[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

تجهیز آتش‌نشانان در روزهای کسری بودجه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مشترک معاون خدمات شهری شهرداری و رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز برگزار شد.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز ضمن تبریک به مناسبت ایام دهه فجر و ولادت حضرت زهرا(س) صبح دیروز چهارشنبه 15 بهمن در جمع خبرنگاران گفت: سازمان آتش نشانی جزو سازمان‌های برتر در استان فارس است. محمد حسن پور با بیان اینکه سازمان در خرید تجهیزات، ماشین آلات، به روز شده و عملکر خوبی دارد، افزود: این سازمان در شرایط موجود نیز 158 نیروی انسانی به نیرو‌های خود اضافه کرده، که عملکرد بسیار خوبی برای اشتغال افراد بوده است. در ادامه این نشست رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۵هزار و ۱۷۳ عملیات اطفای حریق و امداد و نجات توسط آتش نشانان شیراز انجام شده است.محمدهادی قانع بودجه پیشنهادی سازمان متبوع در بخش عمرانی در لایحه بودجه ١٤٠٠ شهرداری شیراز را ٣٥میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: امسال علی رغم محدودیت‌ها اما بودجه قابل توجهی در بخش بهسازی، ساخت و خرید تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز پیش‌بینی شده است.
او در بخش دیگری از سخنان خود به تفکیک آمار عملیات‌های این سازمان در بخش حریق، امدادی و امداد حیات وحش طی ده ماه گذشته پرداخت و تعداد عملیات حریق در این بازه زمانی را ٥هزار و ١٧٣ مورد عنوان کرد. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین خاطرنشان کرد: طی ده ماه گذشته، سه هزار و ٥٧١ مورد عملیات امداد و نجات و دو هزار و ٩٢٠ مورد عملیات امداد حیات وحش به ثبت رسیده است.
قانع، تعداد تماس‌های برقرار شده با این سازمان از ابتدای فروردین تا دی ماه امسال را ٢٣٠هزار و ٥١٨ مورد ذکر کرد که ۹۹هزار و ٥٨٤ تماس از مجموع تماس‌های حاصل شده را، مزاحمت تلفنی تشکیل داده است. او ادامه داد: با توجه به بارش‌های نسبتاً خوب به ویژه در ابتدای امسال، پیش بینی ایجاد حریق گسترده در مراتع و منابع طبیعی شیراز، حومه این کلان شهر و زمین‌های رهاشده می‌شد و بر همین اساس تجهیزات مناسب که خریداری و تیم عملیات ویژه هم در دهه فجر سال گذشته تشکیل شد و در فصل تابستان امسال شاهد ارائه خدمات اطفایی و امدادی این سازمان در محدوده و حریم شهر از جمله سبزپوشان شاپورجان بودیم. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین از اضافه شدن ۱۵۸ نیروی جدید به بدنه این سازمان در سال جاری خبر داد و گفت: با طی مرحله گزینش، اکنون این نیروها در دوره ضمن خدمت برای حضور در عملیات‌ها به سر می‌برند. قانع در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پیشگیری و مقابله با گاز منوکسید کربن هم اشاره و خاطرنشان کرد: برای کاهش تلفات ناشی از این گاز، یک پویش تحت عنوان پویش پیشگیری از مرگ خاموش با محوریت آتش نشانی شیراز و با همکاری دیگر سازمان‌ها راه‌اندازی شده است.
او اظهار کرد: متأسفانه هرساله به دلیل سهل انگاری و عدم رعایت شهروندان حوادثی در سطح کشور رخ می‌دهد و افراد به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی قربانی می‌شوند.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با تأکید بر کنترل مستمر رنگ شعله و سرد بودن لوله‌های بخاری و ارتقای آگاهی شهروندان در این باره، گفت: توجه به این دو مؤلفه موجب کاهش مرگ و میر و آمار حوادث ناشی از گازگرفتگی می‌شود. قانع اضافه کرد: اگرچه در سال‌های گذشته بازدید رایگان از دودکش‌های منازل مسکونی توسط تیم تخصصی آتش نشانی شیراز انجام می‌شد، اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا و مسائل بهداشتی، دو اقدام در دستور کار قرار گرفت. ابتدا اقدام به راه‌اندازی پویش پیشگیری از مرگ خاموش با همکاری دیگر سازمان‌ها شد و همچنین وبینارهایی در این باره برگزار شد. او همچنین مدعی شد که وضعیت کلان شهر شیراز در بحث مسمومیت گازگرفتگی با منوکسیدکربن نسبت به برخی از شهرها و دیگر استان‌ها مطلوب‌تر است. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با تصریح این نکته که طی سه سال گذشته یک انقلاب عمرانی در این سازمان شکل گرفته، گفت: با توجه به گستردگی و در عین حال پیچیدگی حوادث هم باید به توسعه خدمات ایمنی در سطح شهر شیراز که یک شهر طولی است، فکر می‌کردیم و هم باید نیم نگاهی به بهسازی ایستگاه‌های قدیمی می‌کردیم. قانع از وجود شش ایستگاه قدیمی در مجموعه شهری خبر داد و گفت: خوشبختانه طراحی و محاسبات سازه‌ای این ایستگاه‌ها انجام شده است. اکنون پیمانکار ایستگاه شماره بیست در بلوار شاهد انتخاب شده و عملیات اجرایی برای کلنگ‌زنی در دهه فجر امسال آغاز خواهد شد.
وی اضافه کرد: ایستگاه شماره شش نیز از پیشرفت فیزیکی ٨٠ درصدی برخوردار است و امید است تا پایان امسال به بهره برداری برسد. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز به وجود نقاط کور در این کلان شهر هم اشاره کرد و گفت: در برخی نقاط، به دلیل شلوغی موقعیت، خدمات رسانی با مشکل مواجه می‌شود؛ لذا با شناسایی آنها در حال تجدید بنا یا تملک زمین‌هایی برای کلنگ‌‌زنی ایستگاه‌های جدید هستیم اما پایگاه‌های موقت به ویژه در زمان پیک ترافیک در این نقاط مستقر می‌شوند.
قانع با اشاره به وجود ٢٢ ایستگاه آتش نشانی در منطقه شهری، تأکید کرد: بر اساس استانداردهای موجود، نیاز به کاهش فاصله ایستگاه‌ها و افزایش خدمات ایستگاهی به ٣٢ ایستگاه داریم. وی تحقق این مهم را نیازمند سامان‌دهی ساختار سازمانی و تقویت امور زیربنایی عنوان کرد. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با گلایه از بی‌ تفاوتی و کم توجهی نگاه ایمنی در ساختمان‌ها، بیان کرد: متأسفانه پیش از بهره برداری از ساختمان‌ها مردم وجود آتش نشان را مزاحم می‌‌دانند اما در زمان حادثه از آنها توقع معجزه دارند تا میزان خسارت‌ها به حداقل برسد. قانع همچنین از راه‌اندازی پویش همیار آتش‌نشان ویژه مدارس خبر داد و گفت: علی‌رغم اینکه مدارس تعطیل است اما معتقدیم که آموزش‌های ایمنی نباید در مدارس تعطیل شوند؛ به همین دلیل دنبال کردن آموزش‌های رایگان در شبکه شاد و نرم افزارهای مرتبط در سطح مدارس را در دستور کار قرار داده‌ایم.
وی از خرید دو دوربین حرارتی با هدف تسریع در ارائه خدمات آتش نشانی از کشور فرانسه و اضافه کردن آن به تجهیزات ایمنی سازمان آتش نشانی شیراز اشاره و عنوان کرد: این دوربین‌ها در زمان وقوع حریق، از طریق دیواره‌های بتنی و سازه‌ها کانون آتش را نشان می‌دهند.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: در بخش تجهیزات نیز علاوه بر اینکه خرید تجهیزات جدید در دستور کار است، بازسازی اساسی هم در دستور کار قرار گرفته و هم‌اینک دو دستگاه بالابر آتش نشانی و دو دستگاه نردبان در دست بازسازی قرار دارند. وی به انجام عملیات ضدعفونی در سطح شهر و معابر منتهی به مراکز درمانی از ١١ اسفند ٩٨ تا ١٥ بهمن ماه جاری هم اشاره کرد و یادآور شد که در این بازه زمانی به میزان ٨٨٨ ساعت و ٩٨١هزار مترمربع گندزدایی و ضدعفونی انجام شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی