[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

خاک پارس در مناقصه قاچاق، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
m_atashabparvar@yahoo.com 
بارها به شکل‌های مختلفی چه از سوی رسانه‌ها و چه مسئولان به موضوع قاچاق خاک ایران به کشورهای همسایه پرداخته شده است. مشکلی که تا به امروز همچنان ادامه دارد و لاینحل باقی مانده و گویا انگیزه مشتریان این بازار غیر قانونی هر چه که باشد سود و منفعت خوبی را برای قاچاقچیان به همراه داشته که در نتیجه آن، این تجارت تا به امروز همچنان به قوت خود باقی است. 
در کنار تمام دلایلی که برای قاچاق خاک مطرح شده یکی از نظریه ها این است که این خاک‌ها برای استفاده کشاورزی در کشورهای مقصد هستند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرده صادرات خاک به شکل قانونی و در اندازه‌ای محدود وجود داشته است. در این میان مهم ترین مسئله آن است که برداشت و قاچاق خاک حاصلخیز در آینده چه تبعاتی به همراه خواهد داشت. 
به نظر می رسد قاچاق خاک فارس نیز چندان مسئله‌ای دور از انتظار نیست. علاوه بر اینکه نماینده مردم شیراز در مجلس چندی پیش به آن اشاره کرده، پیش از این نیز سخنان جسته و گریخته‌ای از سوی برخی دیگر از مسئولان استان درباره قاچاق خاک فارس وجود داشته است. 
شاید مسئله قاچاق خاک استان فارس حقیقتی است که تا به امروز به شکل رسمی و قانونی مورد بررسی قرار نگرفته تا از ادامه فعالیت افراد متخلف در این حوزه خودداری شود یا حداقل در این خصوص آگاهی‌رسانی عمومی انجام نشده است. 
علی اکبری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، طی سخنانی گفت: بر اساس گزارش‌های واصله با معضل قاچاق خاک در استان فارس و جزیره هرمز رو به رو هستیم که در این زمینه با تذکر شفاهی و ملاقات با مسئولان محیط زیست خواستار رسیدگی به این موضوع شدیم اما هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. این در حالی است که خاک عنصری ارزشمند بوده و قاچاق آن تهدید بزرگی برای کشور محسوب می‌شود. وی ادامه داد: انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست با اتخاذ تدابیر ویژه و استفاده از اهرم‌های قانونی، از فروش و قاچاق خاک استان فارس و جزیره هرمز جلوگیری کند.
این نماینده مجلس در گفت‌وگو با «شیرازنوین» در پاسخ به اینکه احتمال وجود قاچاق خاک در فارس از کجا منشأ می‌گیرد، بیان کرد: همواره اظهار نظرها و گمان هایی در خصوص قاچاق خاک در استان وجود داشته و همچنین کلیپی در شبکه های مجازی دست به دست می شود که بیانگر این موضوع است.
اکبری ادامه داد: ما در حد یادآوری این موضوع را به مسئولان محیط زیست گوشزد کرده ایم تا این موضوع بررسی شود؛ ولی هنوز گزارش رسمی در خصوص قاچاق خاک در فارس ارائه نشده است. 
وی اظهار داشت: خاک جزو منابع پایه است که وظیفه اصلی و ذاتی محیط زیست مدیریت و نظارت بر این منابع است به همین دلیل باید پیگیری هایی در این خصوص انجام شود. 
از سوی دیگر سرپرست محیط زیست فارس در گفت و گو با «شیراز نوین» بیان کرد: قاچاق خاک بیشتر در استان هایی که به دریا وصل هستند و اسکله دارند انجام می شود و به همین دلیل با توجه به مشکل بودن حمل خاک از استان به سمت بنادر قاچاق خاک از فارس چندان محتمل نیست. 
نبی الله مرادی با بیان اینکه اطلاعی از قاچاق خاک در فارس در دست نیست، گفت: کنترل مرزها و مبارزه با قاچاق به طور مستقیم از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست نیست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی