[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۹
  • دوره جدید

تعامل جهانی نداریم ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با اشاره به وضعیت فعلی اقتصاد کشور گفت: اقتصاد ایران در دو سال اخیر 12 درصد کوچک شده است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در جلسه چهل و سومین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس که با حضور همتی رئیس کل بانک مرکزی و معاونین وی در شیراز برگزار شد، بیان کرد: وضعیت فعلی اقتصاد کشور حاکی از کوچک شدن اقتصاد کشور و عدم استمرار روند قبلی تولید، افزایش فقر، افت سرمایه گذاری و تجارت به عنوان مهم ترین محرک رشد اقتصادی کشور، خروج سرمایه تأمین مالی، توان سرمایه گذاری و صادرات بخش خصوصی و به حداقل رسیدن تعامل با اقتصاد جهانی است. وی افزود: عامل خارجی تحریم‌های کشور رفع شده و امید داریم کاسبان تحریم در داخل کشور نیز دست از معامله با معیشت و منافع مردم بردارند و اجازه دهند اقتصاد کشور نفسی تازه کند و مردم ایران به وضعیت اقتصادی و رفاه مناسب و درخورشان برسند.
رازقی با تأکید بر اینکه نیاز است سایه سیاست بر اقتصاد در کشور برداشته شود، اظهار داشت: بر اساس آمار رسمی منتشر شده در بحث تورم در چهل سال گذشته، کشور تنها 4 سال تورم تک رقمی داشته و کشور ایران ششمین کشور با تورم بالا در جهان است؛ به طوری که 156 کشور جهان دارای نرخ تورم کمتر از 5 درصد و 177 کشور جهان دارای نرخ تورم تک رقمی می‌باشند.
رازقی عنوان داشت: میانگین رشد منفی 6 درصدی سالانه سرمایه گذاری بخش خصوصی در دهه 90 از مهم‌ترین موارد در کشور است که باید مورد توجه قرار گیرد.
رازقی بیان کرد: عدم پاسخ گویی بانک‌های خصوصی و افشای استانی حتی مانده منابع و مصارف و به ویژه محل تخصیص مصارف را باید در عدم نظارت و بر خط نمودن آنان در مکانیزم قانونی نظارت بر بانک‌ها پیدا کرد؛ زیرا بانک مرکزی به موجب بند ب ماده 11 قانون پولی و بانکی کشور وظیفه نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را بر عهده دارد. رازقی عنوان کرد: در این زمینه با توجه به اشراف بانک مرکزی تقاضای صدور دستوری مبنی بر عضویت همه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اعم از دولتی و خصوصی در شورای هماهنگی بانک‌ها در استان‌ها و تفویض اهرم نظارتی به استانداران کشور را داریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی