[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۳
  • دوره جدید

حمایت از نیازمندان با حفظ کرامت انسانی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین آغاز به کار اولین دفتر حمایت و توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد (حمتا) به همت شهرداری شیراز انجام شد. این مراسم ظهر دیروز یکشنبه 5 بهمن ماه با حضور شهردار کلان شهر شیراز، رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شواری اسلامی شهر شیراز، معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، شهردار منطقه 10 و جمعی دیگر از مدیران و مسئولان شهری با همراهی اصحاب رسانه در پارک فاطمی برگزار شد.
 خیریه‌ها محل فامیل‌بازی و دکان نشوند
شهردار شیراز در این مراسم گفت: بنیادهای خیریه و NGO‌ها قدمت دیرینه ای در ایران دارند و باید در شرایط حساس کنونی بیشتر به یاری نیازمندان بشتابند. حیدر اسکندرپور با ابراز مسرت از راه اندازی این مرکز یادی از مرحوم زهتاب و سایر شهردارانی که در این عرصه تلاش‌های ماندگاری از آنها به ثبت رسیده، کرد و افزود: سازمان‌های مردم نهاد باید تلاش کنند تا محل فامیل بازی و به عبارتی دکانی برای کسب درآمد نشوند؛ چراکه این سازمان‌ها قرار است بدون در نظر گیری منافع شخصی به مردم کمک کنند. این در حالیست که NGO‌ها مدل جدیدتر امور خیر هستند که می‌توانند در امور شهروندی، گردشگری، فرهنگی و زیست محیطی و مواردی از این دست کمک کنند.
وی خواستار نظارت جدی بر منابع خیریه‌ها و پیشگیری از اعتمادزدایی مردم به آنها شد و در ادامه ابراز داشت: سازمان‌های مردم نهاد نباید به سمت و سویی بروند که مردم به آنها بی اعتماد شوند. لازم است این سازمان‌ها در حال حاضر اولویت خود را به حوزه‌های حمایتی و اجتماعی اختصاص دهند. در کشور به میزان کافی سازمان‌های فرهنگی و گردشگری و ساختارهایی از این دست وجود دارد که مأموریت اصلی آنها‌ بر اساس قانون تعریف شده ولی متأسفانه در بخش‌های اجتماعی بسیار لنگ می‌زنیم.
 کمک به نیازمندان با حفظ کرامت انسانی
این مقام مسئول با ارائه یک نقد در خصوص کمک به مردم در قالب بسته‌های حمایتی و معیشتی و رونمایی از آنها در فضاهای بزرگ با تبلیغات فراوان افزود: با این نوع کمک‌ها به شدت مخالفم؛ چراکه مأموریت مستدام پیامبران و ائمه اطهار(ع) همیشه تکریم جایگاه انسانی بوده است. این چه تکریمی است که خانواده‌ها را با یک بسته مقابل دوربین‌ها می‌آوریم تا این کمک‌ها را ثبت کنیم! این کمک‌ها باید به گونه ای باشد که عزت نفس و کرامت انسانی حفظ شود.
شهردار شیراز با اشاره به اینکه حفظ حرمت مردم واجب تر از خود کمک می‌باشد، بیان داشت: سازمان‌های مردم نهاد امروز اولویت اصلی شان این است که بخش زیادی از جامعه را که از لحاظ اقتصادی بسیار در تنگنا قرار دارند، حمایت کنند. امیرالمؤمنین(ع) هم در شب هنگام و بی آنکه کسی متوجه شود به یاری مستمندان و نیازمندان می‌شتافتند. وقتی در روزهای کنونی ظاهراً همه اهالی کوچه و مردم محله می‌فهمند که به این خانواده بسته حمایتی اعطا شده، این امر به دور از تکریم جایگاه انسانی است. اسکندرپور در پایان با دستور به شهرداران در مناطق 3، 5، 7 و 9 گفت: حمایت از اقشار آسیب پذیر توسط شهرداری باید با حفظ کرامت، حرمت و عزت انسانی مردم صورت گیرد. 
ما در نظر داریم این کمک‌ها را در قالب کارت‌های هدیه به نیازمندان واقعی که شناسایی شدند به دور از جنجال و خودنمایی اهدا کنیم تا آنها بنا بر اولویت‌هایی که برای زندگی خود مشخص نموده اند، آنها را هزینه کنند. شاید به این شکل بتوانیم اعتماد به نفس را در خانواده‌ها تقویت کرده و کرامت انسانی را حفظ نماییم. وی با بیان اینکه سازمان‌های فرهنگی، اجتماعی باید اولویت خود را با همکاری و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد در جهت حمایت از مردم به کار بگیرند، یادآور شد: در مجموعه شهرداری باورمان این است که با مشارکت مردم می‌توان مسائل و مشکلات را رفع کرد و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند به عنوان نهادهای واسط در این مشارکت حضور داشته باشند. با این حال اعلام می‌کنیم که برای مجموعه شهرداری در این زمینه مسئولیت مشخصی تعریف نشده و با توجه به شرایط اضطراری که خانواده‌های نیازمند در آن قرار دارند، با رعایت مفاد قانونی به این مسئله ورود خواهیم کرد؛ چراکه همیشه خیر و برکت در نیکوکاری و کارهای خیریه است.
 شایسته‌سالاری در شهرداری
شهردار کلان شهر شیراز در بخش پایانی سخنان خود اشاره ای به حاشیه‌های مطرح شده در روزهای اخیر کرد و افزود: افتخار ما این است که کارگری پاکدست و شایسته و توانمند با 30 سال تجربه را که در همه رده‌های مختلف شهرداری به خدمت رسانی مشغول بوده، به عنوان مدیر قسمت مهمی از مدیریت شهری منصوب کرده ایم. این انتصاب بر اساس طرح طبقه بندی شغلی صورت گرفته و از این پس نیز مسیر برای پیشرفت نیروهای توانمند شهرداری برای احراز پست‌های مدیریتی باز است.
 افتتاح اولین مرکز حمتای ایران در شیراز
در ادامه این مراسم معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: مرکز حمتا اولین مرکز در کل کشور است که به منظور حمایت از سازمان‌های مردم نهاد شیراز اجرا شده و این فضای محتوایی امروز تقدیم سازمان‌های مردم نهاد می‌شود. مرتضی جعفری افزود: با توجه به شعار انسان محوری شورا و شهرداری این می‌تواند اتفاق مهمی برای تحقق این شعار باشد. وی ادامه داد: برای استفاده از خدمات این مرکز سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند با ورود به سامانه ای که در سایت سازمان طراحی شده از تمام خدمات معاونت که برای آنها دیده شده است، استفاده کنند و تمام خدمات معاونت فرهنگی آنجا آنلاین به آنها ارائه می‌شود. وی تصریح کرد در این راستا تمام سازمان‌ها می‌توانند با ورود به این سامانه این محل را برای برگزاری برنامه‌های خود رزرو و جلسات خود را اینجا برگزار کنند. جعفری گفت: از گذشته یکی از مطالبات سازمان‌های مردم نهاد نبود جایی برای برگزاری جلسات و فعالیت‌هایشان بود؛ البته با توجه به اینکه بخشی از سراهای محله به این امور اختصاص داشت، کمی از مشکلاتشان حل شده بود و این مرکز دغدغه اصلی این سازمان‌ها را درکل شهر پوشش می‌دهد و اتفاقی مهم برای سازمان‌های مردم نهاد است. وی ادامه داد: همچنین از شهردار منطقه ١٠ درخواست دارم با توجه به جانمایی این مرکز در پارک فاطمی بلوار صنایع، المان‌ها و طراحی متناسب در این زمینه را هم در این پارک داشته باشیم.
بر اساس این گزارش شایان ذکر است آیین آغاز به کار اولین دفتر حمایت و توان افزایی سازمان‌های مردم نهاد (حمتا) به همت شهرداری شیراز انجام شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی