[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

وزیر خارجه کشورمان: در هر شرایطی روابط خوب با ترکیه ادامه می‌یابد، روزنامه شیراز نوین

وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: اکنون وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرا کند. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: روابط با ترکیه برای ما بسیار مهم است.
وی تأکید کرد: با رفتن دولت تروریست دونالد ترامپ امیدواریم که روابط کشورهای منطقه به حالت عادی خود بازگردد.
ظریف گفت: ما امروز به مسئله انرژی، ترانزیت، مسائل انسانی و شرکت‌هایی که با چالش‌های تجاری رو به رو هستند، پرداختیم. ما اهمیت زیادی برای شرکت‌های تجاری ترکیه ای قائل هستیم و امیدواریم که روابطمان در این زمینه گسترده تر شود.
وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: به منظور کم کردن مشکلات و رنج‌های ملت سوریه به گفت و گوهای آستانه ادامه می‌دهیم و گفت‌وگوها اکنون جای جنگ در این کشور را گرفته است.
ظریف گفت: ما با صراحت تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه را محکوم کردیم و برای آن‌ها هیچ ارزشی قائل نیستیم؛ باعث تأسف است که دولت آمریکا معتاد به تحریم شده است. این سیاست آمریکا به ضرر تمام دنیا و به ضرر خود آمریکا تمام خواهد شد.
وی گفت: برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن بررسی کردند و این توافق به تأیید شورای امنیت ملل متحد رسید. آنچه در توافق نیست، مورد توافق قرار گرفته است که در توافق نباشد و امروز نمی‌تواند آن موضوعات به توافق اضافه شود. این توافق در چهارچوب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است؛ لذا سازوکارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خود در توافق را اجرا نکند. آمریکا تصمیم گرفت که نه تنها از توافق خارج شود، بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و ما شاهد بودیم که شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه ای را هم به همین دلیل تحریم کرد.
وزیر خارجه کشورمان گفت: این اقدام در واقع نمونه بارز قانون شکنی است؛ اقداماتی که ایران کرد بر اساس توافق برای جبران اقدامات طرف آمریکایی بود و به معنی تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و از نظر استراتژیک سلاح هسته ای را قبول نداریم و آن را باعث امنیت نمی‌دانیم. معتقدیم هرچه سریع تر باید سلاح‌های هسته ای توسط همه دارندگان سلاح هسته ای نابود شود. 
ظریف گفت: این را تأکید می‌کنم که آمریکا از برجام خارج شده و تعهدات خود را نقض کرده است و اکنون هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرا کند. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا بکند و ما نفع اجرای این تعهدات را ببینیم ما هم تعهدات خود را به طور کامل اجرا می‌کنیم و این در بالاترین سطح جمهوری اسلامی توسط رهبری اعلام شده است. امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می‌کنند که ایران باید به توافق برگردد نه منطقی است و نه هیچ گاه عملی خواهد شد. منطق این است که آن طرفی که خارج شده است برگردد و ما که در داخل توافق هستیم اقدامات لازم را در آن زمان انجام دهیم.
وی در بخش دیگری از این نشست تأکید کرد: جمهوری اسلامی و ترکیه در شرایط دشوار با یکدیگر روابط بسیار خوبی داشتند و در هر شرایطی این روابط را با جدیت ادامه خواهند داد. امروز ما فرصت‌های ویژه ای برای همکاری داریم نه تنها در سوریه بلکه در منطقه قفقاز. همینطور امروز صحبت کردیم که به درخواست دوستان افغانستانی همکاری سه جانبه ایران، ترکیه و افغانستان را داشته باشیم. زمینه‌های همکاری برای ما فراوان است و ان‌شاءالله با اتخاذ یک موضع منطقی‌تر توسط آمریکا فرصت برای گسترش روابط بین ایران و ترکیه افزون تر خواهد بود و حتماً به افزایش روابط ما خواهد انجامید.
ظریف افزود: اکنون فرصت برای ما فراهم است که بتوانیم در مسیر اتصالات زمینی، انرژی و ریلی به هم کمک کنیم و من امیدوارم که علی رغم برخی ملاحظاتی که کشورها دارند، این همکاری‌ها به شکلی شدنی است و نسبت به این موضوع بسیار خوش بین هستم. من اطلاعات سفرهایم را در اختیار برادرم مولود قرار دادم و اطلاعات این سفرم را در اختیار چهار کشور قرار می‌دهم تا بتوانیم این مسیر همکاری را طی بکنیم. یک بار دیگر از مهمان نوازی شما مردم خوب ترکیه تشکر می‌کنم و نسبت به قربانیان زلزله اخیر اظهار همدردی می‌کنم.
ظریف در بخش دیگری گفت: ان‌شاءالله در آینده نزدیک اجلاس وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان را در ایران برگزار خواهیم کرد و همکاری‌های ایران و ترکیه در حوزه قفقاز حتما همکاری‌های مثمرثمر برای همه منطقه خواهد بود. پیرو حرف‌هایی که توسط رؤسای جمهور ترکیه، آذربایجان و روسیه درمورد همکاری‌های منطقه ای مطرح شده بود، من با مشورت دوستانم در ترکیه یک سفر به پنج کشور را شروع کردم و امروز خوشحالم که بعد از بازدید از چهار کشور در ترکیه هستم. در سفر به آذربایجان، روسیه، ارمنستان و گرجستان تأکید کردیم که باید گذشته به عنوان یک مسیر برای آینده و برای سازندگی به صورت مثبت مورد استفاده قرار بگیرد و آتش‌بس موجود تأیید و محکم‌تر شود.
وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: حضور شرکت‌های ترکیه در ایران برای ما بسیار مهم است و امیدواریم که این شرکت‌ها بتوانند بدون هیچ مانعی در ایران ادامه حضور داشته باشند. ما در ایران منتظر جناب آقای اردوغان هستیم و ان‌شاءالله به زودی تاریخ را قطعی خواهیم کرد؛ هم برای اجلاس همکاری‌های راهبردی و هم برای اجلاس سران روند آستانه. همکاری ما در چهارچوب آستانه باعث شده است که بتوانیم آلام مردم سوریه را کاهش بدهیم و با کمک یکدیگر و با کمک دولت فدراسیون روسیه در کمیته قانون اساسی کار را پیش ببریم؛ گرچه سرعت به اندازه ای که ما می‌خواستیم نبود اما مهم این است که امروز در سوریه صحبت جایگزین جنگ شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی