[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

راه های طبیعی برای تحریک هورمون های شادی، روزنامه شیراز نوین

هورمون شادی، همان عامل اصلی درونی بدن که با فعال شدنش حال ما را خوب می کند می تواند با روش هایی بسیار ساده و باورنکردنی تحریک شده و ایجاد خوشحالی کند.
به گزارش نمناک، همه احساسات انسان مثل صلح، لذت، سوگواری یا عصبانیت با هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی کنترل می شود، حتماً مشتاقید بدانید که انتقال دهنده های عصبی چه هستند؟
انتقال دهنده های عصبی ماده شیمیایی مغز هستند که اطلاعات را بین مغز و بدن انتقال می‌دهند و توانایی انتقال پیام بین نورون و سلول های عصبی را ایجاد کرده و در نتیجه احساسات مانند ترس، لذت، عصبانیت و درد را درگیرمی کنند. هورمون ها احساسات و عوامل مرتبط با شیوه زندگی انسان ها را تحت تأثیر قرار می دهند و هورمون هایی که در بدن ما آزاد می شوند، ممکن است در درون ما احساس خوب یا احساس بد ایجاد نمایند. در ادامه این بخش از نمناک به معرفی چند هورمون شادی آور می پردازیم که به انسان کمک می کند تا از زندگی لذت ببرد. 
هورمون های شادی آور کدامند؟
هورمون های زیر در ایجاد شادی و دور کردن استرس تأثیرگذارند:
*دوپامین، هورمونی لذت بخش
دوپامین هورمونی است که از سلول های مغز و نخاع ترشح می‌شود و انسان را از لحاظ ذهنی هوشیار نگه داشته و باعث می‌شود انسان با دیدن منظره یا صحنه ای خوشایند احساس لذت نماید. عدم تمرکز، عدم توجه، بدخوابی، تنبلی و بدخلقی از اثرات کمبود این هورمون است.
برای افزایش سطح دوپامین در طول روز به میزان زیاد قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا نخورید و قبل از خواب از دمنوش بادرنجبویه برای آرامش استفاده کنید. همچنین با مصرف غذاهای سرشار از پروتئین و خوردن میوه هایی مثل موز و قرار گرفتن منظم در معرض نور خورشید سطح دوپامین در بدن را افزایش دهید.
*اکسی توسین، هورمون عشق
این هورمون به نام هورمون عشق شناخته می شود و مستقیم با اعتماد و صداقت انسان ها مرتبط است و باعث رشد و وفاداری می شود. اکسی توسین در هیپوتالاموس ساخته شده و بعد به غده هیپوفیز منتقل می شود. این هورمون سبب افزایش عشق و دوستی بین خانواده و زوجین و فرزندان می شود و تعاملات اجتماعی را افزایش می دهد. هورمون اکسی توسین در بدن زنان در دوران بارداری و شیردهی ترشح شده و باعث ارتباط عمیق تر آنها با نوزادشان می شود. 
اکسی توسین سبب کاهش استرس می شود و حامی قلب در مقابل انواع استرس هاست. برای افزایش سطح اکسی توسین، کمک به هم نوع، وقت گذرانی با دوستان و اعضای خانواده و ماساژ تأثیر گذار است. 
*سروتونین، هورمون شادی
سروتونین هورمونی است که از هیپوتالاموس ترشح شده و معروف به هورمون شادی است. این هورمون مسوول انتقال اطلاعات در مغز است و سبب افزایش کیفیت خواب شده و اثر آرامبخشی دارد.
این هورمون که سبب می شود احساس شادی کنید، سبب تنظیم خلق و خو، پیشگیری از افسردگی، تنظیم فشارخون و تنظیم چرخه قاعدگی در زنان می شود. در صورت کمبود این هورمون شما دچار بی خوابی، اختلالات خلق و خو، احساس غم، افسردگی، رفتار پرخاشگرانه و اختلالات خوردن می شوید. انجام ورزش روزانه، مصرف غذاهای غنی از کربوهیدرات و ویتامین ب، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و خواب کافی سبب افزایش سطح سروتونین می شود. 
*اندورفین، آرامبخشی طبیعی
اندروفین هورمونی است که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می شود و شادی را بالا و استرس و درد را کنترل و از اضطراب جلوگیری و به عنوان آرامبخش عمل می کند. این هورمون مانند یک مسکن طبیعی عمل کرده و سبب کاهش درد شده و کمک می کند احساس مثبتی به زندگی داشته باشید. عرق کردن نیز به آزادشدن این هورمون کمک می کند، پس برای افزایش این هورمون در بدن کارهایی که سبب عرق کردن شما و شل شدن عضلات می شود مانند ورزش و استفاده از حمام بخار و سونا را انجام دهید تا استرس از شما دور شود. مصرف غذاهای تند باعث آزاد شدن اندروفین در بدن می شود، پس این غذاها را مصرف کنید. 
*استروژن، ضد استرس
این هورمون جنسی زنانه ترشح شده از غدد جنسی، خلق و خوی فرد را ثابت نگه داشته و مانع استرس محسوب می شود. برای افزایش استروژن سیگار نکشید و ورزش شدید انجام ندهید و از مواد غذایی سرشار از ویتامین استفاده کنید.
*پروژسترون، ضد اضطراب
این هورمون مانع اضطراب، تحریک پذیری و نوسانات خلق و خو در افراد شده و در میزان و کیفیت خواب مؤثر است. سطح پروژسترون در زنان، بعد از دوران یائسگی و بعد از 35 یا 40 سالگی کاهش می یابد. برای متعادل نگه داشتن سطح این هورمون خودمراقبتی و رژیم غذایی درست مؤثر است. 
*چند راه برای افزایش هورمون شادی
برای افزایش هورمون‌های شادی کارهای زیر را انجام دهید:
-تحریک هورمون شادی با انجام فعالیت های فیزیکی
-تحریک هورمون شادی با لذت بردن از نور آفتاب
-تحریک هورمون شادی با مصرف مواد غذایی
-تحریک هورمون شادی با لذت بردن از بوها 
-تحریک هورمون شادی با گریه کردن!
-خنده روش مستقیم برای  تحریک هورمون شادی
-فعال شدن هورمون شادی با گوش کردن به موسیقی
-تمرین سپاسگزاری برای افزایش هورمون شادی

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی