[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

آغاز تزریق واکسن کرونا در فارس، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، وضعیت استان فارس در مبارزه با همه‌گیری کووید ۱۹ را با استناد به آمارها، نسبت به سایر استان‌ها بهتر ارزیابی و خاطرنشان کرد که نسبت مرگ به ابتلا در این استان بسیار کمتر از میانگین کشوری است. به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، دکتر مهرزاد لطفی در یک کنفرانس خبری گفت: پیشتازی فارس در مقابله با کووید ۱۹، به همراهی شهروندان، همکاری مطلوب مسئولان ارشد از نماینده ولی فقیه تا استاندار و فرماندهان نظامی، انتظامی و مدیران دستگاه‌های مختلف و البته همکاری مطلوب رسانه‌ها و تداوم حساس سازی جامعه، کسب شده است.
لطفی در بیان شاخص‌های مطلوبیت وضعیت مبارزه با کرونا در فارس، گفت: در بررسی آمارها شاهد ثبت کمترین موارد مرگ ناشی از این بیماری در فارس بوده‌ایم؛ به طوری که میانگین مرگ در کشور ۴.۷ و در استان فارس ۱.۷ درصد بوده است. وی ادامه داد: فارس بیشترین میزان تست تشخیصی پی سی آر را از ابتدا تاکنون داشته و از طرفی مراکز ۱۶ ساعته را قبل از سایر نقاط کشور راه اندازی کرده و به ۴۵ مرکز افزایش داده است که این تعداد در زمان اوج بیماری به ۵۴ مرکز هم می‌رسد.
لطفی با اشاره به استفاده از پتانسیل پزشک خانواده در فارس، گفت: از ۱۰هزار تخت موجود بیمارستانی در استان فارس، ۲هزار تخت به بیماران کرونا اختصاص یافته و ۵۰۰ تخت آی سی یو هم علاوه بر تخت‌های عادی به بستری مبتلایان به کروناویروس، اختصاص داده ایم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استان فارس را در تهیه انواع ماسک و محلول ضدعفونی هم پیشتاز دانست و تأکید کرد: از امروز صبح ۲۱ بهمن واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در استان فارس شروع خواهد شد.
لطفی با بیان اینکه ۵ درصد از کل واکسن‌های تأمین شده در کشور به فارس اختصاص خواهد یافت، گفت: در مرحله اول ۳۰۰ دوز واکسن به فارس اختصاص یافته که به پرسنل آی سی یو به عنوان پرخطرترین گروه تزریق خواهد شد. او با یادآوری اینکه واکسن کرونا باید در شرایط استانداردی حمل و نگهداری شود، گفت: این واکسن باید در محیط با درجه منهای ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود و به همین دلیل در فازهای مختلف، تأمین، توزیع و تزریق خواهد شد. لطفی با گلایه از روند کند بررسی پرونده شهدای سلامت، گفت: متأسفانه از ۲۰ پرونده شهید سلامت، تنها یک پرونده در سطح کشور (شهید کشتکار) تأیید شده است. البته روند در استان طی شده اما در مرکز این روند بسیار کند است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه کرونا برای موج جدید خیز برداشته است، گفت: تعداد مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته حدود ۴۰ درصد نسبت به هفته‌های گذشته افزایش داشته است؛ به طوری که تعداد بیماران مشکوک مراجعه کننده از ۶۰۰ مورد به ۱۰۰۰ مورد افزایش یافته است.
لطفی خواستار ترند شدن به فارس سفر نکنید، شد و گفت: از رسانه‌ها درخواست می‌کنیم که ضمن تأکید بر اینکه مردم فارس و شیراز میهمان نواز هستند، به هموطنانمان بگویید که این میهمان نوازی شامل امسال و ایام شیوع همه گیری کرونا، نیست؛ لذا به فارس و شیراز سفر نکنید.
رئیس علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بر اساس بررسی‌ها ویروس کرونا بالغ بر ۴هزار جهش را تجربه کرده است، گفت: امکان دارد نوع ویروس موجود در هر استانی با استان دیگر تفاوتی داشته باشد و اگر مسافرت انجام شود، احتمال جابه‌جایی و انتقال نوع‌های دیگر به سایر نقاط وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی