[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۷
  • دوره جدید

نوروز کرونایی است ، روزنامه شیراز نوین

معاون استاندار فارس و جانشین ستاد استانی مقابله با کرونا با بیان اینکه کرونا همچنان خطرناک است و مردم باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند، گفت: تمهیدات لازم برای مقابله با موج چهارم کرونا در استان اندیشیده شده است. به گفته وی کرونا همچنان خطرناک و جدی است به خصوص اینکه کرونای انگلیسی و آفریقایی و... وارد کشور شده و کودکان و نوجوانان را نیز درگیر می‌کند. قاسم پور همچنین افزود: بعید می‌دانم به زودی بتوانیم آموزش حضوری را در دانشگاه‌ها و مدارس داشته باشیم؛ تأکید ستاد ملی و استانی آموزش مجازی است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، عبدالرضا قاسم‌پور افزود: برای مقابله با موج چهارم کرونا تمرکز ستاد استانی برای مقابله با این ویروس، بر پیشگیری است.
وی ادامه داد: تصمیماتی اتخاذ شده که در استان فارس اجرا و مانع ایجاد موج چهارم شود یا اگر بناست موجی رخ دهد خفیف‌تر باشد.
معاون استاندار فارس گفت: فرمانداران، بخشداران، شهرداران، دهیاران، شبکه‌های بهداشت و درمان، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همه ادارات متولی در آماده باش کامل قرار دارند؛ البته مدیران بخش دولتی از ابتدای شیوع کرونا در آماده باش کامل بودند. قاسم‌پور افزود: پیش‌بینی می‌شود تا نوروز همچنان کرونا را داشته باشم که در این زمینه پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است.
وی ادامه داد: جلسات ستاد استانی مقابله با کرونا به طور مستمر برگزار می‌شود، همچنین کمیته بحران دانشگاه‌های علوم پزشکی استان روزانه تشکیل جلسه می‌دهند.
معاون استاندار فارس گفت: بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فارس همچنان آمادگی کامل برای پذیرش و درمان مبتلایان دارند و ظرفیت‌های ۱۱ ماه گذشته را حفظ کرده‌اند.
قاسم‌پور افزود: با قرار گرفتن شهرستان‌های فارس در وضعیت آبی و زرد، پزشکان، پرستاران و کادر بهداشت و درمان توانستند کمی استراحت داشته باشند. وی ادامه داد: نظارت‌ها و بازرسی‌ها بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در بخش خصوصی و دولتی افزایش یافته و بازرسی میدانی فرمانداران و بخشداران موردتأکید ستاد استانی مقابله با کرونا بوده است. جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا بیان کرد: تداوم ممنوعیت برگزاری تجمع‌ها، مراسم‌ها و برنامه‌های مختلف را اعلام کردیم. قاسم‌پور با بیان اینکه جلساتی با اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی برای تداوم همکاری آن‌ها در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی داشتیم، افزود: نوروز ۹۹ اصناف آسیب دیدند و متضرر شدند؛ اصناف باید در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همراهی کنند تا در نوروز ۱۴۰۰ وضعیت رنگ‌بندی فعلی حفظ شود و مجبور به اعمال محدودیت‌ها نشویم.
وی با تقدیر از همراهی و همکاری اصناف با ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: اصناف از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون خودجوش و داوطلبانه همکاری کردند و پای کار بودند.
معاون استاندار فارس در ادامه گفت: گسترش خدمات غیرحضوری و فعالیت‌های اینترنتی از ابتدا در دستور کار بوده و به همین شکل با قوت و جدیت بیشتری دنبال می‌شود. قاسم‌پور افزود: همچنین تداوم فرهنگ‌سازی و آموزش از طریق رسانه‌ها، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و پیشگیری از عادی‌انگاری کرونا در دستور کار است.
وی ادامه داد: کرونا همچنان خطرناک و جدی است؛ به خصوص اینکه کرونای انگلیسی و آفریقایی و... وارد کشور شده و کودکان و نوجوانان را نیز درگیر می‌کند، برخی از استان‌ها شاهد افزایش آمار مبتلایان در این سنین خاص بودند.
وی اضافه کرد: تست فراوان، بیماریابی قوی و محدودسازی تردد مبتلایان و تقویت درمان سرپایی در دستور کار است.
 ممنوعیت تردد شبانه همچنان برقرار است
معاون استاندار فارس با بیان اینکه کمک‌های مومنانه با قوت بیشتری در استان انجام می‌شود، بیان کرد: محدودیت‌های طرح جامع کرونایی در بخش‌هایی تداوم دارد؛ به عنوان مثال ممنوعیت تردد شبانه خودروهای پلاک شخصی از ساعت ۲۱ تا چهار صبح هنوز برقرار است.
تداوم آموزش مجازی در دانشگاه‌ها و مدارس فارس
قاسم‌پور با بیان اینکه اگر لازم باشد محدودیت‌های جدید در سطح استان برقرار خواهد شد، افزود: آموزش در دانشگاه‌ها و مدارس کامل مجازی خواهد بود. وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش بخش نامه آموزش حضوری را برای پایه‌های اول و دوم دبستان اعلام کرده است که این موضوع اختیاری است و اجباری در آن نیست.
جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا گفت: در فارس با تصمیم استاندار از ابتدا، نحوه فعالیت مدارس به شورای مدرسه واگذار شد و این پیشنهاد نیز در کشور الگو و به تمام استان‌ها ابلاغ شد.
قاسم‌پور با بیان اینکه آموزش تعطیل بردار نیست و آموزش مجازی باید تداوم داشته باشد، افزود: خوشبختانه کار بزرگی در استان فارس در بحث هوشمندسازی مدارس رخ داده اتفاق خوبی بوده و بیش از چهارهزار مدرسه شهری و روستایی استان به اینترنت رایگان متصل شدند و این زیرساخت و تقویت ارتباطات به مدیریت بهتر آموزش در دوران کرونا کمک می‌کند.
وی در خصوص نگرانی برخی خانواده‌های از احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها در ترم دوم تحصیلی سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بیان کرد: بعید می‌دانم به زودی بتوانیم آموزش حضوری را در دانشگاه‌ها و مدارس داشته باشیم؛ تأکید ستاد ملی و استانی آموزش مجازی است. وی ادامه داد: آموزش در دانشگاه‌ها به صورت مجازی دنبال خواهد شد.
 هشت‌هزار و ۲۳ واحد صنفی متخلف در فارس تعطیل شد
جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا هفته نخست بهمن‌ماه ۹۹، هشت هزار و ۲۳ واحد صنفی متخلف در استان تعطیل شدند.
قاسم‌پور گفت: همچنین از ابتدای اجرای طرح جامع محدودیت‌های کرونایی (اول آذرماه ۹۹) تا هفته نخست بهمن‌ماه، ۸۱۱ واحد صنفی متخلف تعطیل و ۱۹۲هزار و ۴۴۴ خودرو متخلف جریمه شدند که این آمار نشان از جدیت ستاد استانی مقابله با کرونا در اجرای تصمیم‌هاست.
 آمارهای کرونا در فارس دقیق، واقعی و شفاف اعلام می‌شود
معاون استاندار فارس در ادامه با در پاسخ به ادعاهای مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر واقعی نبودن آمارهای کرونا گفت: این آمارها در استان دقیق، واقعی و شفاف اعلام می‌شود.
قاسم‌پور افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی آمارها را از مراکز و آزمایشگاه‌های معتبر بخش دولتی و خصوصی که کار آزمایش و تست کرونا را انجام می‌دهند، با نرم‌افزارهای مخصوص تهیه می‌کنند.
وی ادامه داد: این آمارها هر روز در جلسات کمیته بحران دانشگاه‌های علوم پزشکی و ستاد استانی مقابله با کرونا مورد بحث، بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و متناسب با آن برای مدیریت بهتر کرونا در سطح استان تصمیم لازم اتخاذ می‌شود.
وی اضافه کرد: این آمار بدون هیچ دخل و تصرفی به مردم اعلام می‌شود و دلیلی برای پنهان کاری و ارائه آمار غیرواقعی به مردم وجود ندارد؛ اگر آمار فوتی‌ها بالاتر باشد و کمتر اعلام شود، خود بخش بهداشت و درمان ضرر می‌کنند. معاون استاندار فارس گفت: تماس‌های متعددی با بنده در این یک سال صورت گرفته و اعلام کردند فوتی کرونا مثبت داشتیم و فرد ۲ ماه بعد از تست مثبت کرونا فوت شده و چون مدت زیادی گذشته کرونا منفی اعلام کنند تا بتوانند تشییع و تدفین را برابر تدفین اموات غیرکرونایی داشته باشند و محدودیت‌ها برقرار نشود.
قاسم‌پور افزود: اما بخش بهداشت و درمان محکم بر آن چیزی که اتفاق افتاده بود پایبند بودند و اعلام کردند از ابتدا کرونا مثبت بوده و تا آخر نیز لحاظ شود و به هیچ وجه در این مسئله کوتاه نیامدند و هر فردی که فوت شده و کرونا مثبت بوده به عنوان اموات کرونایی محسوب شده و اجازه دفن بر آن اساس صادر شده است.
وی ادامه داد: چون نحوه تشییع و تدفین اموات کرونایی و غیرکرونایی متفاوت است، به ضرر مجموعه سلامت است، اگر فوتی کرونایی است او را غیرکرونایی اعلام کنند، تشییع گسترده می‌شود و این جمعیت عامل شیوع ویروس کروناست و نظام بهداشت و درمان دچار مشکل می‌شود.
معاون استاندار فارس گفت: اطلاع‌رسانی شفاف در خصوص تعداد مبتلایان و فوتی‌های کرونا از ابتدا موردتأکید استاندار فارس بوده و این به نفع بخش سلامت استان، به نفع مردم و نظام بهداشت و درمان استان است.
 تجمع‌ها عامل اصلی شیوع ویروس کرونا
جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا در ادامه گفت: تجمع‌ها مضر و عامل اصلی شیوع ویروس کروناست و همه باید تلاش کنیم ممنوعیت برگزاری تجمع‌ها و مراسم‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی، مذهبی و... به درستی اجرا شود. قاسم‌پور افزود: حتی محدودیت‌های برگزاری جلسات اداری را اعلام کردیم که همه مکلف به رعایت آن هستند.
 جریمه تردد خودروها در شرایط اضطرار حذف می‌شود
قاسم‌پور در پاسخ به این سؤال که برخی افراد در ساعت ممنوعیت تردد به دلیل کار ضروری مجبور به رفت و آمد شدند که جریمه برای آنان اعمال شده است، امکان حذف این جریمه وجود دارد، افزود: همزمان با شروع طرح محدودیت‌های جامع کرونایی در ابتدای آذرماه ۹۹ پیش‌بینی‌های لازم برای ترددهای ضروری صورت گرفت.
وی ادامه داد: اعلام کردیم اتحادیه‌ها و اتاق اصناف و دستگاه‌های اجرایی متولی اسناد و مدارک را جمع آوری و در اختیار فرمانداری شهرستان‌ها قرار دهند و فرمانداران نیز در اختیار راهور و نیروی انتظامی قرار می‌دهند تا جریمه مواردی که ضروری محسوب می‌شود حدف شود و از این بابت هیچ مشکلی وجود ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی