[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

زاگرس سبز، آرزوی دیرینه شیراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
در ادامه تقویت دامنه‌های کوهستانی شیراز با پوشش‌های گیاهی، طرح زاگرس سبز شامل کاشت بذر گیاهان بومی در ارتفاعات شیراز به همت شهرداری به اجرا درآمد. این مراسم صبح دیروز جمعه 3 بهمن ماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار کلان شهر شیراز و شماری از مدیران شهری، فرمانده انتظامی استان فارس و جمعی دیگر از مسئولان در پارک کوهستانی دراک واقع در بولوار حسینی الهاشمی برگزار شد.
 نشاط‌افزایی در پرتو تقویت بافت سبز
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: این برنامه‌ها موجی از نشاط و شادابی را در جامعه برای شهروندان ایجاد می‌کنند که کار بسیار ارزشمندی است. سید عبدالرزاق موسوی با اشاره به اهمیت تقویت بافت سبز شیراز و نقش ارزنده آن در حفظ کیفیت هوای کلان شهر افزود: مطابق برنامه‌های اعلام شده، یک میلیون بذر سازگار با محیط زیست و جغرافیای این منطقه کاشته می‌شود که با این عمل شاهد تقویت فضای سبز دامنه زاگرس خواهیم بود. وی در پایان با تقدیر از عملکرد مدیریت شهری و به ویژه سازمان سیما و منظر خاطرنشان کرد: امیدواریم به همت شهرداری شیراز و حمایت‌های شورا این پارک به سرمایه بزرگ شهر تبدیل شود و نقش مهمی در تلطیف فضای شیراز ایفا نماید.
 تحقق زاگرس سبز با مشارکت مردم
شهردار شیراز در آیین اجرای چهارمین طرح زاگرس سبز با هدف توسعه فضای سبز پیرامونی در ارتفاعات شیراز با اشاره به استقبال سمن‌ها و شهروندان در کاشت یک میلیون بذر در دامانه ارتفاعات گفت: برای دومین هفته پیاپی طرح زاگرس سبز با هدف سبز نمودن دامنه ارتفاعات شهر شیراز با گیاهان بومی با حضور گروه‌های مختلف مردم انجام می‌شود. حیدر اسکندرپور با اشاره به انجام مطالعات بین جهاد کشاورزی و سازمان سیما و منظر شهرداری برای شناسایی گیاهان بومی برای کاشت در ارتفاعات تحت عنوان طرح زاگرس سبز افزود: طی این طرح یک میلیون بذر متناسب با این اقلیم در دامنه ارتفاعات با مشارکت مردم کاشته می‌شود. او ادامه داد: در راستای توسعه فضای سبز و حفظ این فضا به عنوان یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد کلان شهر شیراز طرح هر شیرازی یک درخت در اسفند ماه همزمان با هفته درختکاری برنامه‌ریزی شده است؛ به طوری که هر فرد می‌تواند یک درخت را در دامنه شهر شیراز غرس و به نام خود ثبت کند. شهردار شیراز از اختصاص یک مرکز داده برای ثبت و شناسایی درختان با نام افرادی که غرس می‌شوند، خبر داد. اسکندرپور یادآور شد: یکی از اقدامات شهرداری شیراز در پارک کوهستانی دراک ایجاد حدود ۶ کیلومتر مسیر پیاده برای استفاده شهروندان شیرازی است و رویکرد ما در پارک کوهستانی تعبیه کردن یک پارکینگ در ورودی برای پارک خودروها و اختصاص پارک به چند ون برای خدمات دهی به شهروندان به صورت رایگان از ورود خودروها به پارک جلوگیری کنیم. او تصریح کرد: به دلیل اینکه یکی از دامنه‌های تأمین کننده چاه‌های آب پارک کوهستانی در دامنه این پارک قرار دارد، بنابراین نباید اقدامات تخریبی در این پارک صورت بگیرد.
 سازندگی کلان‌شهر در روزهای دشوار
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز بر این باور است که شهرداری شیراز در شرایط سخت اقتصادی با مدیریت مهندس اسکندرپور پروژه‌های بزرگی را اجرا می‌کند.دکتر نواب قائدی در حاشیه مراسم پویش مردمی طرح زاگرس سبز اظهار کرد: پروژه‌های بزرگ عمرانی، خدماتی و فرهنگی در نقاط مختلف سطح شهر در حال انجام است. وی افزود: حدود ۱۲۰ پروژه به عنوان پروژه‌های شاخص در مناطق و معاونت‌های مختلف در حال انجام است که به تدریج تقدیم شهروندان عزیز خواهد شد.
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه پویش مردمی طرح زاگرس سبز که به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز انجام شد، اظهار کرد: در این پویش یک میلیون بذر گیاهان بومی در ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز کاشته می‌شود تا ظرف چند سال آینده ارتفاعاتی سرسبز داشته باشیم. قائدی با بیان اینکه این برنامه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد، گفت: شیوع ویروس کرونا محدودیت‌های را در طی یک سال گذشته برای شهروندان ایجاد کرده بود که این برنامه موجب شور و نشاط شهروندان در بین شهروندان شده است. وی با اشاره به اجرای پروژه‌های مختلف توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز، افزود: این سازمان علاوه بر حفظ فضای سبز شهری، پروژه‌های نورپردازی در تقاطعات، بلوارها و معابر را نیز دنبال می‌نماید که نشان دهنده رویکرد و توجه شهرداری شیراز به موضوع زندگی در شب است. قائدی با توجه به نقش شهرداری در زیباسازی شهر شیراز گفت: مدیریت زیباسازی شهرداری شیراز این پروژه‌ها را با جدیت دنبال می‌کند تا نوروزی متفاوت و زیباتر از سال‌های گذشته داشته باشیم.
 راه‌اندازی نهضت سبز با یک‌میلیون بذر
محمدرضا زندیه، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز در حاشیه چهارمین برنامه زاگرس سبز که در ارتفاعات پارک کوهستانی دراک صورت گرفت، گفت: برنامه زاگرس سبز بر اساس یک مطالعه علمی با همکاری دانشگاه شیراز، جهاد کشاورزی و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز اجرایی می‌شود. به گفته زندیه، در این برنامه یک میلیون بذر که عمدتاً از گونه‌های بومی مناطق پیرامونی شهر شیراز هستند، شناسایی و در دامنه ارتفاعات پیرامونی توسط سمن‌ها و گروه‌های مردمی کاشته می‌شوند. او با اشاره به اینکه تاکنون طرح زاگرس سبز مورد استقبال شهروندان شیراز و سمن‌ها قرار گرفته است، افزود: با اجرای طرح زاگرس سبز تا آخر زمستان یک‌میلیون بذر در سطح ارتفاعات شیراز بر اساس هدف گذاری صورت گرفته کاشته می‌شود. به گفته زندیه، بذرهای کاشته شده در ارتفاعات با توجه به به شرایط اقیلمی نیاز به آبیاری ندارند.
وی سطح ارتفاعات پیرامونی شهر شیراز را سطح 13 هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: یک میلیون بذر هدف گذاری شده در مکان‌هایی که دارای پتانسیل مناسب هستند، کاشته می‌شود؛ مانند ارتفاعات باباکوهی، شهرک گلستان، میانرود و دراک که انجام شده است. او درباره نهضت درخت کاری با هدف افزایش سرانه فضای سبز و مشارکت شهروندان در پویش شیراز شهر سبز پایدار، اظهار کرد: در این نهضت 500 هزار درخت و درخچه در سطح معابر و محلات شهر شیراز غرس می‌شود و این نهضت درخت کاری از آبان ماه شروع شده و حرکت اصلی آن در اسفند ماه و همزمان با هفته درخت کاری است.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری شیراز از تعبیه شدن یک سامانه در این سازمان برای ثبت درخواست شهروندان برای غرس درخت و درختچه خبر داد و گفت: تلاش شهرداری این است که طی این نهضت حدود 100 هزار اصله درخت و درختچه در ارتفاعات پیرامونی و حدود 400 هزار اصله در سطح شهر غرس شود. زندیه تأکید کرد: هدف شهرداری شیراز از طرح زاگرس سبز و نهضت درخت کاری مشارکت‌های مردمی است تا حس تعلق خاطر را برای شهروندان در قبال توسعه و حفظ فضای سبز ایجاد نماید. او از مطالعات صورت گرفته برای شناسنامه دار کردن درختان غرس شده توسط شهروندان خبر داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی