[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

منطقه صعود در انتظار ارتش زرد، روزنامه شیراز نوین

      میثم محجوبی - شیراز نوین
در روزهایی که نام تیمی به نام فجرشهید سپاسی هنوز برای علاقه‌مندان به فوتبال ایران تازگی داشت، یک جوان تهرانی در قلب دفاع این تیم زردپوش شیرازی می درخشید.
علی انصاریان زیرنظر منصور پورحیدری، آن قدر در فجر درخشید تا توانست نظر تیم محبوب دوران کودکی اش را جلب کند و سال های سال با پیراهن پرسپولیس به میدان رفته و به یکی از محبوب ترین بازیکنان محبوب ترین تیم کشور تبدیل شود. اما امروز دیگر نه منصور پورحیدری و نه علی انصاریان، هیچ یک در قید حیات نیستند. در‌گذشت علی انصاریان آن قدر دردناک و غیرمنتظره بود که تمامی اهالی فوتبال و حتی غیرفوتبالی ها را به سوگ نشاند.
امروز در ورزشگاه پارس، تیم دوران جوانی مرحوم انصاریان به احترام و یادش، مشکی می پوشد و به میدان می رود. حریف امروز تیم کلانتری، استقلال خوزستان است؛یکی از تیم های خوب و مدعی این فصل. حداقل تا این جای رقابت ها، تیم تحت هدایت امیر خلیفه اصل همواره جزو تیم های بالانشین و چند هفته ای هم صدرنشین مسابقات بوده.
اما در سوی مقابل، فجری ها با وجود ارایه بازی هایی برتر نسبت به رقبا در اکثر دیدارها، تا کنون نتوانسته اند خودشان را در بین دو تیم نخست(منطقه صعود) قرار دهند. آنها هفته گذشته با پیروزی در بازی خارج از خانه، برای نخستین بار به رتبه سوم جدول صعود کرده و همه را به آینده امیدوار کردند.
فجر با 15 گل زده در کنار رایکای بابل به صورت مشترک، سومین خط حمله قدرتمند لیگ یک را در اختیار دارد و در خط دفاعی نیز با دریافت 9 گل به صورت مشترک با خیبر خرم آباد، پنجم است. در سوی مقابل تیم استقلال خوزستان 4 گل کمتر از فجر به ثمر رسانده و در تعداد گل خورده، به اندازه 2 گل نسبت به فجری ها بهتر عمل کرده است.  
نماینده خوزستان هفته گذشته در اهواز پذیرای شاهین بوشهر بود اما نتوانست گلی به ثمر برساند و دو امتیاز حساس را از دست داد. بدین ترتیب برای اولین بار از ابتدای فصل، فجر شهیدسپاسی در رتبه ای بالاتر از استقلال قرار گرفت.
فجری ها این شانس را دارند که با پیروزی در بازی امروز، برای نخستین بار به منطقه صعود هم وارد شوند، به شرطی که مس در کرمان نتواند ملوان را از پیش رو بردارد.
در شش دیداری که دو تیم در تمام ادوار گذشته به مصاف هم رفته‌اند، سه بار فجری ها به پیروزی رسیده اند، یک بار استقلال خوزستان و دوبار نیز بازی ها با تساوی به پایان رسیده است. 
نخستین دیدار دو تیم در تاریخ 29 شهریورسال 92 در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر و در ورزشگاه حافظیه شیراز برگزار شد. در این مسابقه ابتدا میلاد میداوودی در دقیقه 15 میهمان را پیش انداخت اما جابر انصاری در دقیقه 38 کار را به تساوی کشاند و سپس محمد حیدری در دقیقه 78 گل پیروزی بخش تیمش را وارد دروازه حریف کرد.
در دیدار برگشت نیز روز 11 بهمن همان سال، دو تیم در اهواز به تساوی بدون گل رضایت دادند. در پایان آن فصل، فجر در رقابت تنگاتنگ با ذوب آهن و استقلال خوزستان، به رقابت های لیگ یک سقوط کرد اما استقلال خوزستان که فقط به دلیل تفاضل گل بهتر نسبت به فجری ها در لیگ برتر باقی ماند، یک سال بعد در میان تعجب همگان فاتح لیگ برتر ایران شد! 
یک سال بعد نیز دو تیم در رقابت های جام حذفی به مصاف هم رفتند اما این بار فجر در شیراز با نتیجه سه بر یک بازی را به استقلال خوزستان واگذار کرد و از گردونه این رقابت ها خارج شد. این مسابقه در تاریخ 24 مهر 93 بر گزار شد. محمدعلی مردانی زننده تک گل فجر بود و سه گل خوزستانی ها نیز توسط مهدی مومنی، میثم مجیدی و لامین دیاورا به ثمر رسید.
پس از آن، یک وقفه پنج ساله در رویارویی دو تیم به وجود آمد تا اینکه با سقوط استقلال خوزستان به لیگ یک، دو تیم در تاریخ پنجم شهریور ماه 98 در اهواز به مصاف یکدیگر رفتند. فجر که آن روزها با داوود مهابادی یکی از مدعیان جدی صعود بود، موفق شد با تک گل دقیقه 65 اسماعیل بابایی که روی یک ضربه آزاد به ثمر رسید، سه امتیاز ارزشمند را کسب کند. اما در نیم فصل دوم و زمانی که تیم مهابادی در سراشیبی قرار گرفته بود، دو تیم در تاریخ 29 دی ماه سال گذشته با تساوی بدون گل به کار خود پایان دادند.
حالا دو تیم پس از 385 روز دوباره رو در روی یکدیگر قرار خواهند گرفت. دو تیم مدعی صعود که هر یک با پیروزی در مسابقه امروز می‌توانند به رتبه دوم جدول صعود کنند.
اما دیگر تیم شیرازی یعنی قشقایی نیز امروز در زمین خوشه طلایی ساوه به میدان می رود. 
تیم نوپای استان مرکزی در مسابقات فصل گذشته یکی از شگفتی‌سازها بود اما امسال به مانند قشقایی در انتهای جدول قرار گرفته. قشقایی هفته گذشته با کسب پیروز مقابل یکی از بالانشین ها، کمی از بحران فاصله گرفت اما هنوز در بین سه تیم انتهای جدول قرار دارد. شاگردان هرمزی با پیروزی در بازی امروز می توانند یک یا دو پله صعود را تجربه کنند.
این دو تیم پیش از این دو بار رو در روی یکدیگر قرار گرفته اند. در روز 31 مرداد 98 و در ساوه، قشقایی با گل دقیقه 56 سهیل نیکنام از میزبانش پیش بود اما حسن مرادی فر در دقیقه 90 کار را به تساوی کشاند. دیدار برگشت هم روز 23 دی ماه 98 در شیراز برگزار شد که این مسابقه را خوشه طلایی با دو گل محمدمهدی قنبری و مهدی هوشیار به سود خود به پایان رساند.
قشقایی با یازده امتیاز هم اکنون در رتبه شانزدهم جدول قرار دارد و خوشه طلایی با 14 امتیاز چهاردهم است.
در سایر بازی های امروز، مس در کرمان میزبان ملوان است، نود در ارومیه از آرمان گهر سیرجان پذیرایی می کند، شهرداری آستارا به مصاف رایکای بابل خواهد رفت، در کرج دو تیم گل ریحان البرز و هوادار تهران با هم پیکار می کنند، بادران در تهران میزبان پارس جنوبی جم خواهد بود، استقلال ملاثانی در ورزشگاه تختی اهواز به مصاف چوکای تالش می رود و خیبر خرم آباد به بوشهر می رود تا با شاهین محبوب این شهر دیدار کند.
تمامی مسابقات از ساعت 14 آغاز می شوند و تنها دیداری که در بوشهر برگزار می شود از ساعت 14:15 دقیقه آغاز خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی