[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

شناسایی ۸۳محوطه و اثر تاریخی و پیش از تاریخ در جهرم، روزنامه شیراز نوین

ایلنا: رییس هیئت بررسی باستان شناسی بخش خفر شهرستان جهرم، از شناسایی ۸۳محوطه و اثر تاریخی و پیش از تاریخ درجهرم خبر داد.
مجید منصوری، رییس هیئت بررسی باستان شناسی بخش خفر شهرستان جهرم، این مطلب را در نشست گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد.
وی اظهار داشت: روش بررسی‌های باستان شناسی بخش خفر با جمع‌آوری تصاویر ماهواره‌ای، عکس هوایی، بررسی پیمایشی و اطلاعات بومی صورت گرفت.
این باستان شناس با اشاره به شناسایی ۸۳محوطه و اثر در این بخش تصریح کرد که این محوطه‌ها شامل محوطه‌های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی می‌شود.
رییس هیئت بررسی باستان شناسی بخش خفر شهرستان جهرم در ادامه به بیان جزئیات برخی از محوطه‌های شناسایی شده در این پروژه پرداخت و خاطرنشان ساخت که در این بررسی‌ها، آثار ارزشمندی نیز یافت شد.
او محوطه‌های پیش از تاریخی را شامل یک غار، یک پناهگاه سنگی، دو تپه و دو محوطه باز اعلام کرد و گفت: محوطه‌های دوران تاریخی شامل تپه‌ها، قلعه‌ها، چهارطاقی‌ها و آثار متفرقه می‌شود.
منصوری افزود: تپه قره آغاج (هخامنشی، فراهخامنشی، ساسانی، تپه طاغون (ساسانی و اوایل اسلامی، تپه تادوان (فراهخامنشی و قرون میانه اسلامی، تپه نخودزار (هخامنشی)، تپه شاه‌نشین (هخامنشی تا ساسانی)، تپه خندقی (هخامنشی و فراهخامنشی)، تل گچی (فراهخامنشی و ساسانی) و... نمونه‌هایی از تپه‌های دوران تاریخی شناسایی شده در این منطقه هستند. وی، قلعه قره آغاج (فراهخامنشی و ساسانی)، قلعه صمدی (ساسانی، قرون اولیه و میانی اسلامی)، قلعه کفه (ساسانی)، قلعه تادوان (ساسانی)، قلعه شاه صفی (ساسانی، قرون اولیه و میانی اسلام) و... را از قلعه‌های دوران تاریخی مورد شناسایی در این شهرستان دانست.
این باستان شناس، محوطه‌ها و آثار دوره اسلامی را شامل ۹گورستان، ۷تپه، ۸قلعه، ۹آسیاب، ۳یورت عشایری، ۵آبراه، ۳محوطه، ۵حمام، ۲بند، ۲کاروانسرا، ۱بقعه و خانه‌های گبری اعلام کرد.
منصوری در این نشست همچنین به بیان پیشینه مطالعات باستان شناسی این شهرستان پرداخت و افزود: استین سال ۱۹۳۴، لوئی وندنبرگ سال ۱۹۶۱، سامنر سال ۱۹۶۱، کمال لطفی نسب سال ۱۳۹۳، هورشید و فاضل در این منطقه به بررسی‌های باستان‌شناسی پرداخته‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی