[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

طلوع آفتاب پژوهش از قطب بین‌الحرمین، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
 آیین افتتاح کتابخانه تخصصی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد. این مراسم صبح دیروز یکشنبه 5 بهمن ماه با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار شیراز، فرماندار شیراز، سرپرست مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد.
 حمایت از پژوهش با نگاهی فیلسوفانه
نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز در این مراسم گفت: تاریخچه حرکت به سمت کتابخانه‌های تخصصی بدین نحو بوده که ابتدا در تهران، اصفهان و تبریز ایجاد و در ادامه شیراز نیز به این حوزه وارد شده که این نشان از این مسئله دارد که همه به ضرورت کار دانش پایه و دانش بنیان پی برده‌اند. آیت الله لطف الله دژکام، افزود: پژوهش به تنهایی نمی‌تواند در حوزه مدیریت شهری کارساز باشد و باید بررسی شود که پژوهش‌ها مفید و کارساز نیز باشد. وی ادامه داد: انواع مختلفی از پژوهش‌ها در حوزه بنیادی شهری انجام نشده است و به نظر می‌رسد که عرصه این پژوهش‌ها مطالعات مهندسی نیست و با نگاه‌های انسان شناسانه و فیلسوفانه باید حمایت شود. وی اظهار داشت: پژوهش بنیادی شاید به برخی نیازهای مقطعی پاسخ گو نباشد اما مدیریت طولانی مدت در طی قرن‌ها نیازمند پژوهش‌های بنیادی است. وی با بیان اینکه بسیاری از نیازهای امروز جامعه و کشور نیازمند پژوهش‌های بنیادی است، گفت: حرکتی در شیراز شروع شده که کارها دانش محور باشد و در گام بعدی باید در جهت سامان دهی اقدامات پژوهشی بحث شود. آیت الله دژکام افزود: ناکارآمدی روش تحقیق یکی از معضلات کنونی است و باید به روش‌های علمی که نخبگانی مانند ملاصدرا ارائه کردند، توجه شود.
 مرکز پژوهش‌ها، حیاتی‌ترین بخش شورا
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ایجاد مرکز پژوهش‌های این نهاد را باارزش‌ترین اقدام شورای پنجم خواند و گفت: در همین زمینه، کتابخانه این مجموعه با عنوان حلقه تکمیل‌کننده مرکز پژوهش‌ها تصمیمات شورای اسلامی شهر را علمی‌ می‌سازد. سید عبدالرزاق موسوی در آیین گشایش کتابخانه تخصصی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز با گرامی‌داشت دهه فجر انقلاب، عنوان کرد: دهه فجر بهانه‌ای است برای تحقق اهداف انقلاب تا بتوانیم با بازخوانی کارنامه خود، اشکالات را برطرف کنیم. وی ریشه تمامی مشکلات را در جهل و نادانی دانست و گفت: عدم شناخت باعث می‌شود نتوانیم به درک مشترک درباره مسائل مختلف برسیم و ارزش گام‌برداشتن در زمینه رسیدن به فهم مشترک، با تلاش‌های دیگر ما قابل‌مقایسه نیست. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افتتاح مرکز پژوهش‌های مرکز شورای اسلامی را زیباترین روز در طی حدود سه‌ونیم سال این شورا دانست و گفت: این اقدام مسیر رسیدن به درک مشترک را فراهم‌ می‌سازد و در تصمیم‌سازی‌ها کمک‌کننده است. موسوی دلیل تشکیل این مرکز را سرنوشت‌ساز بودن مصوبات شورای شهر بر زندگی مردم دانست و اظهار کرد: شورای شهر شیراز برای جمعیتی دو میلیونی تصمیم‌ می‌گیرد و مصوباتش سرنوشت مردم را رقم می‌زند؛ از همین رو هرچه مصوبات از پشتوانه علمی و فنی و پژوهشی کارشناسی و تحقیقاتی بیشتری برخوردار باشد، به همین میزان هم تصمیمات برای تأمین صرفه و صلاح مردم و اجتماع مفید خواهد بود. 
 ساختار مطالعات اجرایی باشد
در ادامه این مراسم شهردار شیراز گفت: متأسفانه بسیاری از مطالعات کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه مدیریت شهری در حوزه اجرا راهگشا نیست و باید فکری برای این وضعیت کرد. حیدر اسکندرپور افزود: راه اندازی کتابخانه و مرکز پژوهش‌های شورای شهر شیراز باید به گونه ای باشد که مطالعات این مرکز پایه و اساس اجرایی داشته باشد. وی ادامه داد: حدود ۴ سال پیش قراردادی مطالعاتی با دانشگاه شیراز منعقد شد که مطالعاتی در یک حوزه مهم شهری انجام شود و اکنون که کار انجام این مطالعات به اتمام رسیده، متوجه شده‌ایم که ۸۰ درصد این مطالعات اجرایی نیست و باید بعد ۴ سال که منتظر این مطالعات بوده‌ایم، فکر دیگری برای آن موضوع کنیم؛ چون مطالعات دانشگاه شیراز در این زمینه اصلاً راهگشا نیست. اسکندرپور در ادامه گفت: اغلب به صورت نظری مطالعات انجام می‌شود و کمتر در این مطالعات از متخصصان اجرایی مشاوره گرفته می‌شود و باید این ارتباط ایجاد شود. وی با بیان اینکه ضروری است با ایجاد مرکز پژوهش‌های شورای شهر و کتابخانه این مرکز ارتباطی بین متخصصان علمی و اجرایی ایجاد شود، گفت: اکنون در بافت تاریخی شیراز ۳۲ پروژه در حال اجراست و این بافت در امسال و سال آینده مسیر تحول را طی خواهد کرد و به ظرفیتی علمی، فرهنگی و گردشگری تبدیل می‌شود.
 ارائه پاسخ کارشناسی به لایحه‌ها
در ادامه این مراسم سرپرست مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز نیز در آیین افتتاح کتابخانه تخصصی این مجموعه اظهار کرد: این مرکز در مهرماه ۱۳۹۸ فعالیت خود را آغاز کرد و طی این مدت با برگزاری جلسات منظم هیئت امنا ساختار، بستر و چارت سازمانی آن تعیین شد. «عبدالجلیل شریفی» همچنین برگزاری جلسات شورای پژوهشی کارگروه‌های تخصصی و دعوت از متخصصان مدیریت شهری را تدوین‌کننده مسیر کلی و الزامات مرکز دانست و گفت: پاسخ کارشناسی به لایحه‌ها و طرح‌های اجرایی شورا وظیفه اصلی این مرکز است. او حمایت از پایان‌نامه‌ها را در مقاطع تحصیلات تکمیلی از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد و افزود: مرکز پژوهش‌ها در نظر دارد با عنایت به موقعیت ویژه قرارگیری ساختمان در مجاورت فضاهای بلااستفاده شهری، با همکاری شهرداری منطقه تاریخی و فرهنگی، بوستان و محل مطالعه‌ای برای ساکنان منطقه ایجاد کند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی