[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۹
  • دوره جدید

محدودیت‌های کرونایی با موج چهارم ، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهوری با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم درباره آغاز موج چهارم کرونا در کشور هشدار داد و گفت: خدای ناکرده اگر در بهمن و اسفند خوب مراعات نکنیم با محدودیت‌هایی مواجه خواهیم شد.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری صبح دیروز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه «امروز پنجاه و پنجمین جلسه ستاد ملی است»، اظهار کرد: در جریان شیوع ویروس کرونا در کشور در کنار ویروس، مسئله کسب و کار، زندگی مردم و آموزش فرزندان نیر تحت تأثیر قرار گرفت.
وی با تأکید بر اینکه کرونا یک بیماری عادی نبود و در مسیر مقابله با کرونا ما تنها بودیم و کسی به ما کمکی نکرد، گفت: خسارات بزرگی به ما وارد شد، اما مردم تحمل کردند و ما هم آنها را یاری کردیم.
رئیس جمهوری با هشدار درباره احتمال شیوع موج چهارم کرونا در کشور خاطرنشان کرد: همه اصرار ما این است که در این دو ماه کاری کنیم که موج چهارم ایجاد نشود؛ چراکه اگر خدای ناکرده وارد موج چهارم شویم ناچاریم محدودیت‌ها را مجدداً اعمال کنیم.
روحانی با تقدیر از کادر درمان کشور اظهار کرد: کادر درمان از روز نخست در این مسیر بزرگ ایستادگی کرد و تقریباً ما همپای دنیا پیش آمده‌ایم که این به دلیل آن است که کادر درمان و همه بخش‌های مرتبط در صحنه حضور داشتند و این کار بزرگ صورت گرفت.
وی با بیان اینکه از طریق فضای مجازی نگذاشتیم آموزش در حوزه آموزش، تعطیل شود، افزود: از همه آنهایی که در زمینه فضای مجازی تلاش کردند تشکر می‌کنم.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: اوایل سال ۹۳ مصوباتی در حوزه زیرساخت‌ها داشتیم و از آن زمان کار عظیمی آغاز شد و امروز می‌بینیم که بار عظیمی از خدمات اجتماعی و کسب و کار مردم بر دوش فضای مجازی است. گرچه امروز در حوزه تحقیقات گروه محدودیت‌هایی داریم و تحریم‌ها تأثیراتی داشته است، اما ما در این زمینه گام‌هایی برداشتیم.
روحانی با اشاره به ورود کشور به حوزه ساخت واکسن کرونا گفت: امروز در زمینه تولید واکسن ورود کردیم و گام‌های اولیه را برداشتیم و مسئولان مربوطه معتقدند تا سال آینده به واکسن می‌رسیم.
وی با تأکید بر اینکه در زمینه مقابله با کرونا ما با دنیا تفاوتی اساسی داریم، اظهار کرد: اگر آنها می‌گویند توانستند با کرونا مقابله کنند ما ادعای بیشتری داریم؛ ما در تحریم و فشار این کار را کردیم؛ چرا که ما برای مقابله با کرونا درخواست وام از بانک جهانی کردیم اما آمریکا جلوی این کار را گرفت. اگر شرکت‌های دانش بنیان و توان داخلی نبود بدانید حتی دستکش و گان در اختیار ما قرار نمی‌گرفت.
رئیس جمهوری گفت: زیرساخت دیجیتال در برخی کشورهای پیشرفته کمک بسیاری کرد و ما هم در حد خودمان توانستیم در این زمینه دستاوردهایی داشته باشیم. در روزهای نخست دولت یازدهم ضریب نفوذ زیرساخت دیجیتال در کشور نصف برخی کشورهای منطقه و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد بود، اما امروز تقریباً ۸۰میلیون نفر در کشور از فضای مجازی استفاده می‌کنند.
روحانی خاطر نشان کرد: در مجموع با کمک بخش‌های مختلف از جمله نیروهای مسلح، صدا و سیما و نیروی انتظامی گام‌های بسیار بزرگی را برداشتیم که قابل افتخار است.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه امروز شرایط خوبی داریم اما نباید مغرور شویم، اظهار کرد: این شرایط نسبت به اروپا و آمریکا بسیار افتخارآمیز و امیدوارکننده است، اما نباید شرایط عادی انگاری شود؛ ممکن است مقداری بی احتیاطی موجب شیوع موج چهارم کرونا در کشور شود.
رئیس جمهوری با اشاره به ارائه گزارشی درباره میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم در جلسه دیروز ستاد ملی کرونا گفت: امروز اعلام شد که در رعایت پروتکل‌ها به ۸۰ درصد رسیدیم که کم است؛ خدای ناکرده اگر در بهمن و اسفند خوب مراعات نکنیم، با محدودیت‌هایی مواجه خواهیم شد.
روحانی با بیان اینکه رفت و آمد خانوادگی و صله ارحام در کشور ما به دلیل نوع فرهنگ بیشتر از سایر کشور‌هاست، تأکید کرد: امروز مجبوریم به مردم بگوییم که سبک زندگی خود را تغییر دهند و از این منظر مردم در فشار روحی و روانی بزرگی قرار دارند که با مراعات این شرایط مقداری سهل تر می‌شود و در عید اوضاع بهتری خواهیم داشت. وی خاطرنشان کرد: امروز مصوباتی درباره چهارچوب فعالیت کسب و کارهای شب عید داشتیم. همچنین مصوبه‌ای درباره ویژگی‌های واکسن اعم از تولید داخلی و خارجی داشتیم که از فردا ابلاغ می‌شود؛ ان شاءالله در این چهارچوب برای خرید واکسن و حمایت از تولید واکسن داخلی تلاش خواهیم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی