[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

بیش از ۵۰ واکسن در حال تولید است، روزنامه شیراز نوین

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تشریح اینکه کرونا یک پدیده پیچیده و مانند زلزله‌ای بود که بر تمامی بخش‌های اقتصادی، فرهنگی اثر گذاشت، گفت: در کنار این اتفاقات به نظر می‌رسد جوامع علمی توانستند به تکنولوژی‌های مهم علمی دست پیدا کنند که یکی از آنها واکسن کرونا بود که امروزه ایران نیز توانسته در جمع تولید کنندگان این واکسن قرار بگیرد.
به گزارش روابط عمومی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر عباس قادری متخصص ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست گفتمان آزاداندیشی و هم‌اندیشی با موضوع واکسن‌های کرونا که به همت دفتر نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد، به دستاوردهای محققان ایرانی در حوزه واکسن کرونا، بر لزوم بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های داخلی برای تولید این واکسن تأکید شد و اظهار داشت: برای تولید یک واکسن سال‌ها زمان نیاز بود اما با گسترش شیوع کرونا در کمتر از یک سال محققان توانستند ویروس را شناسایی کنند و بیش از ۵۰ واکسن در زمینه تولید قرار گرفت. به عقیده این استاد دانشگاه تولید واکسن کرونا در ایران بیانگر تحولات گسترده علمی است که باید با یک نگاه علمی از این فرصت استفاده شود.
قادری با بیان اینکه عده ای در فضای مجازی در حال ایجاد هراس و شایعه در امر واکسن کرونا هستند، افزود: دانشگاه باید در خط مقدم مسائل علمی در حوزه کرونا قرار بگیرد و در خصوص آنچه درمورد واکسن در دنیا می‌گذرد، در جامعه مطرح کند. این استاد تمام ایمنی‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: این واقعیت وجود دارد که برای اینکه در امر تولید واکسن کرونا بدون هیچ عوارضی بتوانیم افراد را واکسیناسیون کنیم، این مهم تا 10 سال زمان می‌برد ولی امروزه تنها راه اعتماد به واکسن‌های موجود است که باید از آن استفاده کنیم. قادری افزود: هم افزایی بین دانشمندان داخلی و جوامع بین المللی یکی دیگر از موضوعات مهمی به شمار می‌رود که باید به محققان این فرصت داده شود تا موضوعات خود را مورد بحث قرار دهند.
وی ادامه داد: باید خودمان مولد تکنولوژی در مقابله با کرونا باشیم؛ وقتی صحبت از تکنولوژی نوین می‌شود، آوردن تکنولوژی و استفاده از آن مهم است. این متخصص ایمونولوژی گفت: یک عده در فضای مجازی در حال ایجاد هراس در مردم در خصوص واکسن کرونا هستند؛ لذا دانشگاه باید در خط مقدم مسائل علمی در حوزه کرونا باشد و در خصوص آنچه در مورد واکسن در دنیا می‌گذرد، با مردم صحبت کند. وی بیان داشت: در بحث واکسن کرونا باید به سمت مدلی برویم که ارزان قیمت و قابل دسترس باشد. این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا 4 صبح را در پیشگیری از شیوع کرونا مهم  و اثرگذار اعلام کرد و گفت: این محدودیت‌ها باید همچنان تداوم داشته باشد و تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه یابد.
دکتر اورنگ ایلامی متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: در پدیده شیوع کرونا توانستیم به یافته‌های مهم علمی دست یابیم که مهم ترین آنها دستیابی به دانش‌های مهم علمی در زمینه شناسایی و عوامل‌های مختلف ویروس کرونا بود. این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأکید براینکه کرونا محکی برای سیاست گذاران و دانشمندان در ابعاد مختلف بود، افزود: پیش‌بینی می‌شود واکسنی که در کشور روی آن کار می‌شود، حدود ۷۰ درصد اثربخشی داشته باشد و دارای عوارض بخصوصی نباشد. رامین یعقوبی متخصص ویروس‌شناسی و استاد پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن تقدیر از تمام عواملی که از ابتدای کرونا تاکنون تلاش خود را برای حفظ سلامت مردم و کاهش شیوع ویروس به کار گرفتند نیز گفت: محققان از ابتدا پای کار بودند و اگر این همبستگی وجود نداشت از نظر تشخیص کرونا در این جایگاه قرار نمی‌گرفتیم. این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: محققان در حوزه تولید واکسن کرونا تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا بتوانیم در کنار سایر کشورها در خط مقدم تولید واکسن باشیم. یعقوبی بیان داشت: تولید واکسن زمان‌بر است و یک دوره چند ساله طول می‌کشد تا واکسن تولید شود و مورد اعتماد مردم قرار گیرد تا بتوانند با خیال راحت از آن استفاده کنند. متخصص اخلاق پزشکی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در ادامه گفت: یکی از بحث‌های مطرح در تولید واکسن کرونا، قابل قبول بودن فرایند واکسن و میزان اعتماد به مسئولان و تولیدکنندگان واکسن است. امید آسمانی اظهار داشت: مشارکت عمومی در تصمیم‌گیری برای استفاده از واکسن مهم است؛ زیرا اگر از این مشارکت‌ها استفاده نشود در آینده با چالش‌های جدی مواجه می‌شویم.
این متخصص اخلاق پزشکی ادامه داد: دانشمندان باید اطمینان قابل قبول اولیه و اثربخشی نسبت به محصول جدیدی که می‌خواهند بر جامعه انسانی امتحان کنند، داشته باشند. وی ادامه داد: تاکنون ۶۹ واکسن به مرحله بالینی رسیده‌اند و ۸۵ واکسن نیز در مرحله پیش بالینی قرار دارند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی