[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

رسانه کانادایی: بایدن از عربستان و اسرائیل فاصله می‌گیرد، روزنامه شیراز نوین

رسانه کانادایی لاپرس در گزارشی نوشت رئیس جمهوری جدید ایالات متحده، نخستین گام‌های خود در بازآفرینی رویکردهای کاخ سفید در خاورمیانه را با فاصله گرفتن از عربستان و رژیم اسرائیل و نیز تلاش برای احیای دیپلماسی با تهران برداشته است.
به گزارش ایرنا، لاپرس نوشت: جو بایدن اگرچه به دنبال بازنگری در رویکردهای خاورمیانه‌ای کاخ سفید، فاصله گرفتن از عربستان و رژیم اسرائیل و همچنین تلاش برای احیای دیپلماسی با تهران است، در عین حال به حمایت از متحدان خاورمیانه ای سلف خود ادامه خواهد داد.
لاپرس افزود: بایدن، دو هفته پس از ورود به کاخ سفید، پایان حمایت ایالات متحده از کارزار نظامی سعودی در یمن را اعلام کرد و گفت: این جنگ، یک فاجعه انسانی و استراتژیک ایجاد کرده است.
به نوشته این رسانه کانادایی، گفته‌ها و ناگفته‌های نخستین سخنرانی بایدن درمورد سیاست خارجی ایالات متحده حائز اهمیت بوده است؛ چراکه رئیس جمهور جدید آمریکا هنگام سخن گفتن از احیای اتحادها، از ذکر نام رژیم اسرائیل خودداری کرد؛ او حتی هنوز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل به عنوان یکی از کلیدی ترین هم پیمانان واشنگتن گفت و گو نکرده است؛ درحالی که تاکنون با تعدادی از رهبران اروپایی تماس‌های تلفنی برقرار کرده و گفت و گوهای مفصل داشته است. لاپرس ادامه داد: بایدن فقط در یک جمله، تهدیدات پیرامون ایران را مترسک بزرگ سیاست خارجه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در حوزه خاورمیانه دانست. این رسانه کانادایی یادآور شد: دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) از توافق هسته ای ایران (برجام) خارج شد؛ اما بایدن که در زمان انعقاد این توافق نامه در سال ۲۰۱۵ معاون باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده بوده، پیش تر از عزم جزم خود مبنی بر بازگشت واشنگتن به این توافق نامه خبر داده است.
لاپرس به نقل از آرون دیوید میلر، دیپلمات پیشین آمریکایی تصریح کرد: دولت بایدن درصدد فاصله گرفتن از عربستان سعودی و رژیم اسرائیل، متحدان اصلی ترامپ در خاورمیانه است. وی افزود: بایدن احتمالاً منتظر برگزاری انتخابات مجلس در ماه مارس (اسفند/ فروردین) و همچنین تعیین تکلیف بنیامین نتانیاهو است که مسبب صف آرایی محافظه کاران آمریکایی علیه برجام بوده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی