[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

روحانی در جلسه هیئت‌دولت: هیچ فردی به برجام اضافه نخواهد شد، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور خطاب به جامعه جهانی تأکید کرد: هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دیروز در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: باید خدمت جامعه جهانی و مخصوصاً کشورهای برجام که حالا ۱+۴ هستند یا در آینده ممکن است ۱+۵ باشند به صراحت بگویم هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد؛ ۵+۲ یا ۵+۳ نمی‌شود و این حرف‌های ناروا نباید گفته شود.
وی ادامه داد: برای این توافق سال‌ها فعالیت و مذاکره شده تا به این توافق رسیده اند؛ این توافق چیزی نیست که به سادگی به دست آمده باشد. اگر می‌خواهند به توافق بیایند اهلاً و سهلاً و اگر نمی‌خواهند هم اهلاً و سهلاً بروند دنبال زندگی شان؛ به هر حال ما کار خودمان را انجام می‌دهیم. احساس ما این است که افکار دنیا و سیاستمداران جهان و حتی سیاستمداران در خود آمریکا معتقدند که برجام می‌تواند برای امنیت، صلح و پیوند جامعه و تعامل کشورها مفید باشد و ما هم بر این مبنا حرکت می‌کنیم و پیش می‌رویم.
روحانی افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند آنها تا امروز ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ هستند و هی بحث برجام نکنند. این بحث ایران نیست. بلکه قطعنامه مورد اتفاق شورای امنیت سازمان ملل است و شما هر لحظه که صبر کنید جرم بالایی انجام داده اید. چون ۲۲۳۱ را نقض کرده اید، پس به قانون و مقررات بین المللی برگردید؛ البته اگر برگشتید ما هم به طور کامل به تعهداتمان عمل خواهیم کرد؛ ولی ما قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نکردیم که حالا بیاییم اصلاح کنیم. ما از قطعنامه خارج نشده ایم که بخواهیم به آن برگردیم.
رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: من پیش از این هم گفته ام هفت صندلی بوده که ما شش تا روی آن نشسته ایم ولی یکی جنون ادواری گرفت و بیرون رفت. حالا یک ذره عقل پیدا کرده و آن جنون ادواری تمام شده پس به صندلی برگردد. به بقیه چه کار دارد. بقیه که سر جایشان نشسته اند. آمریکایی‌ها باید به قطعنامه ۲۲۳۱ و مصوبه شورای امنیت بازگردند. ما هرگونه حسن نیتی ببینیم پاسخش حسن نیت است. هرگونه اقدام در مقام عمل ببینیم پاسخش اقدام در مقام عمل است و اگر تعهد کامل ببینیم از طرف ما هم تعهد کامل خواهد بود.
روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود خطاب به قوای سه گانه، مردم و رسانه‌ها گفت: الان شرایط نباید اینگونه باشد که سردارانی در میدان جنگ در برابر دشمن باشند و خدای نکرده عده ای بروند پشت دشمن علیه این سرداران سنگر بگیرند؛ بلکه همه باید یاری کنند. ما داخل یک جنگ هستیم و روزهای سختی را می‌گذرانیم و اگر کسی این موضوع را باور نکرده باید در افکار خود تجدید نظر کند.
وی همچنین تصریح کرد: بعضی‌ها ناراحت هستند که ترامپ سرنگون شده است. حالا عمومی نمی‌گویند اما در جلسات خصوصی می‌گویند که اگر ترامپ می‌ماند بهتر بود. نمی‌توان جنون و قانون شکنی ترامپ و جنگ تحمیلی اقتصادی را انکار کرد. انکار دشمن ننگ و به ضرر کشور است. بعضی‌ها می‌بینند که بخش بزرگی از مشکلات کشور به خاطر تحریم‌هاست اما یک کلمه راجع به آمریکا حرف نمی‌زنند. بعضی‌ها که مدعی ضد آمریکایی بودن هم هستند حتی یک فحش به آمریکا نمی‌دهند؛ چرا که به نظرشان فحش ویژه دولت و مخصوص شخص رئیس جمهور است که باید به او فحش بدهند و توهین کنند.
رئیس جمهور بیان کرد: من خدمت مردم عزیز ایران می‌گویم اگر کسی در دنیای امروز تصور کند پیشرفت اقتصادی بدون اقتصاد دیجیتال امکان پذیر است، خطا کرده یا اگر می‌خواهیم اقتصادمان پیشرفت کند باید بخش دیجیتالمان یا شبکه ملی اطلاعاتمان پیشرفت کند و باندهایمان تحمل این کار را داشته باشد. شما الان می‌بینید که چقدر کسب و کار از طریق همین شبکه مجازی بین مردم است و اگر این فضای مجازی در همین دوران کرونا نبود باید چه کار می‌کردیم؟ ما باید قدردانی کنیم و از این فرصت استفاده کنیم.
روحانی ادامه داد: ما با همه توان برای اینکه فشار اقتصادی مضاعف نشود در حال تلاش هستیم. در همین یک ماه گذشته که به آمار اقتصادی مراجعه کنیم، روند کاهنده در رشد تورم و روند افزاینده در رشد اقتصادی با وجود همه فشارها و مشکلاتی که بوده و به دولت وارد می‌شود را شاهد هستیم. شما ببینید در این دو ماه چقدر وقت صرف کردیم و دولت و مجلس برای بودجه تلاش کردند اما در نهایت حاصل جمع آن صفر شد و همه چیز روی هوا رفت.
رئیس جمهور با اشاره به آنچه دیروز در موضوع بودجه در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: ما طبق زمان و قانون بودجه را تقدیم مجلس کردیم و در ستاد اقتصادی دولت جلسات زیادی را به بودجه اختصاص دادیم و در حد توانمان بهترین بودجه تهیه و تقدیم مجلس شد. توقع ما این بود که روند بودجه طی و تصویب شود. البته حق نمایندگان است که بودجه ای را تصویب یا رد کنند و ما نمی‌توانیم به آنها بگوییم چه کار کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی