[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۶
  • دوره جدید

امام‌جمعه شیراز: ایران متناسب با رفتار آمریکا اقدام می‌کند، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: رفتار ایران بر اساس تغییرات سردمداران جدید آمریکا تعیین می‌شود و اگر در رفتار آنها تغییر مشاهده شود، واکنش ما نیز متناسب با آن خواهد بود.
به گزارش ایرنا، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز بیان کرد: بین ترامپ و بایدن تفاوت چندانی وجود ندارد و مردم ما آسیب‌هایی که از اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز خورده‌اند را هرگز فراموش نخواهند کرد.
امام جمعه شیراز افزود: به جو بایدن پیام می‌دهیم که اگر خیال می‌کند که می‌تواند این ملت را فریب دهد، باید بداند که این ملت در طول ۴۲ سال گذشته هرگز فریب نخورده است و در ادامه نیز نخواهد خورد.
دژکام ادامه داد: اگر رئیس جمهور جدید آمریکا می‌تواند به تعهدات خود عمل کند که حرف دیگری است؛ اگر می‌تواند این اقدام را انجام دهد، قطعاً رفتار ما نیز بر اساس این تغییرات، متفاوت خواهد بود و تغییر می‌کند.
وی در ادامه به روابط خارجی کشور در عرصه بین الملل اشاره کرد و گفت: تغییراتی که در آن سوی مرزهای ما انجام می‌شود، تأثیری برای ما ندارد از این جهت که ما وظیفه خود را بر اساس اعتقادات می‌دانیم و انجام خواهیم داد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: کشور ما باید نسبت به تغییرات بین المللی واکنش‌های مناسب انجام دهد و این نکته مهمی است که بر اثر واکنش‌های آنها اقدامات ما نیز تغییر خواهد کرد.
وی به اظهارات برخی که معتقدند تغییر در مراودات بین المللی وجود ندارد، اشاره کرد و این قشر را افراد ناآگاه دانست و گفت: بر اساس نوع رفتار آنها ما نیز متناسب با دستورات دینی واکنش‌های مناسبی خواهیم داشت.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه تغییرات در آمریکا در حال رصد است، گفت: ایران مقابله جانانه ای در دوران ریاست جمهوری قبلی آمریکا داشت؛ به نحوی که «ترامپ به گوشه جهنم پرتاب شد».
وی اظهار داشت: مسئولان جدید آمریکا نیز اکنون در بعضی مواقع حرف‌های ناپخته‌ای می‌زنند و باید روش‌های قبلی را که در دوران ترامپ مرسوم بوده است، تغییر دهند و در این صورت رفتار ما نیز بر اساس فرامین دینی تغییر خواهد کرد.
آیت الله دژکام تأکید کرد: ما مردمان بدعهدی نیستیم و به قراردادی که منعقد کردیم، پایبند بوده و آن را زیر پا نخواهیم گذاشت؛ بلکه سردمداران آمریکا نسبت به ایران بدعهدی کرده‌اند.
 امام جمعه شیراز در ادامه به بودجه ۱۴۰۰ نیز اشاره کرد و گفت: رهبری ۲ سال پیش فرمودند که اگر می‌خواهیم مشکلات مملکت درست شود باید ساختار بودجه تغییر پیدا کند.
وی ادامه داد: بودجه کشور باید به نحوی تنظیم شود که شرایط کنونی کشور ایجاب می‌کند و در این راستا همه باید همراهی کنند تا کشور به خوبی اداره شود و نتیجه آن در راستای منافع ملی باشد.
وی در ادامه به ایام دهه فجر پیش رو اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی در تاریخ ایران و جهان تأثیرگذار بوده، است و خواهد بود و مسیری که در دهه فجر انقلاب آغاز شد، مسیری است که هدف گذاری کرده منتهی به ظهور امام عصر(عج) شود.
وی ادامه داد: این مسیر در طول ۴۲ سال به همت مردم طی شده و برای هر روز و هر سالش مردم از خون خود مایه گذاشته و بها پرداختند تا نام و پرچم اسلام برافراشته بماند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه امنیت، آزادی و حقیقت طلبی از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری اشارات بسیار مهمی به مسیر پیش روی انقلاب دارند.
آیت الله دژکام افزود: سال ۱۴۰۰ آغاز قرن ۱۵ شمسی است و پس از طی دوران گذشته، اکنون نوبت ساختن تمدنی جهانی است و مردم ایران باید خود را برای اقدامات بزرگی آماده کنند.
وی در ادامه بیان کرد: نظام سازی اسلامی از ابتدای گام دوم انقلاب در حال انجام است و در ادامه باید دولت سازی اسلامی نیز پایه گذاری شود.
وی با تأکید بر اینکه ساختارها باید بر پایه اسلام باشد، افزود: شهر انسان محور شعار تمدن اروپایی و آمریکایی است؛ انسان محوری در غرب با انسان محوری اسلامی متفاوت است.
امام جمعه شیراز ادامه داد: انسان محوری غرب منهای خدامحوری است. درمورد شهر انسان محور باید بحث و بررسی‌های زیادی شود؛ به گونه‌ای که در رقابت بین ۲ تمدن باید فهمید که انسان محوری باید ملاک عمل باشد یا خدامحوری؟
وی اضافه کرد: درمورد ویژگی‌های شهر انسان محور باید بحث و بررسی شود؛ به نحوی که درست درک شود که شهر برای چه ساخته می‌شود؟
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه فرعون هم شهری ساخت که در جهان متمایز بود، گفت: اما شهری باید ساخت که خدایی باشد و شهری که خدایی نباشد، قطعاً به نفع انسان هم نخواهد بود. وی اظهار داشت: باید فیلسوفان اسلامی در رابطه با شهر اسلامی نظریه‌های خود را مطرح کنند و بعد بررسی‌های لازم انجام دهیم و در گام بعد، اقدام عملی شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی