[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۸
  • دوره جدید

حضور طالبان در ایران در چهارچوب سیاست‌ها بود، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به حضور طالبان در افغانستان گفت: طالبان بخشی از واقعیت امروز افغانستان است؛ اما همه آینده افغانستان نیست.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه به مناسبت آغاز دهه فجر و چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در گفت ‌و گویی با برنامه سعادت آباد رادیو تهران به ابعاد مختلف سیاست خارجی ایران پرداخت.
سخنگوی وزارت امور خارجه در توضیح ارزیابی سیاست خارجه جمهوری اسلامی در بستر انقلاب اسلامی و قانون اساسی اظهار داشت: ارزیابی تمامی ابعاد سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران در طی بیش از چهار دهه گذشته هم سهل و هم ممتنع است. سهل است از آن رو که چراغ‌های پیش روی ما در انقلاب بر مردم روشن شد و ما هم همین مسیر را طی کردیم و سخت است به جهت اینکه در این فرصت اندک شاید نتوان به ابعاد مختلف آن پرداخت.
سخنگوی وزارت امور خارجه در توضیح سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران و برخی واکنش‌های داخلی و مقامات افغان نسبت به این سفر گفت: چند نکته درباره این سفر وجود دارد. این سفر با اطلاع دولت مستقر افغانستان صورت گرفته است. طالبان با دولت فعلی افغانستان در جهت برقراری صلح در این کشور در حال مذاکره است. اگرچه این گروه در کشورهایی مثل قطر و پاکستان دفتر سیاسی دارد اما همه طرف‌های افغان می‌دانند که طالبان بخشی از واقعیت امروز افغانستان است و موضع ایران هم تداوم دار است، مبنی بر اینکه دولت فعلی افغانستان تنها طرف مذاکرات صلح برای افغانستان است. ایران تنها کشوری است که از جمهوری اسلامی افغانستان و قانون اساسی فعلی آن حمایت می‌کند. در تمامی روزهایی که آمریکایی‌ها با طالبان پشت سر دولت فعلی مذاکره می‌کردند، ایران تنها طرفی بود که از حضور جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات حمایت کرد. حضور گروه طالبان در ایران هم در چهارچوب سیاست‌های فعلی ما برای به رسمیت شناختن و کار با دولت فعلی افغانستان است و همه طرف‌ها هم بدانند طالبان اگرچه بخشی از واقعیت‌های افغانستان است اما همه آینده افغانستان نیست.
وی در توضیح تأثیر طالبان بر آینده افغانستان اظهار داشت: طالبان به عنوان یک گروه که بسیاری از سرزمین‌های افغانستان را در دست دارد و با دولت فعلی این کشور مذاکرات رسمی داشته و فعالیت‌های مختلف دارد نمی‌تواند نادیده گرفته شود. با پاک کردن صورت مسئله، آن مسئله پاک نمی‌شود. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با قدمت بالا وظیفه دارد گفت‌وگوهای بین الافغانی را تسهیل کند و هرآنچه دولت و ملت افغانستان و گروه‌های مختلف مثل طالبان با آن توافق کنند مورد احترام دولت ایران خواهد بود.
خطیب زاده در پاسخ به اینکه آیا سیاست خارجی کشور ما با تغییر دولت‌ها تغییر می‌کند یا خیر، اظهار داشت: مقام معظم رهبری تعابیری همچون شجاع و غیور را درباره وزیر امور خارجه به کار بردند و مفهومی پشت این تعابیر قرار دارد. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجه یک نظام است و وزارت امور خارجه یک دستگاه حاکمیتی است. البته دولت‌ها با برنامه‌های مختلفی در خصوص به ثمر نشاندن اهداف عالی نظام وارد عرصه می‌شوند.
وی با تأکید بر اینکه باید بر اساس آمار صحبت کرد، گفت: آمار سفرهای ما به منطقه، مراودات، کمیسیون‌های مشترک و حجم تجارت با همسایگان، کشورهای منطقه و کشورهای آمریکای لاتین بسیار فراتر از اروپاست. مذاکره برجام با آمریکا و اروپا به علاوه چین و روسیه نباید موجب فراموشی ما از حضور در منطقه شود. ما بر اساس شناخت از ژئوپلیتیک و ژئواکونومی خود تصمیم می‌گیریم. در تحریم‌های حداکثری بیشترین مراودات ما با افغانستان، عراق و همسایگان شمالی و جنوبی ما در فلات ایران بوده است. امروز تاجران و بازرگانان ما بیشترین روابط را با کشورهای همسایه دارند. اولویت سیاست ما رعایت حسن همسایگی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی