[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۵
  • دوره جدید

دلیل کودکی که والدینش را می‌زند و برخورد مناسب با او، روزنامه شیراز نوین

راه حل؛ وقتی کودک شما را می زند چه باید کنید؟
یکی از سخت ترین وظایفی که والدین می توانند با آن رو به رو شوند پاسخگویی به پرخاشگری یا بدرفتاری فرزندشان است. از کوره در رفتن طبیعی است. از یک طرف محافظت از کودک به طور غریزی وظیفه والدین است و این والدین هستند که باید عصبانیت، ناامیدی و خشم کودک را کنترل کنند. بعضی روزها ممکن است نسبت به روزهای دیگر احساس قدرت بیشتری داشته باشید و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید در لحظه چه کنید. در ادامه بخش سبک زندگی نمناک نکاتی ذکر شده اند که می توانند کمک کننده باشند:
1.آرامش خود را حفظ کنید:
در اولین قدم بعد از اینکه کودک شما را کتک زد، آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید با کودک به درستی برخورد کنید.
2.محیط را با جدیت و بدون پرخاش ترک کنید:
اولین راهکار مقابله با این رفتار کودک ترک کردن محیط با جدیت و بدون پرخاش توسط والدین است. بعد از ترک محیط به آرامی بگویید تا زمانی که اینطور رفتار می کند، خواسته اش را اجابت نمی‌کنید.
3. به کودک خود رفتار مناسب را آموزش دهید:
زمانی که کودکان نمی توانند خشم خود را کنترل نمایند شروع به کتک زدن می کنند، پس به کودک خود آموزش دهید که زمانی‌که ناراحت و یا عصبی است چگونه خشمش را کنترل کند. مثلاً با روشن و خاموش نمودن شمع به او تنفس عمیق را آموزش دهید و به او بگویید وقتی عصبانی هستی این کار را انجام بده.
4.محتوای ابزار سرگرمی فرزندتان را بررسی کنید:
کودکان رفتار خشونت آمیز را از بازی ها و رفتار دیگران تقلید می کنند، پس محتوای فیلم، بازی، داستان و ... را مورد توجه قرار دهید. نباید در قصه ها و نمایش های شما و اطرافیان از خشم و کتک کاری استفاده شود.
5. به کودک طریقه بیان احساسات را یاد دهید:
کودکی که پرخاشگری و اقدام به کتک زدن می کند احتمالاً نتوانسته احساس ناشی از نرسیدن به خواسته اش را ابراز کند و هیجانات درونی خود را تخلیه کند. والدین باید به کودک خود یاد دهند که در این مواقع احساسش را بیان کند تا احساس بهتری داشته باشد. به عنوان والد با کتاب خواندن و یا بازی این آموزش را به کودک خود بدهید.
6. مرزهای تان را مشخص و اعلام کنید:
اطمینان حاصل کنید که کودک شما مرزهای جسمی و عاطفی شما را درک می کند. شاید لازم باشد به وضوح با او صحبت کنید. به او بگویید که اگر از مرزها عبور کند پیام متفاوتی را دریافت خواهد کرد. با کلمات خود یک‌سری از مرزها را مشخص و اعلام کنید و مطمئن شوید که عمل و رفتار شما یکی باشد.
7. به او توضیح دهید که نتیجه رفتار خشن چیست:
به کودک با آرامش توضیح دهید که اگر به شما ضربه بزند یا چیزی را به دیگری پرت کند، از لحاظ فیزیکی و جسمی به آن ها آسیب وارد می شود، در نتیجه این یک نوع خشونت است. درست است که آنها را دوست دارید اما باید ادب را به آن ها آموزش دهید تا آن ها هم بتوانند کنترل رفتار خود را داشته باشند. از طرفی خودتان هم باید به حرف هایی که می‌زنید عمل کنید. اگر نمی‌توانید به راحتی خودتان عمل کنید، بهتر است که اصلاً به او تذکر ندهید زیرا نتیجه عکس می گیرید.
به او نشان دهید با کسانی که به شما توهین می کنند کاری ندارید و ارتباط خود را با آن ها قطع می کنید. مثلاً اگر دوستتان از لحاظ جسمی به شما صدمه زده است، نباید با او ارتباط برقرار کنید. در نتیجه کودک شما متوجه می شود که نباید این کارها را انجام دهد و در نهایت احساسات کودک را تأیید کنید.
8. از امر و نهی کردن زیاد بپرهیزید:
سختگیری و امر و نهی کردن زیاد کودک را عصبی و خشمگین می کند پس تکلف ها و محدودیت های اضافی را حذف کنید و تا جایی که کودک به خود و دیگران آسیبی نمی رساند، بگذارید بازی و شادی کند.
9. حسادت کودک را تحریک نکنید:
با رفتار خود موجب خشم کودک نشوید، حسادت کودک را تحریک نکنید و رفتارهایی انجام ندهید که کودکتان بیشترعصبانی شود، مثلاً بعد از اینکه کودکتان شما را زد، هرگز به کودک دیگری توجه نکرده و حسادت او را از این طریق تحریک نکنید.
10. خواسته او را برآورده نکنید:
اگر خواسته کودک را بعد از گریه کردن و کتک زدنش برآورده کنید، کودک مطمئن ترین راه را برای رسیدن به خواسته اش در مواقع دیگر هم انتخاب می کند، پس در این زمان به خواسته کودک توجه نکنید و به محض بروز رفتار مطلوب از خودش به او توجه کنید.
11. الگوی خوبی باشید:
اگر کودک ببیند که شما او یا هر کودک دیگری را می زنید، به طور ناخودآگاه خشونت را یاد می گیرد و یک روش خوب تلقی می کند، بنابراین برای فرزند خود الگوی خوبی باشید.
12. یک گفت و گوی صمیمانه با فرزندتان داشته باشید:
برای کاهش رفتارهای ناشایست کودک از جمله کتک زدن والدین یک گفت و گوی صمیمانه با فرزندتان درباره آسیب های رفتارش و ابراز نگرانی و ناراحتی شما از این کار ناپسند داشته باشید و از تنبیه و تشویق برای کاهش این رفتار استفاده کنید.
13. روش های انصراف توجه را امتحان کنید:
ذهن کودک را با روش های انصراف توجه مانند بازی، نشان دادن وسایل جذاب از نظر او و... از رفتارهای تهاجمی به امور خوشایند جلب کنید.
14. قرار گرفتن کودک در معرض پرخاشگری را محدود کنید:
شما باید فرزندان خود را در کمترین حد ممکن در معرض خشونت و پرخاشگری قرار دهید. حتی او را برای تماشای کاریکاتورها ، انیمیشن و فیلم هایی که رفتار پرخاشگرانه را به تصویر می کشند محدود کنید.
15. از متخصص کمک بگیرید:
اگر با انجام روش های بالا باز هم مشکل ادامه داشت به طور حضوری از روان شناس بالینی کودک کمک بگیرید.
راه برقراری ارتباط سالم شما با فرزندتان کمی زمان می برد و هیچ راه میانبری وجود ندارد، بنابراین از نکات فوق در این راه استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی