰ داور از اساتید روان‌شناسی دانشگاه‌های مختلف ایران، درنهایت قریب به ۱۳۰ مقاله از میان آن‌ها پذیرفته شده و ۱۷ مقاله از میان آن‌ها برای ارائه در کنگره انتخاب شده است. رئیس مرکز مشاوره و روان‌درمانی دانشگاه شیراز، اظهار امیدواری کرد که بتوان با برگزاری چنین کنگره‌هایی و با همت و تلاش مراکز مشاوره و بهداشت سراسر کشور، گام‌های مؤثری در کاهش تبعات این بیماری در شرایط کنونی و در دوران پساکرونا برداشت. گفتنی‌ است، این کنگره به صورت مجازی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای آگاهی از ریزبرنامه‌های کنگره و مشاهده‌ زنده‌ سخنرانی‌ها و پانل‌ها می‌توانند به صفحه اینستاگرام و آپارات کنگره مراجعه نمایند و برای دریافت گواهی شرکت در کنگره، لازم است ابتدا از طریق لینک زیر ثبت نام نموده و با نام و نام خانوادگی خود وارد اسکای روم شوند. لینک ثبت‌نام: https://survey.porsline.ir/s/FrzkjbS. لینک‌های پخش آنلاین: اسکای روم: .http://skyroom.online/ch/uni-covid-cong 
آپارات:https://www.aparat.com/moshaverehvasalamat.اینستاگرام: Uni_covid_Cong@.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی