[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۹
  • دوره جدید

موضوع زندان‌نداشتن مهریه بالای ۵ سکه هنوز قطعی نیست، روزنامه شیراز نوین

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در واکنش به خبر زندانی نداشتن مهریه بیش از ۵ سکه عنوان کرد: این موضوع هنوز قطعی نیست و در کمیسیون در حال بررسی آن هستیم.
حسن نوروزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به مشکلاتی که مهریه‌های سنگین برای جوانان ایجاد کرده است، گفت: ابتدا باید این موضوع تعریف شود که مهریه چیست و چه معنایی دارد؟ زوج و زوجه قصد دارند با یکدیگر ازدواج کنند، حال مهریه در این میان چه نقشی دارد؟ مهریه یک چشم روشنی است که برای گرم شدن زندگی مشترک از سوی زوج به زوجه هدیه داده می‌شود.
وی افزود: عده ای گمان کردند که ازدواج یک نوع برده داری است؛ یعنی زوجه برده زوج است و زوج به وسیله ۵۰۰ یا هزار سکه زوجه را می‌خرد؛ یعنی موضوع مهریه یک حالت خرید و فروش پیدا کرده است؛ دلیل این موضوع این است که دادگاه‌ها را پشتوانه طلبکاری زوجه از زوج قرار دادند؛ یعنی یک موضوعی که معنای چشم روشنی داشته است را به مهریه عندالاستطاعه تبدیل کردند و وسیله نقد کردن آن را دادگاه‌ها قرار دادند.
نوروزی ادامه داد: پس از اینکه متوجه شدند اقدامی اشتباه انجام دادند موضوع ۱۱۰ سکه را مبنا قرار دادند؛ البته در آن زمان قیمت هر سکه ۵۰هزار تومان بود، اما امروز قیمت و ارزش سکه شرایط متفاوتی دارد.
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان عنوان کرد: ما معتقدیم که زندان در موضوع مهریه هیچ مبنای شرعی ندارد؛ مهریه باید نقد پرداخت شود. هنگامی که افراد می‌گویند مهریه عندالاستطاعه، ‌تضمین کننده باید خود خانواده‌ها باشند و مرجع رسیدگی کننده این موضوع هم شورای حل اختلاف باشد؛ چراکه دادگاه و حکم زندان برای چنین موضوعی معنا ندارد؛ مگر اینکه مناعت فرد ثابت شود.
وی در پایان اضافه کرد: ۵۰۰ یا هزار سکه مهریه کردن و زندان‌ها را پر از زندانی کنیم و آبروی نظام را با این کار دچار خدشه کنیم، معنایی ندارد. موضوع پنج سکه هم هنوز قطعی نشده و در کمیسیون در حال بررسی آن هستیم. فرد می‌تواند به هر میزان که بخواهد سکه مهر کند؛ البته به شرط اینکه هر دو طرف به لحاظ مالی هم کفو باشند. ولی برای فردی که به تازگی از سربازی آمده و شرایط مالی مساعدی ندارد، هزار سکه معنایی ندارد. مبنای ما این است که به چنین مباحثی در امر فرهنگ سازی توجه شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی