[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۹
  • دوره جدید

تکمیل کمربند فیبر نوری و احداث نیروگاه‌های خورشیدی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 2 طرح نیروگاه خورشیدی و همچنین کمربند فیبر نوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های فوق توزیع برق در استان فارس به دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس در آیین بهره‌برداری از این طرح‌ها اظهار داشت: نیروگاه خورشیدی لایزنگان داراب به ظرفیت شش دهم مگاوات و نیروگاه خورشیدی سروستان به ظرفیت یک مگاوات با سرمایه گذاری 113میلیارد ریال احداث شده است. برای نیروگاه لایزنگان داراب که با مشارکت ساتبا احداث شده، ۴۸میلیارد ریال و برای نیروگاه شهرک صنعتی سروستان ۶۵میلیارد ریال هزینه و سرمایه گذاری شده است.
مهندس غلامرضا نصیری افزود: نیروگاه شش دهم مگاواتی لایزنگان داراب با مشارکت و سرمایه گذاری ساتبا و نیروگاه خورشیدی یک مگاواتی شهرک صنعتی سروستان با سرمایه‌گذاری و مشارکت بانک ملی و شرکت کهن سبز پاسارگاد راه اندازی شده و دیروز با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید. وی ادامه داد: همچنین طرح تکمیل کمربند فیبر نوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تأمین و انتقال برق در استان فارس در قالب پویش الف- ب- ایران به بهره برداری رسید. با تکمیل این طرح، واحدهای دیسپاچینگ، حفاظت و کنترل و همچنین همه واحدهای مدیریت تأمین و انتقال برق می‌توانند به پایش مستمر شبکه بپردازند. این کار به صورت متمرکز انجام می‌شود و هرگونه اختلال و اشکال در شبکه می‌تواند از راه دور پایش شود.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک بهره‌برداری شده در استان فارس برابر رقم ۸۶.۱۲ مگاوات است که مشتمل بر ۱۰ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تجمعی ۶۷.۶ مگاوات، یک نیروگاه زیست‌توده به ظرفیت ۱.۰۶۵ مگاوات، یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۰.۶۶ مگاوات و ۲ نیروگاه برق آبی به ظرفیت ۱۲.۲۵ مگاوات و همچنین تعداد ۳۳۱ سامانه مقیاس کوچک خورشیدی (پشت بامی) به ظرفیت تجمعی ۲۰۲۱ کیلووات می‌باشد و هم اکنون نیز ظرفیت ۱.۶ مگاوات نیروگاه خورشیدی لایزنگان و سروستان به آن افزوده شده است. 
به گفته مهندس نصیری نزدیک به ۷۰.۵۲ مگاوات از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده در استان فارس تنها در دولت دوازدهم توسعه یافته است. غلامرضا نصیری افزود: شرکت برق منطقه‌ای استان فارس از جمله معدود شرکت‌هایی است که اجرای طرح کمربند فیبر نوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تأمین و انتقال برق در استان فارس را به صورت یک طرح مستقل اجرا می‌کند، که با توجه به گستردگی شبکه و طول آن می‌طلبد این طرح به صورت تخصصی اجرا شود. مهندس نصیری اضافه کرد: ما از حمایت‌های استاندار فارس و مسئولان استانی در اجرای این طرح برخوردار هستیم و امید است با تداوم این روند، شاهد ثبت یک شاخص قابل توجه در ایجاد کمربند فیبر نوری بین ایستگاه‌ها و پست‌های تأمین و انتقال برق در استان فارس باشیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس همچنین با بیان مشخصات فنی این طرح بیان داشت: این استان دارای چهار کمربند بزرگ فیبر نوری است. فازهای یک و ۲ این کمربند به گونه‌ای طراحی شده است که ارتباطات سریع بین ایستگاه‌ها را برقرار کند.نصیری افزود: هم اینک فازهای بعدی هم در حال طراحی است و مابقی ایستگاه‌ها را در کلان‌شهر شیراز و سایر شهرستان‌ها پوشش می‌دهد تا درصد رؤیت پذیری شبکه‌های تأمین و انتقال برق افزایش یابد. مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان فارس ادامه داد: اکنون میزان رؤیت پذیری ایستگاه‌های فوق توزیع در استان فارس و جنوب کشور بالای ۹۹ درصد است و با اجرای فازهای بعدی طرح تکمیل کمربند فیبر نوری بین پست‌ها و ایستگاه‌های برق این رؤیت پذیری افزایش می‌یابد و رؤیت پذیری و قابلیت اطمینان پذیری به صددرصد نزدیک می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی