[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

ورزش های رزمی در اولویت های بخش همگانی طرح آمایش قرار می گیرد، روزنامه شیراز نوین

      میثم محجوبی - شیراز نوین
 مجمع سالیانه هیأت ورزش های رزمی استان فارس، دیروز برگزار شد.در این جلسه که رئیس فدراسیون، مدیرکل ورزش و جوانان و هیأت رئیسه و اعضای مجمع هیأت ورزش‌های رزمی فارس حضور داشتند، مسایل مختلف این هیأت مورد بررسی قرار گرفت.
عباس حاجی زاده دراین مجمع دقایقی به صحبت با حاضران پرداخت. او ابتدا خطاب به رئیس فدراسیون گفت: ما در استان فارس، اولویت برنامه راهبردی مان را بر مبنای طرح آمایشی آماده کرده ایم که در آن، 17 هیأت را دربُعد قهرمانی در اولویت قرار داده ایم.  یعنی بر اساس بازی های پارالمپیک و المپیک این اولویت ها مشخص شده و یک سری هیأت ها هم در بُعد همگانی در این طرح آمایش پیش بینی شده اند. این ها همه در راستای ابلاغ قانون وزارت ورزش که پس از 49 سال به روز رسانی شد، توسط همکاران من در حوزه ورزش و در گروه قهرمانی و همگانی آماده شد و استارت اجرای آن از سال 1400 اجرایی خواهد شد.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس افزود : ما در این طرح به سمتی رفته ایم که خانه های تخصصی یا اماکن تخصصی در رشته‌های مختلف با توجه به اولویت هایشان، چه در بحث همگانی و چه در بحث قهرمانی، پیش بینی شوند. بله ممکن است سرانه استان نسبت به سرانه کشور پایین تر باشد ولی شاید ما کمتر نگاه تخصصی به رشته هایمان کرده باشیم. سالن‌های ویژه رزمی ما در سطح استان، تعداد اندکی هستند و نیاز است که در این زمینه ورود کنیم به حوزه زیرساخت ها و سعی کنیم خانه های تخصصی در رشته های رزمی مثل تکواندو، ووشو، کاراته و رشته های مختلف دیگر.  شاید هم با هزینه کمتری بتوانیم یک سالن چند منظوره بسازیم اما سالن های تخصصی ویژه رزمی با زیربنای حدود 500 متر با نصف یا یک سوم می‌شود راه اندازی کرد و بهره وری بیشتری هم از آن انجام داد. با این رویکرد، طرح آمایش ما آماده شده در حوزه زیرساخت ها.
حاجی زاده گفت: در حوزه قهرمانی، آن هیأت هایی که در اولویت هستند مشخص شده اند و در بخش همگانی هم با رویکرد همگانی دیده شده که ما اولویت بندی می کنیم که دسترسی مردم به آن فضاها بیشتر شود، به خصوص در کلانشهرها این امر مهمتر است و امیدواریم بتوانیم این طرح را عملیاتی کنیم. طرح آمایش نیاز به یک تفکر راهبردی و استراتژیک دارد که ما داریم در این یکی دوماه اخیر بیش از پیش روی آن کار می کنیم تا از ابتدای سال آینده هم در بخش زیرساخت ها و هم در بخش نرم افزاری، اقدامات بهتری انجام دهیم.
متولی ورزش فارس در خصوص رشته ورزش های رزمی نیز گفت : شاید این هیأت جزو هیأت های اولویت دار ما در بخش همگانی قرار نگرفته، اما در اولویت های بخش همگانی قرار می‌گیرد، چون اعتقاد داریم که این هیأت می تواند با کمترین زیرساخت، بهترین بهره وری را داشته باشد، یعنی تعداد سبک‌هایی که در استان در رشته ورزش های رزمی فعالیت دارند، حدود 40 سبک است و آقای اوجی رئیس هیأت هم به من گزارش داده که این سبک ها می توانند مردم را با علاقه‌های مختلف و استعدادهای مختلف، به سمت ورزش رزمی سوق دهد و کمک کند تا انشاالله ما هم ورزش همگانی را توسعه دهیم و در بخش قهرمانی نیز، رشته های رزمی در اولویت بعدی ما قرار بگیرند.
وی افزود: در خصوص این موضوع با جدیت برخورد می کنیم و از رئیس هیأت انجمن ورزش های رزمی فارس می خواهیم با افرادی که با تبلیغ این سبک ها سعی در فریب مردم و دادن گواهی های جعلی دارند برخورد لازم را داشته باشند و ما نیز تمام و کمال از هیأت استان پشتیبانی می‌کنیم. حاجی زاده تصریح کرد: در حال حاضر ۴۰ سبک مجاز رشته های رزمی در استان فارس مشغول به فعالیت هستند که می تواند مردم را با علاقه و استعدادهای مختلف به سمت ورزش رزمی سوق دهد و به ما در توسعه ورزش همگانی و قهرمانی کمک شایانی کند.
مدیر کل اداره ورزش و جوانان استان فارس، ادامه داد: امروز هشت طرح تخصصی ورزشی من جمله خانه رزمی به همت سپاه فجر افتتاح می شود که این موضوع تنها در راستای تعامل با دستگاه ها و هدایت آن ها به سمت کارهای تخصصی در امر ورزش بوده که پیش از این در شهرداری و آموزش و پرورش نیز محقق شده و اگر حمایت دستگاه ها همیشگی باشد و چرخ دنده های ورزش با هم بچرخد شاهد آینده ای بهتر برای توسعه ورزش در ایران خواهیم بود.
عباس حاجی زاده در پایان گفت : بحث فرهنگی هم برای ما اهمیت زیادی دارد و در این حوزه هم ورود کرده ایم و برنامه‌های مختلفی را پیش بینی کرده ایم تا آنها را به انجام برسانیم.
همچنین یوسف بهتری، رئیس فدراسیون ورزش های رزمی نیز ضمن تشکر از زحمات اداره کل ورزش و جوانان فارس و هیأت ورزش های رزمی استان اظهار داشت: در استان فارس، رشته ورزش های رزمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از نظر بُعد همگانی که ورزشکاران خیلی زیادی را تحت پوشش قرار داده و  از نظر بیمه شده های ورزشی، یکی از چند هیأت برتر استانی هستند. جا دارد همین جا از برادر عزیزم جناب آقای اوجی تشکر کنم و همینطور از رؤسای هیأت های گذشته، اما در این یک سالی که در خدمت فدراسیون هستم، زحمات آقای اوجی در خور تقدیر و تشکر بوده است.
بهتری در ادامه گزارشی درباره مدیریت یک سال اخیر خود در فدراسیون ارایه کرد و گفت:متأسفانه از ابتدای تشکیل تیم مدیریتی جدید فدراسیون، با شیوع ویروس منحوس کرونا مواجه شدیم و این باعث شد تا دامنه حرکت ما در فدراسیون کم شود. مسابقات قهرمانی کشور را نتوانستیم برگزار کنیم، اعزام هایمان را نتوانستیم داشته باشیم، برگزاری اردوها با مشکل مواجه شد و لیگ را هم نتوانستیم برگزار کنیم، با وجود اینکه حساسیت زیادی روی برگزاری لیگ در تمامی انجمن ها داشتیم. متأسفانه نتوانستیم به این اهداف جامه عمل بپوشانیم اما این تعطیلی ها، فرصتی هم شد برای اینکه حرکت کنیم به سمت آموزش های مجازی، به خصوص در بخش مربیگری و داوری.
وی افزود: پلتفورم مناسبی تشکیل شد و قراردادی با سازمان مجازی دانشگاه تهران نوشته شد تا ما کل آموزش های فدراسیون را بیاوریم و در همین بستر انجام دهیم. از نظر تعداد مربی ها و داورانی که آمدند در کلاس ها شرکت کردند، در سال 99 آماری به جا گذاشتیم که از سال های 97 و 98 بیشتر بود. همچنین فرصتی مهیا شد که بپردازیم به تجمیع آماری مستند و دقیق از ورزشکاران و مربیان و داورانمان. چیزی که در سال های گذشته انجام نشده بود و این بار انجام شد و حالا می توانیم دسترسی لحظه ای به تمامی این آمارها داشته باشیم.
رئیس فدراسیون ورزش های رزمی در پایان گفت: ما همچنین کارت های عضویتی تعریف کردیم که حاوی یک «کیو آر کد» است و همه سوابق ورزشکارانمان در آن نگهداری می شود. این سوابق در هر جای دنیا با یک گوشی معمولی قابل استعلام است. احکام جعلی بزرگترین معضل فدراسیون بوده و هست و همه تلاش ما این بود که بتوانیم این احکام را شناسایی و با آن مقابله کنیم.با وجود این پلتفورم می توانیم به این هدف برسیم و هیأت های استانی ما هم با تمام توان مقابل این رذیله خواهند ایستاد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی