[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۷
  • دوره جدید

خاموشی با رمز ارز، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

هرچند مدیران وزارت نیرو از خودکفایی و خوداثباتی در این صنعت خبر داده‌اند و سعی می‌کنند کار‌های انجام‌شده را در مقاطعی خاص معرفی و بزرگ‌نمایی کنند، اما واقعیت چیز دیگری است و با تلنگری شهر‌ها غرق در خاموشی می‌شوند. این یک بلای غیرقابل‌درمان است که تابستان‌ها درگیر خاموشی برق و زمستان‌ها در تنگنای گاز هستیم؛ درحالی‌که خبر‌های منتشرشده در خبر گزاری‌ها دلالت بر خودکفایی و خوداثباتی دارد.
آب، برق و گاز سه زیرساخت مهم در ساخت و توسعه شهرهاست. بدون برخورداری از این سه فاکتور زندگی برای جمعیت پیش‌بینی‌شده به‌شدت سخت 
خواهد شد...

حال باید دید کجای این جمله کوتاه ثقیل و دیرهضم است که برای عرضه آن این همه مشکل تراشی می‌شود.
انرژی در آستانه گرانی است و قوه مجریه به دنبال بهانه برای گران فروشی آن است. شاید راهبرد عرضه پنل‌های خورشیدی در همین راستاست؛ وقتی رئیس جمهور ادعا می‌کند مردم مازاد برق خود را به دولت بفروشند. این در حالی است که دولت‌ها قصد دارند انرژی را به صنایعی بفروشند که پول خوبی بابت آن پرداخت می‌کنند. از این جهت است که پرونده انتقال آب دریا به فارس دوباره بایگانی شد و یک وجب خاک رویش نشست. آب دریا را باید صنایع استان پیش خرید کنند تا اول به صنایع و دوم سایر بخش‌ها تعلق بگیرد و اگر صنایع پیش خریدی نداشته باشند، پرونده عطش فارس هم در همان بایگانی خاک خواهد خورد و ماجرای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هم دروغی بیش نبود. 
حالا در فصل زمستان برق دچار مشکلات جدی شده است و برای جلوگیری از خاموشی منازل تصمیم به خاموشی معابر عمومی گرفتند که البته این اتفاق امنیت را مورد خدشه قرار داده است. 
داستان ماینر‌های استخراج کنند رمز ارز و میلیارد شدن عده‌ای که دستی در قدرت سیاسی دارند، حالا پر مخاطب شده است. 
اوایل مهر ماه گذشته بود که مسئولان حراستی در شرکت برق فارس پرده از مصرف بالای ماینر‌های رمز ارز برداشتند و از برخورد با عوامل این تخلف و کشف 116 دستگاه استخراج کننده رمز ارز خبر دادند. پس از انتشار این خبر از حراست شرکت توزیع، اخبار مشابهی منتشر نشد و انگار پیگیری هم اتفاق نیفتاد؛ چراکه مصرف برق در اوج است و استخراج‌های رمز ارز ادامه دارد؛ برق ارزان در اختیار سوداگران است و به ریال مصرف می‌کنند و به دلار درآمد دارند؛ چه تجارتی از این پرسودتر. اگر به ریشه تمام مشکلات و معضلات توجه کنیم ضعف را خواهیم شناخت. ما در حوزه نظارت با یک چالش طرف هستیم و خیال می‌کنیم در این حوزه ضعف داریم؛ در حالی که نظارت‌ها و کسب اطلاعات در حال انجام است، اما واکنش به تخلفات دچار ابهام و نا کارآمدی است. ما در حوزه برخورد با معضلات دو رویکرد داریم؛ اول جمع آوری اطلاعات و دوم برخورد با معضل که اشکال مختلفی دارد. از اینکه اطلاعات جمع آوری می‌شود شکی نیست، اما اینکه عملیاتی در پس آن اتفاق نمی‌افتد، از این روست که با وجود اطلاع از استخراج کنندگان رمز ارز همچنان معابر خاموش است و شاید مازوت در صنعت استفاده شود و آلودگی به قوت خود باقی است. اگر این حرفه غیرقانونی تا تابستان ادامه پیدا کند، قطعاً موج خاموشی از معابر به منازل گسترش خواهد یافت و می‌طلبد شرکت برق با اطمینان از شناسایی مناطق و مراکز پرمصرف، اقدام به برخورد مناسب با خاطیان کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی