[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

بورس معاش مردم بود، روزنامه شیراز نوین

امام جمعه شیراز تأکید کرد که اگر دولت ضمانتی بدهد و به آن عمل نکند، از نظر شرعی کار درستی نیست.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه ۲ بهمن شیراز، با تأکید بر اینکه به لحاظ شرعی هم جایز نیست که دولت ضمانتی بدهد و به آن عمل نکند، در خصوص انجام معاملات بورس گفت: اصل معامله بورس از نظر شرعی جایز است، مگر اینکه شرکتی که سهام آن عرضه می‌شود درآمد آن حرام باشد؛ اما اگر شرکتی وجود دارد که پول حرام در آن نیست اشکال ندارد.
نماینده ولی فقیه در فارس گفت: اینکه به شکلی بیان کنند که وارد بورس شوید و قیمت سهمی که بیان کردند کمتر از آن شود که خود می‌فروشد، درحالی که قیمت‌ها افزایش یافته است، معلوم می‌شود که یک جایی مشکل دارد.
نماینده ولی‌فقیه در فارس خاطرنشان کرد: اینکه رئیس بورس بیان کرد در جای دیگری تصمیم گرفته می‌شود درست نیست. باید همه ابعاد معامله واضح باشد. این مشکلی که برخی از سیاست گذاران به وجود آورده‌اند باید آن را اصلاح کنند؛ چراکه هزینه زندگی بسیاری از مردم رفته است. آن شخصی که به مردم اطمینان داده نمی‌تواند بگوید به من ارتباطی ندارد، امیدواریم با نظارت قوه قضائیه آن را برطرف کند. آیت‌الله دژکام از نویسندگان برنامه‌وبودجه کشور ابراز گله‌مندی و عنوان کرد: ضمن احترام به همه برنامه ریزان در کشور، بزرگانی که در برنامه و بودجه زحمت می‌کشند و برنامه می‌نویسند، برای قرآن چه کرده‌اند؟ اینکه در ارتباط با قرآن هیچ کاری انجام ‌نشده زشت است. اگر اکنون عدد حمایت از برنامه‌های قرآنی در وجه به ‌اندازه ۸ سال گذشته باشد، یعنی با تورمی که وجود دارد بسیار کم شده است اما اگر بفهمیم که یک‌دهم بودجه سال ۹۲ در سال ۹۹ برای قرآن هزینه کرده‌ایم به نظر توجه به قرآن چقدر است؟ آیا این کار درست است؟ بزرگان مجلس باید بر این کار نظارت داشته باشند.
او خاطرنشان کرد: نمایندگان را به مجلس می‌فرستیم تا برای مسائل وقت بگذارند؛ توقع ما از مجلسیان این است که روی بودجه‌ای که به صحن می‌آید دقت کنند؛ چراکه در قبال آن مسئول هستند. نباید قرآن غریب واقع شود، مسئولان دولتی و مجلسی باید همه تلاش‌های خود را در این زمینه انجام دهند، شورای گسترش فرهنگ قرآنی نیز باید فعال شود.
امام جمعه شیراز همچنین به وظیفه افراد در رعایت بهداشت اشاره کرد و افزود: با توجه به بیماری که وجود دارد باید مراعات دستورالعمل‌های بهداشتی را انجام دهیم، نباید سهل انگاری در این برهه از زمان انجام شود. اگر موجب شویم که دیگری مبتلا شود مسئولیت داریم، از این رو باید هرچه می‌توانیم انجام دهیم.
آیت‌الله دژکام عنوان کرد: در روزی که شهید حاج قاسم سلیمانی درخواست کرد که جوانان برای کمک بیایند شیرازی‌ها به خوبی لبیک گفتند، همچنین در عرصه سلامت نیز اینگونه هستند و به خوبی دستورالعمل‌ها را رعایت کرده‌اند. او ادامه داد: برای پیشگیری علاوه بر پروتکل‌های بهداشتی برای دستیابی به واکسن نیز باید تلاش شود. البته هم تلاش در داخل بوده و هم برای خرید واکسن مطمئن از بیرون، همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند اگر جایی در دنیا احتمال داشته باشد که نمی‌خواهند ایرانی‌ها را نابود کنند اشکال ندارد، برای واکسن تلاش کنید. نماینده ولی‌فقیه در فارس گفت: همانطور که به برکت رزمندگان، آمریکایی‌ها متوجه شده‌اند که باید چشم طمع خود را به روی مرز‌های ایران ببندند؛ از این رو همه آمریکایی‌ها باید بفهمند که دوره جنگ نرم نیز تمام شده است. آیت‌الله دژکام افزود: اینکه کشتی‌های نفتی از جلو چشمان دشمنان به آن سوی دنیا می‌رود نشان از این دارد که دوره ابرقدرتی آمریکا تمام شده است، اما برخی یک عشقی از قدیم به آمریکا داشته‌اند، به همین دلیل شکست آمریکا باورشان نمی‌شود. البته به مرور خواهند فهمید که ایستادگی ملت ایران به خوبی جواب داد. او همچنین ضمن دعوت مردم به تقوا و خداترسی، ترک گناهان و محرمات، اظهار کرد: امیدواریم همه ما بتوانیم آنچه وظیفه شرعی و دینی است به‌خوبی انجام دهیم و در پیشگاه خداوند روز قیامت سرافکنده نباشیم.
امام جمعه شیراز با اشاره به موضوع هدایت به صراط مستقیم، اضافه کرد: در خطبه گذشته بیان شد که ما هر روز از خداوند حداقل ده مرتبه درخواست می‌کنیم که خداوندا ما را به راه راست هدایت کن، خدای متعال برای هدایت راه راست قرآن کریم را فرستاده است. آیت‌الله دژکام تصریح کرد: بهتر و کامل‌تر از قرآن کریم کتابی وجود ندارد. اینکه خیال می‌کنیم دیگران موضوع بهتری گفته‌اند اشتباه فکر می‌کنیم، بدون عترت ممکن است در فهم قرآن به‌اشتباه بیفتیم. از این‌ رو صراط مستقیم، صراط قرآن و اهل‌بیت(ع) است و اگر این مسیر را برویم قطعاً به مشکل برنمی‌خوریم. او همچنین با بیان اینکه این ایام به حضرت صدیقه طاهره(س) تعلق دارد، عنوان کرد: ایام شهادت حضرت را پشت سر گذاشته‌ایم و به استقبال سالروز ولادت حضرت زهرا(س) می‌رویم؛ از این ‌رو نباید از خطبه فدکیه حضرت(س) به‌آسانی رد شویم که چگونه قرآن کریم را معرفی کرده؛ ایشان برای قرآن کریم یازده صفت ذکر کرده است.
امام‌جمعه شیراز گفت: حضرت زهرا(س) می‌فرماید، مردم اگر پیامبر(ص) رفته، بین شما یک راهنمای بزرگ گذاشته که آن قرآن کریم است، اما متأسفانه گاهی می‌بینیم که در مجالسی که به نام قرآن برگزار می‌شود هنگام گرفتن قرآن کریم ادب گرفتن آن را بلد نیستند.
او افزود: اگر جایگاه قرآن را فراموش کنیم ضرر خواهیم کرد، قرآن کریم کتاب ناطق خداوند است و باید به آن احترام بگذاریم. باید به قرآن کریم احترام ویژه بگذاریم که اگر این کار را انجام ندهیم برکت از زندگی‌ها خواهد رفت.
آیت‌الله دژکام به ویژگی‌های قرآن کریم هم اشاره و اضافه کرد: قرآن کریم به ما بصیرت می‌دهد. ظاهر قرآن کریم روشن و واضح است و ارتباط‌گیری با قرآن کریم راحت و آسان است. حضرت زهرا(س) می‌فرماید، اگر کسی از قرآن کریم پیروی کند، نتیجه آن این است که مورد غبطه قرار می‌گیرد؛ به این معنا که همه در دنیا بیان می‌کنند که ‌ای کاش ما نیز همانند این فرد می‌شدیم و در آخرت نیز همین‌گونه بیان خواهند کرد؛ چرا ایران این‌گونه نیست که همه بگویند که ما چرا مانند ایرانی‌ها نیستیم؟ چرا عده‌ای به دنبال اروپایی بودن هستند؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی