[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

رئیس‌کل دادگستری فارس: ۵۳ پرونده قتل به مصالحه ختم شده است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری فارس در همایش تجلیل از منادیان صلح و سازش شوراهای حل اختلاف فارس با تبریک ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سلاله پاک آن بانوی اطهر امام خمینی(ره) و ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی تصریح کرد: در اجرای سند تحول قضائی و براساس هدف‌گذاری‌ها مقرر شده است که تا پایان سال جاری کارگروه‌های ویژه در این خصوص تشکیل شود تا با اهتمام رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی و استفاده از ظرفیت ائمه جمعه، علما و روحانیون و بزرگان استان فارس بتوانیم بیش از ۵۰ درصد از پرونده‌های موجود ورودی دادگستری در شوراهای حل اختلاف استان به صلح و سازش ختم شود.
حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی ضمن قدردانی از آیت الله رئیسی ریاست قوه قضائیه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور در خصوص پیگیری لایحه شوراهای حل اختلاف گفت: در صورت تأیید لایحه شوراهای حل اختلاف در آینده نزدیک شاهد جذب بخشی از همکاران مجموعه شوراهای حل اختلاف خواهیم بود.
وی در همایش تجلیل از منادیان صلح و سازش به افزایش میزان رضایتمندی و امیدواری مردم نسبت به دستگاه قضا در دوران تحول قوه قضائیه اشاره و با بیان برخی از اقدامات دادگستری استان فارس به عنوان پهناورترین و بزرگ ترین حوزه قضائی کشور به لحاظ وسعت گفت: به همت قضات و کارکنان دادگستری استان ضمن کاهش آمار جرائم خشن و امنیتی، در جرائم خرد، با کاهش روبه‌رو بوده و در مجموع استان فارس از نظر امنیت در جایگاه مطلوبی قرار دارد.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با بیان اینکه از آغاز ایجاد شوراهای حل اختلاف استان فارس تاکنون 440 فقره قتل عمد به مصالحه ختم شده است، گفت: با اهتمام اعضا و کارکنان مجموعه شوراهای حل اختلاف استان فارس در سال جاری تا کنون 53 فقره پرونده قتل به صلح و سازش ختم شده و همچنین بیش از 42 درصد از پرونده‌های وارده به مجموعه شوراهای حل اختلاف استان به سازش ختم گردیده است.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی به موضوع طرح غربالگری زندانیان در اجرای دستور ریاست معظم قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: در طرح پایش و غربالگری زندانیان جرائم غیرعمد در سال جاری 1500 نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان فارس آزاد شده و با تلاش قضات اجرای احکام 23 هزار مورد مرخصی به زندانیان واجد شرایط اعطا شده است. 
وی با بیان اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس 6 سال متوالی در سطح کشور رتبه برتر را به خود اختصاص داده است، از افتتاح پژوهشکده پیشگیری از فساد اداری در ایام دهه فجر اشاره کرد و گفت: در راستای سند تحول قضائی و به منظور جلوگیری از فساد اداری لازم است فسادهای اداری در گلوگاه‌هایی که سبب فساد می‌شوند شناسایی و پیشگیری شوند.
وی از میزان بالای مردم از مجموعه شوراهای حل اختلاف استان فارس نام برد و گفت: دیدارهای مردمی قضات و مسئولان مجموعه قضائی استان، تکریم و احترام ارباب رجوع از سوی همکاران دادگستری و مجموعه شوراهای حل اختلاف سبب افزایش اعتماد عمومی مردم شده است و تلاش خواهیم کرد در اجرای سند تحول قوه قضائیه در گام دوم انقلاب میزان رضایتمندی مردم را افزایش دهیم.
وی تلاش اعضا و کارکنان مجموعه شوراهای حل اختلاف استان را قابل تقدیر دانست و با اشاره به حدیثی از امام موسی کاظم(ع) که می‌فرمایند: «طوبى لِلْمُصْلِحینَ بَیْنَ النّاسِ، اُولئِکَ هُمُ الْمُقَرَّبونَ یَوْمَ الْقیامَةِ؛ خوشا به حال اصلاح کنندگان بین مردم، که آنان همان مقربان روز قیامت اند» گفت: همکاران ما در مجموعه شوراهای حل اختلاف استان با اقدام خداپسندانه و تلاش شبانه روزی خود به اصلاح بین مردم و تلاش در راستای صلح و سازش می‌پردازند و در این راه به خداوند متعال امیدوارند.
دادستان مرکز استان فارس نیز در ادامه این همایش به همکاری مؤثر شوراهای حل اختلاف با دادسراهای استان اشاره و عنوان کرد: یکی از اولویت‌های اساسی دادسراهای کشور، پیشگیری از جرائم و دعاوی است.
سیدمصطفی بحرینی افزود: سعی بر این است به جای مقابله و برخورد از مؤلفه پیشگیری استفاده شود و در این راستا باید به خوبی از ظرفیت شواهای حل اختلاف استان بهره ببریم.
وی با بیان اینکه اقدامات دادسراها در سه محور کاهش ورودی پرونده‌ها به ویژه در جرائم قابل گذشت و دعاوی خانواده، اجرای احکام و زندان قرار دارد، گفت: میزان پرونده‌های ورودی به دادسراها در سال گذشته ٧٧٠٠ فقره بوده که امسال با کاهش یک هزار فقره‌ای به ٦٧٠٠ پرونده رسیده است.
دادستان عمومی و انقلاب شیراز خاطرنشان کرد: ماهانه دو هزار پرونده که قابلیت سازش دارند، از دادسرا به شوراهای حل اختلاف ارجاع داده می‌شود تا با ورود اعضای شورا در مسیر سازش قرار گیرد.
گفتی است در پایان این مراسم از اولیاء دم، اعضای برتر شوراهای حل اختلاف و رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های موفق در امر صلح و سازش تقدیر گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی